DomůNovinkyNÁZOR: Má se vrátit společné hájení nasazovaných kaprů, anebo ne? Co na...

NÁZOR: Má se vrátit společné hájení nasazovaných kaprů, anebo ne? Co na to kapraři?

- Reklama -

Podzimní nasazování ryb bývá hodně ve znamení kaprů, které rybáři v tomto období masivně vysazují do svazových vod. Výsledkem pak někdy bývá to, že na tyto nasazované ryby se sjíždějí rybáři ze všech koutů, aby si ulovili čerstvou rybu k jídlu. A tohle donutilo jednatele místní organizace v Bílovci Martina Kupku k zamyšlení. Ten ve zpravodaji Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko napsal text, ve kterém se nad znovuzavedením společného hájení nasazovaných ryb zamýšlí. Byla by ale rybářská veřejnost ochotna přistoupit třeba k „výluce“ chytání kaprovitých ryb? Jak jste na tom vy?  

Bílovecký jednatel Martin Kupka ve svém obsáhlém textu například vznesl zajímavou otázku, zdali by rybáři byli ochotni se vrátit k společnému znovuzavedení hájení nasazovaných ryb. „Není lepší se vrátit k jednotné době hájení, alespoň na podzim, případně i na jaře (mimo ostatní případy). Proč se vlastně opustilo společné podzimní měsíční hájení? Bylo zbytečně dlouhé pro „kapraře“? Dravých ryb se to přece tehdy netýkalo! Nebo snad kvůli obtížnější kontrole RS? Tomu moc nevěřím, z auta a dalekohledem toho moc stejně nezkontrolujete,“ řekl bílovecký jednatel.

Nejlevnější na trhu? Nadupané termoprádlo pro rybáře za pár stovek! Vhodné i do mrazu

Jak by si takové společné hájení bílovický jednatel představoval? Například tak, že by hájení nasazovaných ryb vyhlašoval územní hospodář, klidně ve spolupráci s místními organizacemi. „Co kdybychom se k tomu zkusili vrátit s tím, že by společnou (kratší) dobu hájení vyhlašoval Výbor územního svazu (územní hospodář), případně po dohodě s vybranými místními organizacemi, každý rok podle momentální situace? A dále bych v tu dobu například neomezoval lov ryb přívlačí nebo na umělou mušku. Je to velká utopie?“ rozjíždí debatu bílovecký jednatel Martin Kupka.

Bílovecký funkcionář se zamyslel i nad tím, jak některé organizace formulují pravidla, která se hájení nasazených ryb týkají. Podle Martina Kupky je to někdy opravdu k zamyšlení. „Při čtení některých formulací je až s podivem, co vše je člověk schopen vymyslet. Chápu, čeština není zrovna lehký jazyk, ale přesto! Je opravdu nezbytné psát hrůzy typu: Na revíru XY platí zákaz rybolovu od 25. 10. 2020 (včetně) – 7. 11. 2020 (včetně)? Není!“ zamýšlí se jednatel z Bílovce.

 

Co není na webu, tak neplatí?

Martin Kupka pak ve svém textu upozornil ještě na jeden problém: „Začalo to tím, že nedávno územní hospodář notně vystrašil místní organizaci výzvou, že pokud nedodají informace o zákazu rybolovu i na web Moravskoslezského územního svazu, bude to „velký problém“ vymáhat,“ upozorňuje bílovický jednatel.

Ten se zamýšlí nad bodem 10 (bod b) v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva pro rok 2020 na moravskoslezských revírech, který říká, že „Lovící jsou povinni respektovat pokyny a nařízení uvedené na stránkách ÚS pro Severní Moravu a Slezsko a na informačních tabulích (tyto informace musí být uvedeny rovněž na stránkách ÚS pro Severní Moravu a Slezsko, kde si lze platnost vyhlášené úpravy ověřit“.

Nejlevnější na trhu? Nadupané termoprádlo pro rybáře za pár stovek! Vhodné i do mrazu

„Opravdu formulace bodu číslo 10 b) BPVPR 2020 znamená, že pokud to není na webu územního svazu, tak to prostě neplatí? Týká se to potom skutečně všech různých sdělení (na cedulích), o kterých rozhodují rybáři? Pokud ano, přimlouvám se minimálně za zpřesnění formulace předmětného bodu BPVRP! Je třeba mít v tomto všem absolutně jasno,“ apeluje bílovický jednatel.

Poznámka redakce: Z daného textu Martina Kupky jsme citovali vybrané pasáže. Kompletní text je k přečtení ve Zpravodaji Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

31 KOMENTÁŘE

      • Tr….o., si nech od cesty. Vidím, že se nasazujou ryby kol 45. Pár větších, některé i menší. Takže za týden je polovina ryb doma. Budou – li se nasazovat ryby menší, logicky zůstanou ve vodě všechny a nepotřebuješ nic hájit.

        • menší ???? akorát potravu pro sumce a až budou mít 41 cm tak si je někteří budou brát s hlaškou větší tu nejsou takže ve vodě nezbude ryba aby stačila dorúst

  1. Proč není společně hájení? Protože se výlovy dělají průběžně a sadu se taky průběžně. Tudíž někde by se vysazená ryba hájila měsíc a někde třeba jen týden. Navíc průběžně je k rybářům ohleduplnější jelikož aspoň některé vody v MO jsou otevřené.

  2. ruku na srdce sami víte jak to je po hajení revíru jsou na něm nájezdy rybařů až se vydrancuje tak mezi tím skončí hajení na jiném revíru a opět se drancuje dříve bylo měsíc hajení a neraptali jsme a to že v jednom revíru bude nasazená ryba týden a v jiném třu týcny bohužel takhle se rybaři po hajení roztřidí a nebude nával u vody ,,,někde,,, a někdy mi to připadá že musím mít místenku abych si sednul

  3. U nás se už pár let může brát jedna ušlechtilá ryba denně a jak se sem dřív po nasazení sjížděli masařky,tak teď už se jim to kvůli jednomu kaprovi nevyplatí jezdit 😉

  4. Maj udělat omezení 50ks na rok míra 45cm a ne že někteří si vezmou 300ks za rok viz nechranice normální hovada

  5. Tak fajn všichni převedou povolení do Prahy, tam si budou mnout ruce za povolenky . 20 kousku vezmu na S.Morave. no a dalších par si zajedu na Labe třeba. Hlavně že Morava přijde o peníze z členů o které přijdou.hold revoluce.

  6. Další , co kdo může vymyslet,! To je tak pro masaře a ne pro normální lidi(kapraře), kteří jezdí si zachytat a ne si nacpat mrazáky!!!

  7. Zdravím letos jsem chytnul jednoho kapra měl 58 licec, zapsal zavakoval. Když jsem odcházel od vody a vytáhl jsem ho tak se na mě smutně díval. Po dohodě s vodnikem jsem ho stejně pustil. Vůbec mi to nevadilo. K vodě se dostanu párkrát za rok a nevadí když mi to nejde. Odcházím spokojený a odpočatý je to relax. Nechápu proč si někde cpe mrazáky a stejně to nestíhá jist. 31.12 bych udělal konec lovne sezóny a zahájil bych ji březen – duben.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -