Domů Novinky VIDEO: Odpálení hráze s pomocí výbušniny! V Americe v loňském roce zničili 90 hrází

VIDEO: Odpálení hráze s pomocí výbušniny! V Americe v loňském roce zničili 90 hrází

- Reklama -

O dopadech přehradních nádrží na životní prostředí se ví dlouhá léta. Ve zkratce: Řeka jako taková funguje jako cesta, které dopravuje životodárný materiál dále po proudu do krajiny. V momentě, kdy člověk řeku přehradí, dojde k tomu, že tato distribuce důležitých živin a materiálu skončí a začne se usazovat v nádrži. I tohle si uvědomili odborníci v Americe, kteří postupně likvidují zastaralé hráze. V loňském roce jich odstranili 90.

„Malé hráze a přehrady jsou prakticky všude a řada z nich setrvává v místě své instalace prostou setrvačností. Povětšinou chyběla jen energie, vůle a prostředky na jejich odstranění,“ vysvětluje biolog John Waldman z Queens College. Tlak na odstraňování starých přehradních nádrží ale v Americe sílí, protože podobná likvidace stavby v řece může výrazně přispět ke zlepšní životního prostředí. I proto počet demolici přibývá.

V loňském roce došlo k likvidaci vodních staveb hned ve 26 státech v Americe, což napomohlo k obnovení toků v délce 1565 kilometrů. Například v Kalifornii stavbaři odstranili přes 20 hrází, z nichž většina se nacházela v národním parku Cleveland Forest. A odstranění těchto vodních staveb „proměnilo“ 280 kilometrů čtverečních lesních porostů.

„Přehrady zadržují vodu pro případ sucha, chrání před povodněmi. Ale také mají neblahý vliv na obsádku ryb a degradují příbřežní ekosystémy. Takže jedním z cenově nejefektivnějších řešení pro staré a nebezpečné hráze je jejich odstranění. Voda pak teče plynule a přirozeně, zlepšuje se její kvalita a čistota, vzniká prostor pro zvířata i rekreaci lidí. Zdravý ekosystém, který také nakonec přispívá k ochraně před povodněmi,“ vysvětluje Bob Irvin z asociace American Rivers.

V současnosti je v Americe okolo 84 000 přehradních nádrží, které jsou různě rozlehlé. Západní pobřeží Ameriky je poseto nádržemi pro výrobu energie, na východě pak nádrže často sloužily pro průmysl.

 

VIDEO: Jak se odpaluje hráz?

Jedno z nejpopulárnějších videí, které ukazuje takovou demolici hráze, natočila televize National Geographic. Na videu, které má přes 14 miliónů zhlédnutí jde vidět, jak stavbaři odpálí část hráze, takže voda rázem v masivním množství začne odtékat. Zároveň je ale fantasticky zachyceno to, jak se přehrada vypouští a kolik materiálu vlastně hráz zastavila. Fascinující podívaná!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -