skingbranding-banner

KATASTROFA: Vodní elektrárna na Vltavě zmasakrovala krásné parmy! Turbína pobila desítky ryb


Oči pro pláč mají rybáři z Českého Krumlova. Na tamní řece Vltavě nalezli desítky mrtvých parem! Tyto nádherné ryby, které pobývají v našich tocích odpradávna, ležely zmasakrované nedaleko pivovaru Eggenberg. Nic nenasvědčuje tomu, že by ryby uhynuly kvůli otravě. Rybáři si spíše myslí, že parmy pobila turbína malé vodné elektrárny. Rybáři kontaktovali Českou inspekci životního prostředí a policii.

„Dnes (18 dubna 2020) nám byl nahlášen úhyn parem v centru Českého Krumlova na revíru Vltava 26. Uhynulé parmy byly nalezeny v řece kolem pivovaru Eggenberg u náplavky. Našli jsme zde několik desítek parem, které byly pravděpodobně usmrcené turbínou malé vodní elektrárny. Věc jsme předali České inspekci životního prostředí a následně i Policii ČR. Doufáme, že se tento úhyn vyšetří a viník bude pokutován,“ napsali rybáři z Českého Krumlova.

Na přiložených fotografiích jdou vidět uhynulé parmy nejrůznějších velikostí. Bohužel, některá těla ryb jsou skutečně viditelně poškozena – některé parmy mají zdevastované hlavy, anebo jsou dokonce rozpůlené. Českokrumlovští rybáři si myslí, že ryby pobila turbína nedaleké vodní elektrárny.

Revír Vltava 26: Délka 24 km, rozloha 75 hektarů. Od jezu ve Zlaté Koruně až k novému silničnímu mostu nad chatovou kolonií u Hašlovic. K revíru patří horní úsek mlýnské stoky od silničního mostu ve Zlaté Koruně až po hranu jezu, který je CHRO, zákaz rybolovu. K revíru patří zatopené pískoviště – 0,7 ha ve Větřní – Hašlovicích. Přítoky jsou CHRO – zákaz lovu ryb. Nejmenší lovná míra pstruha obecného zvýšena na 30 cm.

 

Rána pro další generace! 

O parmách se dobře ví, že v našich řekách jsou schopné se úspěšně rozmnožovat samy. Bohužel, tyto pobité ryby to ale už nestihnou. Parmy se v našich tocích třou obvykle v květnu až v červnu při teplotě vody 18 stupňů Celsia. Parmy kladou jikry jednofázově – na kilogram hmotnosti samice připadá 20 000 až 80 000 jiker. Malinké parmy se pak líhnou asi týden po nakladení jiker.

Zajímavým úkazem je také to, že parmy se před samotným třením shromažďují v početných hejnech. Tyto rybí shluky pak míří do říčních mělčin, které jsou poseté kameny. Rybáři na některých tocích mohou mít to štěstí vidět desítky až stovky parem, které vyhledávají ta nejlepší místa pro tření.

Zdroj: MO ČRS Český Krumlov

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: MO ČRS Český Krumlov

Nové články v rubrice

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 492x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 157x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 7104x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

Komentáře

  • Akorát tak horor, pro veškeré vodní živočichy. To je takový problém, kolem toho nainstalovat nějakou ochrannou klec?! Tak na co že!!!! Bezohlednost na místě a hlavně zisk. A taky karma zdarma!! Na jednu stranu eko výroba el. a hlavně na druhou, akorát tak dílo zkázy!! Veškerou škodu, nechat tučně uhradit. I když životy už to těm rybkám nevrátí (chudinky malé). Co ještě lidí nezničí, včetně veškeré přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.