skingbranding-banner

DISKUZE: Tři změny v rybářských pravidlech, které vyženou masaře od našich vod. Co si o nich myslíte?


Minulý názorový text, který měl poukázat na nešvary některých vyznavačů kaprařiny, se pořádně zvrhl. Respektive, diskuze okolo něj. K nepochopení některých diskutujících se už nebudu vracet. Pojďme dále. Rád bych se nyní zaměřil na druhou skupinu lidí, o které jsem se minule jen lehce „otřel“ – na „masaře“. Někteří čtenáři nabyli dojmu, že „masaře“ bráním, ba co víc, že jejich chování obhajuji. Jenže tak tomu není. Podle mého názoru je jejich chování s moderním pojetím rybařiny prostě a jednoduše neslučitelné. Jenže! To samé si bohužel nemyslí ČRS…

Problematika ohledně „masařů“ je hluboce zakořeněna v samotném jádru ČRS. Jak to myslím? Stačí se podívat na platná rybářská pravidla. Když se člověk do nich pořádně začte, tak zjistí, že ryby žijící v našich revírech jsou jen slabě chráněny. Jistě, je tady nějaké hájení některých druhů ryb, a také lovné míry. Jenže to nestačí. Aby se situace změnila, musí přijít další razantní změny. Ale! Ty pravděpodobně nepřijdou, protože ČRS by přišel o velkou část svých členů. A samozřejmě také o peníze.

Když jsem se v onom minulém textu rozhovořil o tom, že „masaři“ nedělají nic špatného, měl jsem tím na mysli to, že nedělají nic špatného proti současným rybářským pravidlům, která platí. V mnoha případech si totiž rybáři mohou odnášet velké množství ryb. A v mnoha případech toho někteří rybáři i „poctivě“ zneužívají a drancují naše revíry napadrť.

kapr

Této situaci můžou zabránit některá opatření. Ovšem já osobně se obávám toho, že si na ně budeme muset ještě počkat. Proč? Protože my, rybáři, mlčíme jako někde na hřbitově. Na ČRS není vyvíjen z naší strany žádný tlak. A proto se nezdá, že by ČRS podobná opatření chtěl v blízké době zavádět. Pojďme se ale bavit konkrétněji.

 

Omezení počtu úlovků: Věc, která tu měla být už dávno

Omezení počtu odnesených ryb platí jen na některých místech. Je ale zapotřebí, aby daný počet odnesených ryb za 1 rok platil na všech revírech ČRS. Jen tak totiž docílíme toho, že i menší ryby, které „masaři“ nejčastěji odnášejí, budou mít jistou ochranu. Omezený počet odnesených ryb chtě nechtě donutí valnou většinu milovníků rybího masa „přebytečné“ ryby pouštět.

kapr-supinac

Ptáte se, na jaké cifře by se mělo toto omezené zastavit? Líbí se mi myšlenka, která se zavedla na ÚS pro Severní Moravu a Slezsko. Na tamních revírech si mohou rybáři měsíčně odnést 10 kusů kapra, štiky, candáta, amura, anebo jejich kombinace. Roční počet je pak nastaven na 40 kusech kapra, štiky, candáta, amura nebo jejich kombinace.

Důležité je, že toto omezení platí na všech revírech daného územního svazu ve společném hospodaření dohromady. Takže to znamená, že rybář nemůže odnést 40 kaprů na jednom revíru, a pak se přestěhovat na druhý. Ne! Odnese si 40 vyjmenovaných druhů ryb a konec. Pokud chce v chytání nadále pokračovat, musí si koupit novou povolenku. Tohle je přístup, který je z mého pohledu velice sympatický, a který podle mě výrazně napomáhá k tomu, aby se naše vody úplně nevybily.

kapr-detail

Přesto, v tomhle nastavení vidím jednu slabinu. Osobně bych byl prostě přísnější, co se počtu dravých ryb týče. Čtyřicet kaprů ročně ať si rybáři klidně odnesou. Ale u dravců se mi tento počet nelíbí. Takže co se týče candáta a štiky, šel bych klidně i na pouhých 10 nebo 20 kusů za rok. Myslím si totiž, že obsádky dravců jsou na našich revírech pod enormním tlakem. A jejich vysazování prostě není tak intenzivní jako u kapra. Kapr se cpe snad do každé vody horem dolem, u dravců to už tak úplně neplatí. A právě proto bych v tomhle ohledu byl ještě přísnější.

A ještě jedna věc na závěr. Strašně se mi líbí to, že tento omezený počet je pevně daný. A jeho možné překročení vede k tomu, že si rybář musí koupit novou povolenku. Z toho plyne jedna velká výhoda. Rybář, který odnese od vody velké množství ryb, si svou „díru“ ve vodě zaplatí za své vlastní peníze. A to se mi moc líbí. Já osobně totiž ryby domů neberu. Takže nehodlám poslouchat to, že je zapotřebí, abych platil vyšší částku za povolenku, aby bylo více peněz na násadu. Ne! Ať si chybějící ryby doplatí ti, kteří je od vody odnášejí ve velkém.

 

Ochrana trofejních ryb: Věc, kterou jsme nedotáhli do konce

Jen v krátkosti nakousnu ochranu trofejních ryb. A opět se vrátím k poslednímu názorovému textu, ve kterém mě lidé nepochopili. Já osobně jsem pro to, aby se trofejní ryby chránily. Proč? Pokud se nad tím zamyslíte, tak trofejní ryba může být někdy stará (podle rybího druhu) jako dospívající člověk. A k takovému tvoru bychom měli mít náležitou úctu a respekt. Proto člověk, který zabije nebo převeze trofejní rybu, je normální čuně. Bez špetky svědomí, bez špetky úcty.

kapr-zdolavani

Jenže! Podle mě se tato myšlenka prostě zasekla. Objevilo se pár případů, kdy se na některých revírech K-70 zavedla. Ale to je zatraceně málo! Opět, takový projekt má platit na více vodách. Jen tak máme větší šanci na efektivnější ochranu ryb. Ovšem to se nestalo. Těch vod, na kterých ochrana trofejních ryb jakžtakž funguje, je málo. A proto jsem se otřel o kapraře. Čekal jsem, že tato vlivná skupina v rybářské společnosti prostě dotáhne tento projekt do konce. Nestalo se tak, což mě velice mrzí…

 

Rybářská stráž: Bez ní to prostě nepůjde

Omezený počet odnesených ryb, ochrana trofejních ryb. Obě věci zní pěkně. Ale momentálně nejsou proveditelné na sto procent. Aby vše fungovalo jako namazaný stroj, je zapotřebí i třetí dílek této skládanky. A tím je úprava pravomocí rybářské stráže. Jenže teď se dostáváme k onomu kardinálnímu problému. Naši porybní prostě a jednoduše nemůžou pracovat tak, aby se ryby neodnášely ve velkém. Zákon jim to neumožňuje. A to by si měli ostatní rybáři uvědomit, než začnou na adresu rybářské stráže plivat jedovaté poznámky.

kapr

Příklad z praxe. Představte si, že nějaký rybář chytí druhého kapra. Jenže zrovna mu to bere, takže nechce od vody odcházet. Chce prostě více masa. Co tedy udělá? Druhého kapra nezapíše, zabije ho, zabalí do tašky a odnese do auta. Konec. V tento moment prostě porybný nemá šanci rybářovi dokázat jeho porušení pravidel. Proč? Protože zákon jasně vymezuje, co všechno může porybný kontrolovat. A osobní věci (tašky, batohy) nebo vozidla tam nejsou. Jistě, říkáte si, že porybný má zavolat policii. Ale ten, kdo někdy přičichl k praxi strážení našich revírů, ví, že policistům se tak trochu nechce tyto věci řešit. Ale abych nebyl příliš zlý, někde policisté spolupracují ukázkově, jenže takových případů je jako šafránu.

Porybní skutečně potřebují rozšířit pravomoce. Potřebují, aby dostali nějaké možnosti k tomu, aby mohli zabránit tomu, co se u našich vod děje. A potřebují také podporu. Podporu v tom smyslu, že jejich práce má smysl. Takže, pokud rybáře přistihne při závažném porušení pravidel (např. více odnesených ryb, zabití trofejní ryby), je zapotřebí, aby daný hříšník dostal pořádně citelný trest. Tresty nemusí být nutně peněžité, stačí, když takový rybář nedostane 2 roky povolenku. To už prostě a jednoduše pocítí. Ano, kárné komise takové tresty mají k dispozici. Otázkou je, jestli všechny po takových trestech sáhnou.

kapr

Zase použijeme příklad z praxe. Účinek vysokých trestů jde nádherně vidět na soukromých revírech. Rybář zaplatí poměrně vysokou částku za povolení k lovu. A v momentě, kdy poruší pravidla, končí. Bez vrácení peněz. A právě toto přece rybáře donutí k tomu, aby se chovali tak, jak mají. Tohle podle mého názoru v ČRS ještě chybí. Což je škoda, protože právě toto bychom potřebovali jako sůl…

Problematika rybářské stráže je komplikovaná a rozsáhlá. Určitě se jí budu ještě věnovat v samostatném článku. Ale bylo nutné se o ní v tomto textu zmínit. Všechny 3 položky spolu totiž souvisí. A jedna bez druhé nebude dostatečně fungovat…

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

NÁZOR: Povolené srkačky? Nebuďte srabi! Kdy územní svazy povolí harpuny?

admin | přečteno: 7490x | 7.01.2020 | 5 komentářů

Někteří pánové ve vrcholných funkcích se zase ukázali! Mě by …

Je zaprděný ČRS už minulostí? 5 důvodů, proč si vedení rybářů zaslouží pochvalu

admin | přečteno: 4169x | 5.12.2019 | 2 komentářů

Poslední roky byly v Českém rybářském svazu opravdu turbulentní. Funkcionáři se …

NÁZOR: Na levné boilies chytají jen hloupí rybáři bez peněz! Anebo je to naopak?

admin | přečteno: 25472x | 1.05.2019 | 10 komentářů

Internetové diskuze se zase plní názory! Na jedné straně se …

Komentáře

 • Pěkně napsané a souhlasím, jen se zastavím u pravomocí (a jejich případné úpravě) rybářské stráže a spolupráce s PČR. Myslím si, že pokud by se upravily pravomoce RS, mohlo by docházet ke zneužívání pravomocí a k nárůstu stížností na postup RS. A do toho podle mého nikdo z ČRS nepůjde. Ono by totiž pro realizaci kontroly osobních věcí nebo vozidel muselo být dáno podezření, že se rybář skutečně něčeho dopustil (schoval uloveniu rybu, kterou nezapsal, má jich ví, nemají míru apod.). A kde to podezření vzít – jen podle toho, kolik si již ponechal ryb, že jezdí na ryby denně a nemá ponechanou žádnou? Porybný by toto musel vidět nebo by mu musel někdo říct, že viděl, jak ten a ten rybář chytil rybu, dal ji do tašky a odnesl do auta. A toto podle mého moc lidí neudělá. A provést kontrolu auta (batoh/tašku nezmiňuji, to rybáře nijak neomezuje, nemusí vytahovat udice, když se vzdáluje) jen proto, že mám tu pravomoc,ale nemám podezření – to je na stížnost (šikana). Slušný rybář nebude mít problém toto ukázat, ale kdybych seděl na rybách a přišel mne zkontrolovat 2. či 3. člen RS a chtěl, abych mu ukázal auto, asi bych nebyl nejšťastnější. A to se nebavím o chatkách, zahradách, které jsou často v blízkosti přehrad – na kontrolu je potřeba buď souhlas, nebo povolení k domovní prohlídce či prohlídce jiných prostor (obojí dává soudce).
  No a spolupráce s PČR je o tom samém – když je budu chtít přivolat, aby mi pomohli s kontrolou vozidla, musím mít důvodné podezření, že se toho rybář dopustil, nikoliv jen domněnku, že by se toho mohl dopustit. A hlavně,když bude policajt ochotný a požádá rybáře, zda by mu neukázalvozidlo, a on tak neučiní, není většinou páka (svědek, který viděl uschování ryby) jej přinutit auto otevřít. A stížnost na postup policie, kde hrozí i postih za zneužití pravomoci úřední osoby (v tom horším případě u soudu, v tom lepším v kárném řízení)…není o co stát. Proto když policie přijede a zjistí, že není dáno důvodné podezření, nepouští se do větších akcí. Toto je můj názor jako dobrovolného člena RS a zároveň policajta. Bery

  • Zdravím, Bery,

   moc díky za konstruktivní komentář. Víte, já chápu Vaše obavy, ale nerozumím tomu, proč u nás to nejde, a například na Slovensku ano. Pokud se podíváte do rybářského zákona, který platí na Slovensku, pak zjistíte, že slovenští porybní ty pravomoce mají.

   Pochopitelně jsem se na slovenském svazu ptal, zdali nemají problém s hromadícími se stížnostmi ze strany rybářů. A odpověď byla ne. To ale neznamená, že rybář nemá právo se ozvat, pokud kontrola z jeho pohledu “zajde příliš daleko”. Mně osobně se ten mechanismus na Slovensku moc líbí, a pokud skutečně funguje, tak se mi líbí dvojnásobně.

   Ale připouštím, že pro české rybáře by to mohl být šok. Tak jako pro mé kolegy, kteří na Slovensku takové razie zažili. Povídali, že to skutečně připomínalo policejní prohlídku. Ovšem nevadilo jim to, naopak řekli, že tohle by české vody potřebovaly.

   Ještě jednou díky za Váš koment.

   V. K.

   • Co to je pojem ,, MASAŘ ” ? Článek je zhovadilost. Ne skrz obsah ale skrz titulování rybářů jako masaře. Myslím, že tato zvrácená doba která dělí rybáře na chyt a pust a na rybáře co si chtějí odnést rybu a posedět, a pak jsou zde ti co vody rabují. Ovšem debilní výraz … masař .. je hojně používán rybáři co jsou chyt a pust. V momentě, že rybář odnese dvě ryby od vody je ihned masař. Tak mě připadá, že autor článku je také chyt a pust a jen si tady léčí své mindráky.
    Lidem chybí úcta k věcem které jsou zdarma… příroda a její okolí .
    Lidem chybí sebereflexe …. nemají zábrany
    Chyba je především v postihování a potírání pytláctví a porušování pravidel
    tresty jsou příliš nízké… Žádné omezení nic nezmění. Je potřeba začít už při výchově . Pokud je člověk naučený od mala k nerespektování pravidel tak se to těžko naučí v dospělosti. Jak na to ? — 3x a dost. Tři přestupky a konečná. po druhým přestupku pokuta 10. 000kč. Při třetím 20.000kč. a 5 roků zákaz vydávání povolenky. ( Pokuty by si mohl rybář odpracovat veřejně prospěšnou činností bud na revirech a nebo nějakých rybochovných zařízeních … to by určil předseda nebo hospodář danné MO ) Kdyby se i po 5 letech rybář nepoučil tak bych mu dal doživotní zákaz lovu ryb.
    Ale výrazy … masaři jsou zhovadilé.

    • U nas vyraz masař oznacuje lidi kteri dojedou k vode autem chytnou hodi do auta a vesele pokrqcuji a maji v povolence 60.80ryb a dalsich 80nezapsanych ja byl tento rok na rybach 112 a vzal sem 6 ryb 2 amury ty jsou na vanoce 55 a 54 a 4 kapry jeden pro jednu babicku druhej pro druhou babicku jeden pro strejdu a jeden pro me za ty penize co sem za to dostal sem koupil krmeni a zakrmil s nim kapry na zimu aby byly na tom trochu lip

    • Masař je každý kdo odnese více jak 10 ryb za rok!!!

     • Souhlas

    • souhlas

   • Zdravim. Take jsem clen RS. A urcite bych byl pro posileni pravomoci. Proc?! Kolikrat jsem si tu otazku polozil. Proc se rybari na soukromem reviru nechovaji jako na svazove vode. Jako cunata. Nerikam ze vsichni, ale vetsina prevazuje. Porad slysim nazory typu. Neukazu, hodim ho do vody, budu si stezovat, je to sikana ci buzerace. Proc kradou ryby. Bavim se i se starsimi lidmi na tohle tema. A vysledek……predelat ceskeho cloveka snad neni v nasich silach. Vymyslet proc to nejde, delat nasvaly a pomlouvat. Muj byvaly kolega bral od rybaru uplatky, aby jim drzel lukrativni mista. Nelamu hul, ale kecama na soc. sitich to neudelame.

   • Dobrý den. Taky bych byl pro. Vždy———-´když nic špatného jsem nic neudělal, tak si mě můžou prohlížet jak chtějí, když vím že nic nenajdou.

  • Já si myslím že pokud budu mít čisté svědomí tak jim ukážu třeba i slipy které mám zrovna na sobě . A když to svědomí mít čistý nebudu tak se budu s RS hádat a nadávat ale druhá věc je aby u jedinců skutečně nedocházelo k zneužívání pravomocí.

  • Záleží od človeka,vlastne člena RS. Ja som tiež a musím priznať že rozdeľujem rybárov. No kto nedodržuje natvrdo zákony a predpisy má smolu. Kto opakovane porušuje tieto veci nemá právo chytať.

 • Svata pravda… jenomze taky to je o cloveku. V cesku kazdy hledi sam na sebe… prece kdyz vidim dedka jak nese do auta rybu tak mu dam kapky nebo v radu mam cislo na profi RS, ktery by tuto smerovku uvital. Jenze taky nez na misto dojede… jsou tohle dost nakladne polozky.
  A pak taky 2 odlisne pohledy RS… ja se priznam, ze proste sem “levej” na nahazovani a i pro muj dobry pocit si pruty zavezu. Ano! Je to v rozporu s rybarskym radem, ale podle meho nazoru nic vode skodiciho. Na slovensku se inspiruji ze zahranici, kde je povoleny nonstop lov i vyvazka. Cim ublizim vode kdyz si na krmene misto usadim tycovou bojku a zavezu si k ni dva pruty? Stejne tak jedu na ryby odpocivat a kochat se tim lovem, proto nevidim duvod vytahovat pruty ve 12 vecer a ve 4 rano je tam hazet… jaka je to hohoda, kdyz clovek muze pekne usnout do dlouhe noci a cekat spokojene na zaber. Ja dam klidne za rocni svazobou povolenku 5000 kc , dostanu treba nejakou sportovni znamku, ktera by me opravnovala k lovu nonstop na 3 hulky a vyvazku. Je 21 stoleti a doba sluzeb. Mne prijde nerentabilni dat nejomu povolenku za 2000 a 40 ryb … kdyby v tom bylo 5 candatu… stik a podobne… jsem hrube pres onych 5000. Tak jak tohle muze fungovat???

 • Rybářská stráž by měla být profesionální.Jinak je to marné. Dnes je RS brána většinou rybářů téměř jako nepřítel.Dalo a mělo by se spojit se stráží pro CHKO. Velm často se setkáváme s porušováním předpisů v chování v CHKO.(kempování, rozdělávání ohňů,poškozování porostů,vjezdy vozidel). Pak by mohla mít popisované pravomoci. Takhle se nikdo z RS do ničeho pouštět nebude. Je to prostě ” vo hubu”.( slovní napadání, pouštění psů,pokusy o úplatky, najíždění autem, dokonce i nůž v ruce,přestupkové či soudní popotahování,dokonce i žaloba ,že si stráž řekla o úplatek). No dá se to dělat pečlivě a poctivě????

 • Dobrý den.Dnes jste zahrál na mou notu souhlasím s Vámi ve všech bodech.Ušlechtilá ryba týdně je dobrá náplast pro obě skupiny.Rybář si odnese rybu s pocitem, že ulovil a nepřijde jelikož už má splněno a nezabírá místo jelikož ho babička potřebuje doma na jinou práci.Druhou povolenku si koupit nebude moci babička nedovolí a kapraři uvítají, že CHAP se snad ujme u ostatních rozumě smýšlejících rybářů.RS již známé firmy zná takže jí částečně problémy ubydou jo je to.No a k panu Čeňkovi částečně souhlasím, ale 3 hůlky a zavážka je trochu jinak dle mého.Sportovní rybolov je dle mého o tom.Dokaž, že přelstíš ryby ze břehu zakrm nahoď a předveď se.V boxu jsme na KO taky nepoužívali paralizér prostě a jednoduše postav se čelem a hotovo.Proti non stop nejsem pokud to řády dovolí během letních měsíců nemám s tím problém .Rybařina je nádherná záležitost tak si ryby hýčkejme ať s nimi můžeme svádět boj ještě hodně dlouho.Mne osobně baví vyhledávat ryby snažit se je obelstít zvítězit nad některou znich a dát ji svobodu ať si na oplátku může zahrát ona se mnou a ukázat jak jsem na tom proti ní špatně.Když ji sonarem najdu vlezu nad ní vydráždím pěkným línem vábničkou a zaseknu zdolám tak jsem vyhrál jen na půl.I když ji pak pouštím měla méně šancí nade mnou vyhrát.Ale to je věc názoru třeba se mýlím a nechci uplatňovat své názory za každou cenu.Proto jsem k jinému článku psal,že jsem se dozvěděl kdo je masař, kdo kaprař ale o rybářích jsem se dozvěděl až dnes.Ano vem si rybu když máš tu touhu, ale buď soudný jedna za týden ti stačí mne osobně stačí čtyři za rok.Tak bych řekl změňme myšlení, ale to nejde proto změňme RŘ ve prospěch ryb.Petru zdar přátelé

 • Jo dobře napsané,vcelku bych souhlasil,ale !!!!! Zde na jihu je několik vod,kdy se ryba vytře a hned se začne jebat s vodou a nacházíte spoustu suchých jiker v trravách ! Takže dle mého je to průser ! Nebudu dál rozepisovat,každý má svůj názor,jen pro představu : Kolik je členů spolku,kolik se vybere financí a kdyby se jedna čtvrtina těchto peněz dala do zarybnění,tak v průběhu 10 let si ve vodách ani nezaplavete !! To mějte na mysli !! Všichni tomuto spolku velící mají až úžasné platy ! Ověřeno !!! Potom se nebudeme muset nějak dohadovat,pátrat,vymýšlet další a další opatření ! A s velkou rybou ? Pokud ji chytne starý děda,který má problém unést prut k tomu podběrák a ještě rybu,kterou táhne po zemi za sebou že ji neunese,tak ať si tuto rybu vezme,stejně ji poškodil tím taháním po břehu !

 • Souhlasím s omezením počtu v roce ulovených a domů si odnesených ryb uměle chovaných a vysazovaných do revírů. Počty (limity) různých ryb jsou diskutabilní – je to na širší forum. Tudíž vlastní suma tzv. “ušlechtilých ryb” je vskutku na diskusi. Kupříkladu je pro mě nejúžasnější parma, okoun a ostroretka… Tak a teď raďte frajeři. Pro mě je každá ryba nádherná – a kdo vlastně dal někomu tu moc rozdělovat ryby na ušlechtilé a plevelné. Toto rozdělení bylo mírně řečeno nešťastné a popravdě bych takového člověka rád poznal – rozdělit ryby na ty lepší a na ty horší – to je dobré téma – ještě kousek a jsme u lidí. Popravdě bych rád poznal toho čověka, který rozdělil ryby na méně hodnotné a více hodnotné. Jmenujte mi ho. Ať ho každý vi.. Každý tvor je svým způsobem a existencí nenahraditelný. Faktem je, že nejhorší škodná je důchodce, který celý den chytá ryby
  a různým způsobem tento lov zneužívá (poctivý důchodce byť z toto repliky vyjmut!!!). Vlastně horší škodná už jen jen kormorán…
  Chtěl bych dát větší pravomoci rybářské stráži, ale takové stráži, která si tuto poctu takovéto instituce zaslouží a ne ty, kteří dnes otravují kvůli vskutku náhodně přehlédnutým blbinám lidi, kteří si k vodě jdou odpočinout od byrokratů a ne aby se s nimi setkali ještě na rybách.
  Jo a ještě musím souhlasit s tím, že rybářské závody jsou trápením ryb. Nic jiného.

  AV

 • Já osobně bych zakázal odnášet všechny ryby -proč ? když se chce někdo nažrat ryb ,tak ať si je koupí v supermarketu. Rybařina je přece o něčem jiném – pobyt v přírodě sám ,nebo s přáteli. Zážitek z lovu atd ,atd …Dokud budou rybáři chodit na ryby ,aby se nažrali tak to je ubohost…

  • Přesně je to koníček

  • Chtělo by to lov nonstop a totální zákaz braní všech ryb.

   • Jak tady čtu ,tak ste můdří jak holá prdel .Ryby se chovaly a šlechtily na jídlo .Já jako důchodce vybluju 1 500 za rok z malého důchodu rybu si mám jít ječtě koupit ,když mi na ni dojde chuť ?

  • To nemyslíš vážně. Jít si koupit ty zasmrádlý, zamražený kousky ryb do supermarketu, ve kterých je víc vody než masa .

 • Teda vy máte starosti, vyžeňte nejdříve od vody , Vietnamce,Rusáky a Ukrajince a nechte důchodce na pokoji, chodili chytat ryby už když jste říkali hovnu papu a nikomu nevadilo že si ji vezmou k večeři na pekáč. Proč bych si kupoval ryby v supermarketu a podporoval tržby kapitalistům když si zaplatím povolenku a chytám rybu kterou vysadili ke konzumaci ? Ano, přijede pár ukrajinců a ti je sežerou u ohníčku rovnou u vody. A Rybářská stráž se té skupině vyhne. Pravomoc RS ano dejte ! a velkou.
  Tak a teď se se mnou poperte Přeji vám hezký den KK

  • máte pravdu

  • Pravda

  • Naprostý souhlas, chytám 30 let, vlastně chytal, už třetím rokem platím jen příspěvky, ročně jsem si od vody odnesl 10-15 ušlechtilých ryb, takže nejsem “masař”, ale už z principu jsem otrávenej těmi řečmi, stálým omezováním. Na Lipno jsem už zanevřel na dobro, našinec je omezován, “skobčáci” to tam plundrujou o sto šest, hlubinná přívlač apod. Radši jezdím na soukromé reviry, třeba jen 4x do roka.

 • No, já tedy mám opačný problém. Není co chytat. Rybářů kolem rybníka je více, než kaprů.
  Uvažuji a chovu pstruhů na zahradě: youtube.com/watch?v=phRLwd6n1G8

  • Mít tu možnost tak neváhám… bezva nápad úžasný relax

 • Pro pana KK není nic špatného na tom, že si vezmete rybu na pekáč, ale je špatné, že někteří z Vás zásobují sousedy ,sousedy sousedů a tak dále.Já se důchudu již velice přiblížil v mém současném věku jste již možná v důchodu byl .No, ale to s tím nesouvisí jde pouze o to, že když sedím tiše na rybách a poslouchám jak si rybařící důchodci nahlas volají, že má kapra aby se zeptal příslušného souseda jestli ho nechce tak při záporné odpovědi obvolává další, nebo “dneska musím chytit kapra slíbil jsem ho sousedce” .To je vážený pane realita a čemu kdo říkal papu to nechám laskavě na Vás.V článku se jednalo pouze o omezení počtu ulovených a odnesených ryb což je přínos to je prostě fakt zarybňovat můžete jak blázen a stejně je to málo 2 kusy denně je prostě strašně moc.Petrův zdar

  • Tak bohužel s tím i souhlasím, sousedi ať si rybu vysedí nebo koupí když na ni mají chuť, chápu že ryb ve svazovce je málo i když nás filmy nakrmí jak se nám toho potěru v líhních zase urodilo a i to málo co nám do svazovky pustí jsou někteří rybáři ihned odchytit a pěkné kusy prodat do soukromáku a to mi nikdo nevyvrátí protože jsem toho byl několikrát svědkem. 2 ks ušlechtilé ryby denně ? ano je to moc, jedna denně by jako kompromis pro začátek stačila ! souhlasím” Důchodců se zastávám protože kde chytáme je jich dost , je to voda tekoucí a tak žádné extra trofejní ryby, jen to co rybářskému svazu upadne nebo zbude v kádi. Když se tedy podaří chytit nějakou tu K40 a pár bělic jsou štastni jak blechy. Tak proč jim to ještě nezkomplikovat.

  • A z čeho to rozdávají ?? Tady na západě je ve vodě kulové a ne ryby, povolenky nejsou zadarmo, tenhle článek je dobrý ale v podstatě taky jen plácání charakterních výplodů. Když nenažranci skoupili rybníky a nemáme kde chytat tak ještě omezíme počet úlovků a zvýšíme ceny povolenek ?!?

   • chodim vic jak 45 roku k vode v dnesni dobe se vsechno zakazuje ,drive se chytalo do cerenu ,samozaseky pprutuATD Slovaci Rakusani to pouzivaji dodnes a je to vsechno v poradku jen u nas se musi vrtat do hovna Cesky narod, Zavist ATD,,,,,,,,,

 • souhlasí s upravením pravidel proti masařum.

  • Tahle věta mi připomíná zapřísáhlé odpůrce alkoholu, který rozrazí dveře do hospody, všem vynadá do ožralců a požaduje podepsat petici za omezení alkoholu v pivu vínu a tvrdých destilátech na maximálně 0,5 procenta účinné látky 🙂

   Pravidla proti masařům jsou již dostatečná, dvě ušlechtilé denně ryby není mnoho a z povolených 7mi kilogramů bělic máte s bídou 3,5kila čistého masa( a to těch 7kilo musíte prvně umět nachytat a oškrabat).
   Já bych rybářům zakázal u vody stanovat blíže než 100 metrů od vody, a bez lodiček a echolotů by se jim taky hůř chytalo. A zvětšit rozestupy mezi rybářema na 15 a 30 metrů minimálně, aby se u vody dalo nahazovat a nesekupovali se skupinky nepřízpúsobivých sportovních rybářů co hromadně chlastají u vody místo chytání ryb. Ožralý rybář patří vykoupat v bahně a poslat na záchytku, ohrožuje zdraví svoje i ruší pohodu u vody.
   Zvířata u vody takovej bordel jako lidi nedělají( po vydře zůstane pár šupinek na břehu).
   Pro sportovní rybáře je dostatek vodních revírů soukromých, kde jsou jim pravidla vyhověna(bivakování, non stop, chytání dravců celý rok atd). Tak nemusí oxidovat u svazových revírů, kde každý jiný masaří dle pravidel. Nemusí se na to koukat.

   Bez tazvaných sportovních rybářů se svaz bez problému obejde, bez 80 ti procent základny “masařů” ale ne.
   Si klidně připlatím dvacet procent za povolenku abych se u vody nemusel dívat na kempový městečka ožralých kaprařů po kterých zůstane bordel.

   • Tento problém byl myslím dostatečně probrán v článku a zákazu bivakování. Nepleťmě jedno s druhým…z Vašeho komentu mám pocit, že byste udělal vše proto, abyste všem rybářům znepříjemnilo co jen je možné, aby tam zbylo místo pro ty pány co zásobují celou sousedskou obec…

 • Čuně jsi a velké,když podle Tebe kdo zaplatí muže drancovat!

  • Možná jsem čuně ty hňupe

 • Zdravím všechny,

  myslím, že prvním základem je změnit se jako člověk a dělat to nejlepší co mohu k dané situaci udělat já sám. Kolikrát se stane, že ryby berou a je to krásný požitek chytit něco vzít a pak zase pustit. Ale mnoho RÁDO rybářů má heslo kurva berete tak si mohu odnést 2 ryby denně. Mluvím o ušlechtilých rybách. Pokud se potom zeptám tohoto člověka co dělá s 50 kusy kaprů za měsíc. Řekne nic neporušuji a mohu. Je dost věcí a musí se změnit, myšlení rybářů. Koníček není od toho, abych dostal víc (finančně) zpět než do toho dám. V hospodě pak si chlapi řeknou, pokud si budu moct odnést tak málo ryb, tak se mi ani nevyplatí něco kupovat a někam chodit-jsme zpátky vše je o penězích. Vše je v nás neber tolik i když můžeš, uklízej po sobě a možná i po jiných, snaž se aby to v místě bylo hezké a příjemné i pro ostatní. TOTO JE BĚH NA DLOUHÝ ČAS.
  Příklad mimo rybářský: U prodejen jsou místa pro parkování aut pro osádku s dětmi a jsou blízko vchodu (má to svůj význam), podívejte se co hovad tam zaparkuje.
  Bohužel Češi neumějí dělat něco co je prostě jen slušností musíme mít nad sebou hůl, a ta nás musí pořád mlátit.

  • Plně s vámi souhlasím pane Kopfjäger a přeji hezký den.

 • Mám kolem sebe pár masařů. Zdaleka to nejsou jen dědkové, co k vodě utekli od své semetriky. Nechápu je a nesnáším je. Jde o to, proč jsem rybářem. Rybaření jsem vděčný za 4 hodiny odpočinku u vody. Chytím, jsem rád, nechytím, nejsem nešťastný. Hlavní je, že jsem si odpočinul a příjemně strávil pár chvil. Chodit od vody nešťastný a nasraný že si neodvážím rybu, to bych raději rybaření zanechal. A kontroly u vody? Je jich třeba čím dál více. Nevadí mi. Naopak.

  • Tak konečně jeden mě nejbližší komentář,který jsem tu přečetla.Ano skutečný odpočinek a relax u vody v přírodě.Přestože jdu hodněkrát od vody bez ryby nejsem nasraná a neštˇastná no snad jen první moment,když vypnu ale pak zase ten skvělý pocit.Nesnáším ty co první dojdou k vodě nahodí,zapnou rádio, rozbalí sváču a noviny.Nedá se nic dělat musím to těžce ignorovat ale faktem je,že když víte o rybářích,kteří odnášejí téměř denně od vody 2 kapry tak toto se už ignorovat nedá.To je na kopnutí do prdele a hození do vody.Jenže stráž bohužel musí taky chodit do práce a né jen číhat na kde jakého kreténa co nerespektuje pravidla.Fakt se pak nedivím,že se názory různí v mnoha ohledech.Jak k tomu pak přijdou ti rybáři co chodí do práce a k vodě se dostanou jen když situace a povinosti dovolí.Asi jsem už odbočila od tématu,jen se chci přiklonit k tomu,že kontrol u vody by mělo být více a když by bylo nezbytně nutné a nebyla velká zima tak se klidně vysleču i do spodního prádla.Zdravím všechny dobré rybáře a ty kteří uctívají už tak zbídačenou přírodu bez které bysme to tady mohli nadobro zabalit.

 • Pánové lidi nezměníte jen se mohou ve sledovaném okamžiku přizpůsobit, jakmile přestanete kontrolovat jedou po staru.Pomůže pouze změna systému a následná kontrola.To vše už bylo vyzkoušeno, každý souhlasí když cítí tlak na svou osobu.Věřte když někdo cítí respekt to jistě poznáte chová se úplně jinak než když má navrch.V revírech jsou ryby na to ,aby se odnášely, ale s mírou vždyť stačí jedna ryba za týden to je při dobrých počtech lovu 40 měsíců v roce je to oněch 40 kusů.V době když jsme něčemu říkali papů tak nás bylo u vody 20 a to ten revír na kladensku má 100 ha.Nyní je tam 200 rybářů víkend co víkend. Vysazených 3000 kg je pryč během měsíce to mi věřte.Co budem chytat potom?Petrův zdar

 • Dobrý den,rád bych se tu vyjádřil k článku.Je krásné že se rybář (slušný rybář) okleští zákony a pomalu se mu znepříjemujemńuje pobyt u vody.A na to konto vydá ČRS zákon a lidé neznalí rybářský řád a druhy ryb si mohou koupit měsíční povolenku.Tohle je výsměch všem slušným rybářům a je to jen aby si ČRS namastil kapsu.Nikomu se nejedná o chránění prostředí a rybí populace .Ti to (měsíční rybáři) pomalu nepoznají zda se jedná o kapra či amura,nebo zda tato ryba je karas-kaprokaras-či čistá forma kapra.Nechci domyslet když se nerybáři dostanou na revír kde se vyskytuje třeba vranka obecná a jiné podobné celoročně hájené ryby které ani neznají.Tak že mě nikdo nevysvětlí že ČRS a jiné instituce jim podobné že jim se jedná o pořádek a o slušné rybáře…..je to jen byznys jak z lidí a té země vyždímat co se dá. A rybářská stráž…ta to sama jaksi nevytrhne s těmi zákony co mají. Policie ČR někdy odmítá jezdit na běžné prohlídky,jen jezdí na tzv. razie a to po 2-3 měsíční předběžné domluvě.Prostě zkráceně tento zákon je podle mě nerozumný a rybáři a nerybáři se budou strkat do jednoho pytle. Dříve byli rybáři a pytláci dnes máme i nerybáře. Ještě bych se vyjádřil k úryvku v tomto článku, jedná se o rybáře který se dopustil nějaké nekalé činnosti: prohřešek se bude trestat odebráním rybářského průkazu na 1-2 roky.Nic se tím nevyřešilo přestoupil k jiné organizaci a bylo. A jiné a jiné prohřešky které různé organizace řeší jako by odpracování trestné pracovní hodiny ale za láhev dobroty to spravila.A že si rybáři po vyčerpání “kusů” koupí jinou povolenku a za utržené peníze se zaplatí jiný plůdek …nenechte se vysmát když se voda vyplundruje tak co budeme chytat než plůdek doroste lovné délky??? Masař nejsem ale někdy si rybu odnesu ale moc toho není.Tímto prosím aby se ČRS, policie,rybářská stráž a rybáři zamysleli a nekoukali jen na peníze a jak by ze všeho udělali zlatý důl.Děkuji a z pozdravem Petrův zdar a ad’ se pruty ohýbají.

 • K bodu 40 ušlechtilých ryb ročně na povolenku. Nemám s tím problém. Candátů ani štik tolik nechytnu takže beru 20 kaprů+ všecky mírový dravce který chytnu. No a vzhledem k tomu že vysazenej kapr má s bídou kilo a půl, tak si kapry do vezírku beru když mají dvě kila(45cm a když berou tak odnesu třeba za týden 8 kaprů).
  Tím že ryb sníme hodně tak musím chytat ještě plevelný ryby, protože to by už 40 kaprů ročně nepostačovalo. Tak prostě na jaře nadrtím 20-30 kilo bílé ryby, pak desítku kaprů než se zahájí lov dravců. a přes léto to nějak došmrdlám abych vystačil s tím limitem měsíčním na deset ryb( což kapry většinou už pouštím, vezmu si jenom jednoho a když se zadaří dravec k tomu tak odchytáno, zapsat a domů).
  Na podzim už je kapra těžký chytnout tak už jenom chodím rekreačně na drobnou rybu( ostrretky parmy okouny.. a těhdle ryb si můžu vzít kolik chcu (7 kilo na vycházku).

  Opravdovým neštěstím pro sportovní rybařinu je myšlenka že rybářů Chyť a pust je nějaká většina, není jich víc jak 20-25 procent. Tak buďte rádi že vůbec při tom rybářským tlaku na revíry a informacím je vůbec ještě možný nějakýho staršího kapra chytnout.
  Sportovní rybářů je menšina, drtivá menšina. Vemte to na vědomí a komu se to nelíbí, tak může chodit sponzorovat soukromé revíry, kam masaři neradi chodí. Opravdu nebudu platit za vycházku na den chytání 300Kč ještě k tomu bez odnesené ryby.

  K70 bych nedodržel, kdbyby mě nikdo neviděl tak klepnu vyudím. Stejně jako kapraři si zavezou zakázaný zavážení a nahodí tři pruty. Kapra trofejního ale asi nechytnu tak jednoho K70+ za dvacet roků do udírny je regulace.
  Opravdu si kapraři vůbec neváží těch možností co můžou za pár korun lovit na X revírech.
  Ryby neprodávám, občas podaruju rodinu nebo sousedy.

 • Pane Václave to jste snad ani nechtěl psát , že ne .Nevěřím, že jste to mohl napsat a myslet vážně.Jinak bych vás nechtěl potkat to by nebylo dobré věřte.Převážně mám na mysli poslední odstavec i když ty před tím taky za moc nestojí .Petrův zdar

  • Sem ještě u vody nepotkal aktivního skoro-důchodce, kterej by se chtěl kvůli cizímu kaprovi K70 nasazovat své zdraví a život. Věř mi, že v boji o kapra vítězí ten kdo ho ulovil.. a ten kdo chce pouštět cizí úlovky končí v lepším případě ve vodě.
   Myslím že jsi z těch ryb trošku zcvoknul, ryba není žádnej kámoš a pouštěním se do nebe nedostaneš ani nejseš o nic lepší člověk, že ti ryby nechutnají.
   Kdo pustí rybu, která mu chutná splňuje definici sadomasochisty (a následně si ji jde tu samou rybu koupit do obchodu – takovej maňas škodí přírodě dokonce dvakrát víc).

 • A kdo vyžene od vody kaprare? Kvůli kaprarum(testerum) nam zakazují bivak protože je po nich všude nasrano !!!! Hlavně ze maji výbavy za statisíce a nemaj lopatku na hovna!!!!

  • Bivak ti nezakazujou kvůli kaprařům testerů, ale proto že kempovat a tábořit ve volné přírodě si nemůžeš dovolit nikde kromě míst vyhrazených(oficiální tábořiště zvané Kempy).
   Rybářský stan řečený “Bivak” je pořád stan a táboření= zůstávání na jednom místě déle jak jedno nouzové přespání u vody.
   Kapraři se od vody vyženou sami, protože jsou přemnožený jako krysy a víc jak jeden bivak na hektar revíru je příznak přemnožených kaprařů. Kdo má bivak teda u vody nemá co pohledávat, ať je testér čehokoliv.

   • I když si odnesou od vody za rok cca 10ryb, a to jen kvůli manželce, tak s vámi vlastně souhlasím. Kdo chodí na ryby pro maso, tak ať chodí, když dodržuje řád. Stejně tak si myslím, že lov na 3 pruty a 24h by měl být nadstandardní. Tj. nemělo by to být automaticky, ale napřed k příplatků k celosvětové povolence. Nechceš chytat nonstop a na 3, OK máš to za 2tis, chceš, OK, máš to za 4tis.

 • Já si myslím že severní Morava má nejdražší povolenky tak by revíry mohly být zarybnene podle toho !! Dále bych chtěl poznamenat že si beru od vody jen 4 ušlechtilé ryby od vody za rok ,a to jen pro babičku a dědečka na narozky!!! Hodně lidí po mě chce ryby ale co by v těch vodách pak bylo??? Vzdit od roku 2000 v rybnících nic není chytá každý druhý člověk nepozná ani rybu rybářské zkoušky nikdy nedělal !!! A to jen proto aby svaz snich něco měl brigády atd.. pak se diví že všech jsou registrovaní například v Praze nebo někde v cechach

 • Václave R na nebe nepomýšlím a jestli jsem zcvoknul z ryb je to možné a maňas taky asi jsem máš nejspíš pravdu, ale věř, že bych se asi nekoupal , ale je nejspíš lepší přijmout nabídku kterou Ti mohu učininit v podobě 3×3 minut mezi provazy ještě si na skoro důchodce docela věřím, jinak buď zdráv frajere možná jsi fajn člověk čau.

 • V mnoha případech si totiž rybáři mohou odnášet velké množství ryb. A v mnoha případech toho někteří rybáři i „poctivě“ zneužívají a drancují naše revíry napadrť.

  Co zneužívají rybáři, to co jim Rybářský řád dovoluje? V tomto případě jste dost ,,přestřelili.
  Napadat rybáře za něco co je RŘ povoleno, zrovna chytré nebylo.

  Tady je jednoznačně chyba na straně neschopných ,,papalášů,, ČRS. Míra kapra měla být zvýšená již před 15-ti lety, došlo k tomu až letos. Jenže i na pstruhových vodách!!! Neskutečná hovadina. Co se týče omezení počtu a kilogramů ryb, to mělo být také dávno upraveno.Teď se pár let řeší a ještě pár let bude doba lovu. Co ale chcete od smečky dementů co ve svaze sedí.Roky se čeká než se něco vůbec hne. Co mohou MO upravit k lepšímu, tak se snaží, vše ale nelze.
  Sám ryby neberu, beru to především jako sport a útěk k relaxaci. Na těchto zákledech by měl být RŘ založen

 • Jasně,někomu seberou za vážné porušení RŘ povolenku. Třeba na ty dva roky. Zatím není problém si jí udělat u jiné MO. Dokud nebude centrální registr všech členů ČRS či MRS, je to vše na nic.

 • Hlavně se předem omluvím že jsem nečetl komentáře podemnou protože si myslim že už to tady nekdo zmínil. S tímto článkem naprostou souhlasím. Ale to buhužel by se museli lidi ČRS probrat a říct si že to takhle prostě nejde. Sedí si nahroře, berou penize za to že nic nedělají. Pokud se někdo neprobere a nenakope jim tam prdele tak se prostě ti lidi nehnou a poctiví rybáři s tím neudělají nic a ještě zabrečí nad stávající situací.

 • NemyNemyslím si že by mělo bejt víc přísnějich pravidel a zákonů. Za komunismu to taky nebylo a fungovalo to mnohem lépe. Je třeba dávat do svazovych vod i jiné druhy ryb než kapr které si lidé nebudou odnášet.Je to jak kdyby jste v obchodě prodávali jen vepřové a divili se že lidi skoupi všechno vepřové. Je třeba dát do vody i plevelné ryby které budou dělat rybařum zábavu a nebou lidé tak otrávený stoho jaká je to bída a nuda. Je třeba donutit stát aby přidá vic dotací na zarybnovaní.Jsme národ houbařů a rybářů. Je třeba aby stát nejen projebaval peníze daňových poplatníků ale také je dával kam je třeba. Zákony jsou jen bič na lidi o lidí. Kdyby se tolik dělalo pro lidi jako se vymejšlí zákonů tak se tu máme dobře. V.tomhle státě se jen lidi tlačí do kouta. Není možný aby se někomu vyplatilo rybaření ve svazovych vodách. Když si člověk spočítá co ho to stojí nákladů a času tak se to vyplatit nemůže. Je to jen koníček a zábava. Na Karlovarsku skoro mírového kapra nechytnete a hromady jiných druhů ryb úplně zmizeli.Dříve bylo karasů a línů a parem tlouštú.Dneska a takové ryby ani nenarazíte. Chyba je spíš v zarybňování.A ne v rybářich.. Tady se dalo do svazovych vod hodně sumců a teďka se nezarybnuje jen se krmí sumci.Rybářská stráž jsou samí důchodci kteří buzerujou důchodce ve dvě odpoledne ale ty co porušují rybářský rád to dělají za tmy. Je to rok od roku horší a horší.

 • Je to blbost 40ks, je stále moc to není žádné omezení!!!
  Spolek u Nás má 1000 členů, kdyby to tak udělal každý tak je to 40 000ks za sezonu, nenasadí se ani polovina tohoto počtu.
  Myšlenka výborná ale max 10ks a hotovo.

 • Se vším souhlasím, akorát by se mela udělat horní míra sumce protože je strašná škoda když se masí ryby nad 2metry s věkem kolem 18 let. A eště by se měla udělat 24hodin rybolovu po všech revírech, zmírní se tak tlak na revíry kde je 24 hodin rybolovu. A když vedle vás bude sedět nějakej kolega tak těžko si něco dovolí odnést, vyhazovat odpad atd…

 • Absolutně souhlasim s názorem který preferuje zvýšení pravomocí RS
  Nechci ani řešit spolupráci mezi RS a PČR
  Jde mi o to že o těchto “masařích” v každé organizaci vědí jen s tím nikdo nehodlá nic dělat jelikož stráž kontroluje na místech kam se dostane autem nebo pohodlně pěšky a bohužel ty největší zvěrstva se konají mimo jejich dosah!!! U nás jsou to Pánové v letech a bohužel mladí na to nemají čas nebo chuť možná to chce hledat lidi zapálené pro věc!!!
  Bohužel to neplatí jen u rybaření tohle bohužel platí ve více odvětvích!
  S pozdravem Milan a jinak spoustu úspěchů u vody všem normálním rybářům

 • Kubík ,opravdu si myslis,ze kdyz vedle rybare bude sedet parta cikanu nebo ukrajincu a budou brat neco navic,nebo tam po sobe nechaji bordel,ze se dotycny rybar sebere a pujde jim vynadat nebo jinak zakrocit.Tedy nenapada me jak,protoze zadnou pravomoc nema.Zavolat RS nebo policii,tak tam budou treba do 10 minut nez dotycni zmizi? Vetsina nebude chtit mit problem a bude delat,ze nic nevidi,takova je zkutecnost.
  Takze tohle co navrhujes by byl mozna bic na par jedincu,ale rozhodne ne na vsechny a pravni ochrana v podstate neexistuje,nemusime si nalhavat,ze to tak neni.Aby to nevypadalo,ze jsem proti,to rozhodne ne,prave naopak,ale dokud nase zakony budou takove jake jsou,to znamena benevolentni k tem co nejak vazne porusuji pravidla,tak se nic nezmeni.Co se tyka te 24 hodinovky,tak uz ted je jasne,ze prave tohle umoznilo delat u vody vetsi bordel a odnaset vic ryb.Tohle ti muze rict spousta clenu RS,takze na jednu stranu se snazit o nejake regulace a na druhou stranu tem nepoctivcum davat do rukou vetsi trumfy,jak obchazet zakony a porusovat rybarsky rad,to me prijde hodne ujete.
  Nevim,jestli jsi sumcar nebo ne,ale nezda si ti nefer,snazit se o nejakou horni miru jen u jednoho druhu ryb,kdyz je cela rada jinych druhu,ktere by si to zaslouzily mnohem vic?
  Ano,chranme ryby,ale je zapotrebi si uvedomit,kdy ktera ryba je v reviru jeste produktivni a tim padem je velka sance,ze bude dobre, zdrave potomstvo,pokud tomu vytvorime podminky a nebo tedy nechavejme ve vodach stare a prestarle ryby,ktere jsou dobre jen k uspokojovani ega rybaru.Tohle je zapotrebi opravdu vzit na zretel.Ono je hezke mit moznost chytat trofejni ryby,ale v prvni rade je dulezite zajistit a to nejen umele, ale hlavne prirozenou cestou introdukci a nespolehat jen na to,ze se do reviru vysype par metraku ryb a myslet si,ze tim te vode nejak pomuzeme..

 • Dobry den chci se zeptat jak to bude ze sumcem zdali taky 40 kus nebo min kus ja totiz rad chytam sumce

 • Myslím si ze je kravina teen počet protoze tím limitem rybáři nepisou ryby.kontrol je malo a tím pádem se nevi kolik se odnese ryb.Ale když to vidím tak nejvíc ryb odnáší pořád ty starší ročníky.

 • Když jsem se ptal některých funkcionářů ČRS proč se neomezí počet přivlastněných vyjmenovaných druhů ryb,tak mi bylo řečeno,že se obávají toho,že se ryby přestanou zapisovat a bude se víc podvádět viz- zapsání a následné vygumování ryb,aby se snížil jejich počet do limitu.Všechna pravidla jsou na nic,když nebude nikdo,kdo bude řádně a efektivně kontrolovat jejich dodržování. A názory typu-já zavážím,sice je to zakázaný,ale ničemu tím neškodím.Jsou trochu mimo. To si pak můžu říct,že budu chytat na pět prutů,protože ryby pouštím,tak ničemu neškodím. Je to všechno v myšlení nás-rybářů. Jestliže jsou nastavená pravidla,tak by se měla dodržovat ,jinak hrozí trest. A taky by každý měl vědět,co za který přestupek může dostat. A ne,že funguje systém”vždyť se známe a nějak se domluvíme”.
  Dál je tady podle mě problem pytláků,-když jde R.S. bez doprovodu policie,tak nemá právo ani pytláka zadržet. A oni to často vědí. A jak často se stane,že se jim prokáže škoda větší než 5000 kč? A cizinci,to je kapitola sama o sobě.
  Nicméně změny jsou podle mě nutné a mělo by se bez emocí a rozumem uvážit,jaké by prospěly naší zálibě jako je rybaření. Pro začátek bych snížil denní limit ze 7. na max 5.kg ryb

 • Ono je pěkné že všichni chápeme, že rybářský řád je prostě a jednoduše zastaralý a potřebuje nutně změnit nebo upravit. Já jsem zastánce chyť a pusť ryby nejím a vážně by jsem nějak pomoct změnit rybářský řád chtěl, ale sám nevím jak ! Myslím, že není špatné když si někdo pár ryb ročně odnese jak je uváděno zde v tomto článku, ale chtělo by to to odnášení ryb trochu redukovat. KDYŽ NĚKDO BUDE MÍT NÁPAD JAK AKTIVNĚ POMOCT TÉTO ZMĚNĚ TAK BUDU RÁD !

 • Za mě,jen souhlas.
  Ovšem není to tak dlouho,cobyla na Moravě aféra s vygumovanými úlovky,aby právě rybáři nepřekročili limit. To,aby RS prosvěcovala povolenky. A jestliže i někomu povolenku zabaví na delší čas,tak není problém si jí vyřídit u jiné organizace-sice se o společné databázi už dlouho mluví,ale nic se neděje.- Je i pravda,že RS nemůže být všude a triky masařů jsou opravdu vynalézavé-třeba po nasazení ryb jsou skoro všechny stejně velké,rybář chytne rybu,zapíše jí a chytá dál ,pak chytne druhou,rychle ji šoupne do tašky a nezapíše a hurá domu. Pak se rychle vrátí a chytá dál,chytne dalšího kapra,ale z rána má už jednoho zapsanýho podobné délky,tak pohoda,chytne čtvrtého respektive druhého a ten den má čtyři kapry. Jako člen RS toho znám hodně a když opravdu někoho nechytnete za ruku, tak je problém s dokazováním. Další věcí je,že někomu seberete povolenku a za týden ji má nazpátek,protože má ty “správný” kamarády,co mu jí vrátí. Je toho opravdu moc,co by se mělo změnit. Bez zvýšení pravomocí RS to opravdu nepůjde. Ovšem RS má i svoje povinnosti. Není možné,aby kontrolovali pod vlivem alkoholu,nadržovali svým známým ap.

