DomůNovinkyOdstřel povolen! Rybáři se mohou bránit proti rybožravým predátorům! O jaká zvířata...

Odstřel povolen! Rybáři se mohou bránit proti rybožravým predátorům! O jaká zvířata jde?  

- Reklama -

Ministerstvo zemědělství informovalo o nové vyhlášce, která umožňuje lov nepůvodních druhů živočichů. V seznamu najdeme i taková zvířata, která v minulosti působila škody na rybách, ale i jiných vodních živočiších. Teď ale mohou rybářům pomoci myslivci tím, že tato zvířata budou lovit. Na nové vyhlášce, která začala platit 1. ledna 2022, se dohodlo ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí…

O změně informovalo ministerstvo zemědělství. Díky nové vyhlášce bude možné lovit nepůvodní druhy živočichů, které mnohdy působily škody třeba na rybách. Teď ale rybářům mohou pomoci myslivci! Těch je podle ministerstva zemědělství okolo 90 000.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Brutálně levná křesla pro rybáře! Tahle stojí jen pár korun!

Podmínkou je, aby to měli uvedeno v povolence, kterou jim vydávají myslivecké spolky (uživatelé honitby). Dosud mohla lovit tyto nepůvodní druhy pouze myslivecká stráž. Nová vyhláška ministerstva zemědělství zvýší počet možných lovců, myslivců je v České republice přibližně 90 tisíc,“ uvádí Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.

 

Proč jsou tato zvířata na seznamu?

Jaké nepůvodní druhy se na seznamu objevily? „K nepůvodním druhům uvedeným ve vyhlášce patří: husice nilská, mýval severní, norek americký, nutrie říční, psík mývalovitý a ondatra pižmová. Cílem předpisu je přispět k regulaci nepůvodních druhů a snížení nepříznivých dopadů spojených s jejich výskytem a šířením,“ vysvětluje Vojtěch Bílý.

VIDEO: Norek krade nutriím mláďata

Rybáře na uvedeném seznamu asi nejvíce zaujme norek americký, který mnohdy působí velké škody. „Norek působí značné škody na populaci raků, obojživelníků, ryb, ptáků i menších savců,“ říká tiskový mluvčí ministerstva zemědělství. Dalšími „vodními zvířaty“, na které se vztahuje nová vyhláška, jsou třeba ondatra nebo nutrie.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Brutálně levná křesla pro rybáře! Tahle stojí jen pár korun!

„Ondatra a nutrie dokážou zničit polní plodiny a porosty na březích v okolí vod, a tím mohou ohrozit cenná přírodní společenstva. Oba druhy mohou narušit protipovodňové hráze a jiné vodní stavby. Vzhledem k tomu, že často žijí v blízkosti zastavěného území, mohou být i přenašeči chorob,“ zdůvodňuje Vojtěch Bílý z resortu zemědělství.

 

Co je nepůvodní druh? 

Ministerstvo zemědělství zdůrazňuje, že na seznamu se objevila zvířata, která jsou nepůvodními druhy. „Nepůvodní druhy žijí mimo území svého přirozeného prostředí, v naší přírodě se dříve nevyskytovaly a byly do ní zavlečeny, ať už úmyslně nebo náhodou. V posledních letech stavy nepůvodních druhů stoupají ve všech zemích Evropské unie, a jsou tak jedním z velkých problémů ochrany životního prostředí,“ zakončuje tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. U Norka souhlas ale ten zbytek? Nutrie a Ondatra škodí a boří hráze? Možná tak ty bobří. Bobři jsou alespoň u nás v Plz. kraji už značně přemnožení? To se s nutrií nenechá srovnat. Stromy co už nepokáceli tak ohryzali, takže postupně odumřou. Za chvíli nebude kolem řek žádnej strom, hrůza!

    • Je to právě naopak. Bobr hráz nenaruší ten bude toužit po své, aby si udělal domov. Problém, ale bude při povodni, kdy se díky jeho hrázi voda buď vylije jinde než se s tím počítá, nebo se hráz může uvolnit a plavoucí dřevo napáchat následně škody. U nutrie je situace úplně jiná ta si hrabe nory do břehů, takže opravdu může úmyslně poškodit břehy a hráze, které díky tomu již nebudou nadále stabilní a následně je tedy nutné je z lokality dostat pryč a poškození sanovat viz. opravy břehů na soutoku Orlice a Labe v Hradci Králové. A mimo jiné je nutrie velmi dobrý přenašeč údajně srovnatelný s potkanem (kdyby to věděly maminy co k nim strkají děti že?).

  2. Kolik je v každé zemi nepuvodních druhu a takový vymýšlejí i zákony. U nás se těmto druhum velice daří a ještě jim za to platíme.

  3. Přesně tak, příroda by si poradila sama i bez stupidních zákonů který stejně nic nevyřeší, příroda je tak nastavena pokud to nevíte a jedinej problém je člověk kterej likviduje všechno a musí do všeho strkat rypák. Nejakej pitomec udělá zákon a ani neví jak tyhle zvířata vypadají nebo jak fungují, vidíte jen negativa ale to pozitivní už ne, škody na rybách budou vždy. Ale zvířata to mají jako přirozenou potravu, daleko víc těch ryb zničí lidi ať už zacházením nebo pytlacenim. Přestaňte vymyslet kraviny a radši vymyslete jak se zbavit MVO který těch škod v přírodě potažmo ve vodě dělají neplechy daleko daleko víc než nějaký zvíře který se chce najíst. Váš taky nikdo nestřilí za to že jíte vepřový nebo hovězí nebo ty zmiňované ryby. Člověk je ten nicitel všeho, ne přirozenej přírodní cyklus.

  4. Lidi ničí přírodu, nikdo jinej,uz to pochopte konečně, pro normálního člověka nemůže být těžký tohle pochopit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -