DomůNovinkyOchránci přírody rybářům radí, jak se bránit proti vydrám. Děkujeme! Kdo to...

Ochránci přírody rybářům radí, jak se bránit proti vydrám. Děkujeme! Kdo to ale zaplatí?

- Reklama -

Vydra říční. Nádherná lasicovitá šelma, která obývá břehy našich vod. Takhle nějak tohle zvíře vnímá obrovská část široké veřejnosti. Jenže právě tohle zvíře je noční můrou pro řadu rybářů. Vydry totiž způsobují na rybochovných zařízeních nemalé škody. Regulace tohoto predátora je nemožná, neboť vydry jsou zákonem chráněné. Rybáři tak musejí hledat jinou cestu obrany. Teď jim například radí i ochránci přírody…

Podle ochránců přírody není jedinou cestou ochrany rybochovných zařízení regulace vyder. Jde to prý i jinak. Tak například. Ochránci rybářům radí, aby okolo svých rybníků postavili elektrické ohradníky. Pro jistotu k tomuto nápadu přiložili i podrobný návod, jak by takový elektrický ohradník měl vypadat – musí být 15 až 25 centimetrů nad zemí a jeho výška by měla být okolo 70 až 100 centimetrů.

Anebo co rovnou celý rybník oplotit? Jenže pozor! Vydra může plot podhrabat, a proto ochránci doporučují, aby rybáři zapustili plot nejméně 20 centimetrů do země. Snížení ztráty na tržních rybách ze strany vyder může přinést i jiné složení obsádky ryb. Stačí ubrat na počtech tržních ryb a naopak přidat těch ryb, které se na trhu neobjevují (cejn, plotice). Tak takovéhle rady ochránci přírody rybářům dávají…

Tip: Výprodej rybářských prutů! A ke každému naviják ZDARMA!

Tip: Výprodej rybářských prutů! A ke každému naviják ZDARMA!

Na těchto nápadech není nic špatného. Pokud tedy zrovna nejste rybářem, který ryby chová. Je zapotřebí si totiž uvědomit, že tržní ryby se ve většině případů chovají na větších plochách. Takže zavedení těchto opatření proti řádění vyder by bylo citelně znát na rozpočtech rybářských podniků. A navíc, samotné zavedení oněch opatření není konečné. Nutná je i údržba. Elektrický ohradník například vyžaduje neustálou údržbu. Pokud totiž kolem něj roste vegetace, je nutné, aby byla pravidelně kosena. Jinak ohradník nebude fungovat.

Proti navrhovaných radám pro rybáře ze strany ochránců přírody nelze nic namítnout. Určitě by to z části fungovalo. Ovšem ta hlavní otázka, kdo to zaplatí, zůstává nezodpovězena! Peníze na pomoc rybářům přijdou až v tu chvíli, kdy vydry zmasakrují část obsádky v rybochovných revírech. Peněžní pomoc pro vybudování těchto ochranných opatření nepřichází v úvahu. Prostě, nikdo to nezaplatí, museli by sami rybáři…

 

Vydry: Nepřátelé rybářů, kteří působí obrovské škody!

Tři týdny stačilo k tomu, aby vydry na jihočeských revírech způsobily na tamních obsádkách škody ve výši přes 120 tisíc korun. Rybářům tak došla trpělivost a podali na stát žalobu. Jenže soud rozhodl v neprospěch poškozených rybářů. Proč? Podle soudu jsou volně žijící ryby v revírech věci ničí. Hospodařícím rybářům, kteří se o ryby v revírech, a vlastně i o revíry samotné, starají, tak nikdo nepomůže. Pokud tedy nepřijde změna, hospodařící rybáři na revírech budou dělat svou práci pro nic za nic.

Tip: Výprodej rybářských prutů! A ke každému naviják ZDARMA!

Tohle byl případ ze svazových revírů. Rybáři, kteří své ryby chovají na rybochovných zařízeních, určitou naději mají. Od roku 2000 totiž platí zákon, který umožňuje vyplácení škod, jež způsobili rybožraví predátoři. A mezi ně vydra patří. Otázkou je, zdali by nebylo lepší pomoci rybářům s vybudování ochranných opatření, než platit za škody, které bez zásahu v zákoně stejně nezmizí.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -