DomůNovinkyKonec sinicím! Vodohospodáři chtějí v Brněnské přehradě čistou vodu!

Konec sinicím! Vodohospodáři chtějí v Brněnské přehradě čistou vodu!

- Reklama -

Vodohospodáři z Povodí Moravy začali se srážením fosforu na přítoku do Brněnské přehrady. Cílem této akce je zvýšení kvality vody v nádrži. Jak to chtějí udělat? S pomocí systému aeračních (provzdušňovacích) věží. Celý systém těchto věží bude uveden do provozu do konce května. Vodohospodáři se tímto způsobem snaží zabránit rozšíření nepříjemných sinic, a udržet tak kvalitnější vodu v přehradě.

Kromě provzdušňovacího systému budou vodohospodáři do vody dávkovat i síran železitý, který je pro člověka a okolí zcela neškodný. Tato látka rovněž napomůže k tomu, aby se ve vodě nerozšířily sinice. Díky síranu železitému se v Brněnské nádrži vysráží fosfor, který je „hlavním zdrojem“ růstu sinic. Ovšem díky použití síranu se do nádrže dostane fosfor v takovém „stavu“, že ho sinice nebudou moci využít k růstu.

A na co jsou již zmíněné aerační (provzdušňovací) věže? Tyto věže vodohospodářům pomůžou k tomu, že mnohem lépe promíchají vodu v nádrži. Ke dnu se tak dostane mnohem více kyslíku, což pro sinice znamená horší podmínky k růstu. Kombinace tohoto systému spolu se síranem železitým by měla udržet vodu v Brněnské nádrži čistou.

Práci vodohospodářů z Povodí Moravy financuje jak Jihomoravský kraj, tak i město Brno. Očekává se, že tento projekt poběží minimálně dalších 5 let, neboť Brněnská přehrada je významným rekreačním cílem našeho druhého největšího města. Kvalita vody je tak zásadní.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Moravy

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Se slavou se tu oznamuje, ze provoz aeracnich vezi a srazeni fosforu bude od konce kvetna, coz je pozde, predchozi roky se vzdy zacalo 1.5. dle odbornych doporuceni – behem kvetna se totiz sinice v sedimentech nejvice mnozi a nasledne jdou do vodniho sloupce. Michani vodniho sloupce vezemi a srazeni fosforu se sinicim mnozeni zamezi. Vysledek vidime ted na konci cervence, prehrada plna sinic. Ptam se tedy, kde se opravdu stala chyba? Jen teple pocaci to opravdu neni. Lenka Supova-Sejnohova, odborny dozor v prubehu projektu „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -