DomůNovinkyKonec zadržování povolenek? Někteří porybní začnou dávat rybářům blokové pokuty!

Konec zadržování povolenek? Někteří porybní začnou dávat rybářům blokové pokuty!

- Reklama -

Město Písek na svém webu uvedlo, že tamní rybářská stráž bude rybářům, kteří porušili platná rybářská pravidla, udělovat blokové pokuty. S tímto typem trestů pro neukázněné rybáře město počítá od začátku dubna letošního roku. Rybářská stráž tak namísto zadržení povolenky k lovu může udělit rybářovi peněžitou pokutu. Pokud bude rybář s pokutou souhlasit, pak mu nemusí být zadržena povolenka k lovu. Město Písek si od blokových pokut slibuje snížení administrativní zátěže, která bývá mnohdy i komplikovaná…

Rybářská stráž může ukládat blokové pokuty, což jí umožňuje zákon. „Ukládání blokových pokut rybářskou stráží umožňuje zákon č. 99/2004 Sb., o rybářství, ale úřady dosud tuto možnost příliš nevyužívaly,“ uvádí na webu města Písek David Schwedt, vedoucí oddělení zemědělství a ekologie odboru životního prostředí.

Anglická dokonalost: „Neviditelný“ vlasec na kapry za pár korun! Obrovská pevnost!

Rybářská stráž při kontrolách rybářských revírů na Písecku tak bude od dubna vybavena i pokutovými bloky, úředním razítkem a platebním terminálem. „Od blokových pokut si slibujeme mimo jiné snížení administrativní zátěže mnohdy komplikovaných správních řízení, jejichž počet meziročně vzrostl na úseku rybářství ve správním obvodu ORP Písek o více než 300 %,“ dodává vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra.

Jakých prohřešků se budou blokové pokuty týkat? „Předpokládáme, že rybářské stráže budou ukládat pokuty pouze za méně závažné nedbalostní přestupky, jako je například porušení zákazu lovu mimo denní doby lovu ryb, nepřítomnost u udic, nebo porušení povinnosti přisvojené ryby zapisovat do povolenky k lovu,“ říká David Schwedt.

Pokud rybářská stráž udělí rybářovi blokovou pokutu, tak odpadá předvolání k podání vysvětlení na městském úřadě, opakované doručování písemnosti danému rybářovi, a další úkony, které s tímto souvisí.

Tohle všechno ale nemine ty rybáře, kteří rybářská pravidla porušují například opakovaně. „Závažnější přestupky, zejména ty úmyslné nebo v daném roce opakované, jako je úmyslné provádění lovu na více než dvě udice, lov bez povolenky nebo rybářského lístku, nebo případy, kdy bude nutno zadržet rybářskou výbavu, budou i nadále oznamovány rybářskou stráží na městský úřad ke správnímu řízení,“ vysvětluje David Schwedt.

Velmi důležitým bodem celé problematiky je to, že pokud rybář dostane pokutu na místě, se kterou bude souhlasit, pak mu nemusí být zadržena povolenka k lovu tak, jako tomu bylo doposud. Takže po uložení blokové pokuty, a „napravení“ porušování platných rybářských pravidel, může rybář pokračovat v lovu. „Zároveň nebude nutné, aby s ním bylo vedeno přestupkové řízení na příslušném úřadu ORP, případně souběžné kárné řízení v rámci Českého rybářského svazu,“ zní doplnění na webu města Písek.

Anglická dokonalost: „Neviditelný“ vlasec na kapry za pár korun! Obrovská pevnost!

„Rybolov je oblíbený koníček spojený se zdravým pobytem v přírodě, který v současné situaci vládních zákazových opatření v České republice nabývá na významu. Nekažme si tedy příjemné chvilky strávené u vody, chytejme jen tak, jak to dovoluje platná legislativa a plně respektujme rybářské stráže při výkonu jejich funkce,“ zakončuje David Schwedt. 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

 1. Velmi dobrý nápad. Za každou ptákovinu, jako je lov v noci a další drobné prohřešky sbírat papíry je nesmysl. Za nepořádek naopak ať to RS kosí. Rybáři si stráže budou víc vážit, když budou svou práci brát s rozumem.

 2. Pan Schwedt vůbec neví, co mluví. Lov mimo denni dobu lovu nebo nepritomnost u prutu vubec neni nedbalostni cin, ale umyslny.. nevim, jak by nepritomnost u prutu nebo lov pres noc mohl byt nedbalostni… a stejne tak udeleni pokuty vubec nesouvisi se zadrzenim povolenky.. jsou to uplne odlisne veci…

  • Pan Schwedt ví moc dobře, co mluví. Ne každý, kdo loví kdy nemá, to udělá úmyslně, třeba zaspí. Naopak jsou tací, kteří loví takto záměrně, třeba i opakovaně. Nepřítomnost u udic je úmyslná, pokud je to např. na delší dobu, opakovaně, nebo je dotyční dokonce někde v chatě. Pokud si někdo odskočí pro pití do auta, považoval bych to za nedbalost. Vždy je to na posouzení konkrétní situace. A ano, máte pravdu, je možné udělit pokutu a zároveň zadržet povolenku k lovu ryb.

   • Úřad si prostě ulehčuje práci.Pokud ale v katastru píseckého ORP stoupl počet zadrž. povolenek o více jak 300 procent, tak to není normální.

   • Doufám, že vy ty bloky nemáte. To rybáře k tomu autu donese příliv, nebo jak by to mohlo být neúmyslné jednání? Pokud chce jít od prutů tak, že s nimi nemůže bezprostředně manipulovat, musí je vytáhnout, to prostě nedbalost být nemůže. Jediné, co se musí posoudit, je, jak parkuje daleko a jestli tedy může bezprostředně reagovat nebo ne.
    Přestupky je hlavně nutné posuzovat podle jejich závažnosti, která je vyjádřena mimo jiné výší sazby v zákoně.
    Nejméně závažným přestupkem tak je nepředložení dokladů (max 1 500 Kč), ulovení a přisvojení si ryby, která nedosáhla nejmenší lovné míry (max 5 000 Kč) a potom ostatní přestupky (max 30 000 Kč). Vedle toho stojí přestupek spočívající v neoprávněném lovu ryb za který lze uložit pokuty až 8 000 Kč a zákaz činnosti, který ale není možné uložit příkazem na místě… Další věc je, že spousta jednání není zakázána zákonem, ale v BPVRP a tam je třeba vždy zohlednit, co si kdo v BPVRP vymyslel…

    • Moc mě nezajímá, v co doufáte, stejně jako příliv. Kdybych postupoval, jak uvádíte, nestoupne počet přestupků o 300% ale o 1000%. Každému, kdo si musí odskočit na malou, musí stáhnout udice, nebo zadržím povolenku? Nesmysl, posuzuji, z jakého důvodu a na jak dlouho se rybář vzdálil.
     Vyčteninky nějakých sazeb, jsou sice hezké, ale nastavené to v tomto případě bude jinak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -