skingbranding-banner

Katastrofa! Konečný účet úhynu na Bečvě? V řece po úniku jedu uhynulo 40 tun ryb


Řeka Bečva je v úseku několika desítek kilometrů totálně zničená, protože do ní unikl jedovatý kyanid. Rybáři tak v minulých dnech uklízeli tuny mrtvých ryb, které patří k původním druhům. Jaký je konečný „účet“? Podle Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko rybáři z Bečvy vytáhli a odvezli do kafilérie přes 40 tun ryb. Přesto! Vyčíslit škodu bude velmi náročné, třeba i proto, že tyto rybí druhy není snadné „vyrobit“.

Zpravodajský web iDNES.cz uvedl, že v Bečvě uhynulo přes 40 tun ryb, které rybáři vytáhli z Bečvy a odvezli do kafilérie. Veškeré odklízecí práce už skončily, to zpravodajskému portálu potvrdil předseda severomoravských a slezských rybářů Pavel Kocián.

Když už to vypadalo, že smůla okolo Bečvy nikdy neskončí, začaly přicházet dobré zprávy. Tou první je, že Moravský rybářský svaz nabídl Územnímu svazu pro Severní Moravu a Slezsko významnou pomoc. Další pomoc by pak mohla přijít i ze strany ministerstva zemědělství nebo Povodí Moravy.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Tajná surovina do krmení! Tekutina ze zkvašených krevet 

„Dnes jsme obdrželi nabídku pomoci k obnovení rybí obsádky v zničené Bečvě, a to z vedení Moravského rybářského svazu. Nabídka spočívá v dodání ostroretky a parmy, a to jak generačních ryb, tak i ryb v různých vývojových stádiích. Děkujeme za vaši pomoc a hned jak to půjde, vaši nabídku určitě využijeme,“ uvedl Severomoravský a slezský územní svaz.

Pochopitelně, do zdevastované Bečvy není možné ryby okamžitě vypustit. Vše musí jít pěkně postupně. Důležité například bude to, v jakém stavu je Bečva, co se mikroorganismů týče. Právě na nich jsou původní říční ryby naprosto závislé. Severomoravští a slezští rybáři ale uvedli, že ryby nebudou do Bečvy vysazovat do té doby, než se provedou rozbory vody. „Čekáme na výsledky rozborů stavu vody a výskytu mikroorganismů v ní. Samozřejmě nebudeme vysazovat ryby do mrtvé a neúživné vody,“ řekli rybáři.

Nedlouho po nabídce Moravského rybářského svazu přišla zpráva o tom, že rybáři ze severomoravského a slezského územního svazu jednali se zástupci ministerstva zemědělství a Povodí Moravy. I odtud přišly velmi nadějné zprávy, které naznačují, že zmíněné subjekty by mohly vypomoci s obnovou Bečvy.

„Předmětem porady bylo projednání možné pomoci ze strany ministerstva zemědělství a Povodí Moravy, a to hlavně v poskytnutí některých vodních ploch k chovu reofilních ryb určených pro obnovu poškozené řeky Bečvy. Dále se projednávaly i návrhy na možné dočasné prominutí nájmů z vodních ploch, které využívá náš územní svaz jako revíry,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

 

Na zasažených úsecích Bečvy platí hájení ryb!

Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě mimořádné zasedal i výbor územního svazu, kde se projednávalo hájení zasažených úseků řek Bečvy a Moravy. Rybáři rozhodli, že hájení bude platit až do odvolání na těchto revírech – Bečva 1 (471 003), Bečva 2 (471 005), Bečva 3 (471 007), Bečva 4 (471 009), Bečva 5 (471 011), Bečva 6 (471 013), Bečva 7 (471 015).

NEPŘEHLÉDNĚTE: Tajná surovina do krmení! Tekutina ze zkvašených krevet 

Hájení bude platit i na části revíru Morava 15, konkrétně od zaústění Bečvy do řeky Moravy po hranici revíru Bečva 1 (u jezu v Troubkách).  

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: ÚS pro Severní Moravu a Slezsko

Nové články v rubrice

VIDEO: Tvrdá rána pro Bohumila Kunu? Na jeho boilies si posvítí další úřad! Kdo tentokrát?

admin | přečteno: 3385x | 18.01.2021 | 3 komentáře

Známý rybář Bohumil Kuna připravuje nový e-shop, na kterém bude …

Úhyn ryb v oblíbeném revíru: Rybáři nové ryby zatím nasazovat nebudou! Proč?

admin | přečteno: 573x | 18.01.2021 | Žádné komentáře

Na severu Čech se nachází nádrž Farského, která je podrevírem …

Čachry machry okolo zákazu olova? Z Bruselu přichází podivné zvěsti! Co se stalo?

admin | přečteno: 1617x | 15.01.2021 | 1 komentář

V pátek 15. ledna měla Evropská komise představit návrh na plošný …

Komentáře

  • Netrva to vysetrovani uz nejak dlouho? Zas tolik firem, ktere pracuji s kyanidem, tam neni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.