 • Stručně a jasně: Kdyby svaz nesadil do vod 90% kaprů, ale musel by dodávat i bílou rybu(aspoň 25% váhy) povinně co druhý rok například, tak by naše vody vypadali jinak. Noa omezování dravcu z důvodů masariny? Trošičku diskriminace a nejvíc se určitě masari kapři. Sadit více bílé ryby, přihodit pár dravcu navíc než se dává teď a za chvíli bude klid. Ne pořád valit plevelne kapry ( omlouvám se, ale ve většině zemi je to plevelna ryba, ale rybáři nejvíc chytana), aby se ušetřilo tak tam opravdu nebude nic jiného jak kapři…

 • Za všechno můžou důchodci. Dnes jsem byl na rybách, všude důchodci, z levé strany jsem slyšel kapr 40 cm ber do vezírku, z pravé strany lín 20 cm, ber do vezírku a já jenom čumel jak debil a ptal se, kam se podělo pravidlo chyť a pusť, v překladu mysli na ryby, na přírodu a taky na ostatní rybáře, kteří si taky chtějí zachytat…Jako debil všechno pouštím vodě, s pocitem, že kapra 65 cm druhý den uloví masař, který nepřemýšlí a sejme potenciálního kapra, který se mohl stát kapitálním úlovkem, ale proč myslet na ostatní a na svaz, když si můžu nahrabat…A pak ty samí líde druhý den žvaní a remcají, kde jsou ryby? Ve vaších vezírcích, kolegové rybáři. 😉

 • Takže to znamená že když bude chtít rybář udělat dětem radost ze přijde z ryb a přinese alespoň jednu rybu domů tak musí zaplatit rybářský lístek povolenku ale bude muset pro děti jit do supermarketu koupit dětem ještě zvlášť rybu aby meli radost a určitě každý otec rybář to pozná kdyz přijde domu a děti jse ho zeptaji, chitil jsi něco” a ja odpovím zaplatil jsem skoro 4000Kč aby jsem mohl sedět u vody a fotil jse co jsem chitl a kdtz chcete rybu tak do supermarketu zaplatit dalších 300-400kč trochu ubohost takže 4000kc jsem dal za vstup k vodě

  • Rybařina je sport a koníček, pokud chcete nakrmit děti, kupte si maso v supermarketu nebo si zajeďte do rybárny. Nemám nic proti tomu,k když někdo vezme jednoho náaďáka 42 cm jednou za půl roku, ale pokaždé co jde z ryb? U důchodců jsem si všiml, že berou každou rybu, která má míru. A věřte tomu, že kdyby svaz opravdu zarybňoval, tak jak má, tak s tím ani nemám problém, ale příjdete k rybníku, který je tři měsíce po zarybnění a je prázdný, tak Vás to trošku nasere.
   Za golf zaplatíte třikrát více. Vždyť to není o tom, aby se Vám ta povolenka zaplatila v podobě odnesených ryb. Pokud někdo chytá, aby se najedl a zaplatil tím povolenku, nemá ve svazu co dělat. Já osobně bych zavedl limity množstevní na osobu, příklad z vody vezmeš za rok max 4 kapry, velikost max 50 cm atd. popřípadě pokud vezmeš více dopltoíš 100 Kč za každé kilo navíc atd. Pak se nedivte, že ve svazovkách nejsou ryby a všichni raději chodí na soukromák, kde ty 4000 Kč dáte za čtyři dny chytání, ale zachytáte si kapitální hovada…V zahraničí je běžná praxe.

 • No řeknu to jinak co je lepší koupit si statní povolenku chytat na statních rybnících kde jsou ryby po málu protože takzvaní masaři je berou skrátka skoro hned po vysazení v rybyřském řadu by mělo být 2 týdení hajení po vysazení proto jsem platil 2700 za to aby si dětkové namastili kapsy ? Važně ?A já za celej rok chytil na statních revírech 1 Kapra takže jsem si řekl rači budu chytat sportovně styl Chit a pust tam mám aspoň jistotou že to jde pro krmení a udržbu toho rybníku a ty ryby tam budou furt

 • Hezky napsané,ale neproveditelné.V Jižních Čechách je 50 ušlechtilých ryb ročně a nefunguje to.masaři si koupí celosvazovou povolenku a už je max.50 ušlechtilých ryb v JČ nezajímá a nabagrujou třeba 200 kaprů,protože to asi není napaditelné,tak je napřed vyřešit věci do konce,aby platily pro všechny,bez ohledu na povolenku.

 • Toto téma má více úrovni.
  V první řadě je nutné zavedení horní míry u všech druhů ryb a k tomu dostatečně bolestivý trest třeba na 5 let zákaz prodeje povolenky. Přitom kradení na revírech co se trofejnich ryb týká není výsadou těch chudáčků důchodců masařů, ale naopak většinou chyť a pusť kaprařů s vybavením a vozem v sedmi místné sumě, kteří tuto rybu většinou vymění za povolenky na soukromák kam ji odvezou a debilně to omlouvají sami před sebou tím, jak ji zachránili před masaři.
  Dalším problémem jsou rybařící chataři, kdy pokud to bere vytáhne rybu zabehne do chaty a chytá dál, klidně i desetkrát denně aniž cokoliv zapíše. Co s tím těžko říct, těžko se to dokazuje a řeší. Nejlepší by asi bylo jim připomínat ať to alespoň rozepíšou s ohledem na zarybnovací plán.
  Nejhorší jsou ovšem rybáři zásobovači, kteří prodávají své úlovky do restaurací. Ovšem i zde lze patrně zvolit pouze postupná opatření, pokud zavedeme limit 40 ryb nebo jiný efekt bude u velké části ten, že se ryby zkratka nebudou psát ve velkém. Nejlepší by zatím bylo omezení na max 7 ryb týdně. Za pár let na pět. Toto opatření opět s exemplátním trestem by omezilo počet od nesených ryb minimálně o třetinu.
  Nakonec je potřeba vyřešit problém drancování vod skupinkami neprizpusobivých a gasterbaiterů především z Ukrajiny a Rumunska. Něco s tím udělat, ale znamená chtít za jejich činnost plné náhrady od státu a následně toto plnění zveřejňovat, dokud stát konečně nezačne dbát na to aby zákony platili pro všechny a byly všemi dodržovány. Tyto skupiny nemají problém použit sítě nebo granát.
  A nakonec je třeba stanovit pro návštěvníky ze západní Evropy pokuty obvyklé u nich doma, především Němci se chovají na revirech jako …… nechci urážet prasata, ale mhohdy rozkopat držku by bylo málo….. a to jsem slušný člověk.

 • Lidé, kteří si domů ryby nenosí a chodí pouze relaxovat s prutem, by neměli platit žádné poplatky zlodějům ze svazu, kteří se jen podle mne obohacují. Žil jsem několi let ve švýcarsku, kde je možné chodit s jením prutem bez papírů. Další podmínkou je, že nesmíte jít na dravce. Neplatí to u všech jezer, je třeba si to zjistit na policii, která to jsou. Příroda patří lidem a pokud si jdu slušně na hodinku 5x za rok zachytat, nevidím v tom problém. Pytlák co jde po mase půjde vždy a takový patří za mříže, ale jak k tomu příjdu já obyčejný člověk, který nemá záměr chytat a žrát úlovky, že si nemůžu bez povolenky zachytat. To mi příjde na hlavu postavené a nesouhlasím s tím.

 • Dobrý večer mám dotaz a bude tím pádem ČRS nasazovat víc ryb za ty peníze co od nás dostávají já sem z plzeňského kraje a moc ryb nám do vod nedávají

  • Jdi si je koupit do supermarketu.teda že je mezi rybáři takovejhle materiál to čumim.zákon umožnuje si vzít rybu tak co tady řešíte jelita.to jako si koupim auto a někdo mi bude říkat normální je ject s ním dvakrát v týdnu protože víckrát už bych zamořil vzduchem prahu?tudíž nemám rád přírodu?povolenka je drahá ,chytá se odjakživa k tomu aby na stole byla ryba a ted tady joudové někomu budete říkat jakej je limit?????limit je ten co mi umožnují rybářské stanovy.ryby jím a jíst budu.čím víc tím líp.lovu zdar

 • Souhasím s omezením počtu kusů, také souhlasím s větší ochranou dravých ryb a těch, které se do vod tolik nevysazují. Nezanedbatelný je podle mě také fakt, že se Franta, Pepa, Jarda a Lojza týden dopředu domlouvají v hospodě, že příští týden nasazují a že určitě půjdou. Pánové pak sedí u vody pomale ještě za tmy, a čekají na příjezd avie s kaprama. Ta kolikrát nemá ani kde najet k vodě, jak jsou břehy obsazené nedočkavci:-) Pánové na revíru stráví následující týden a každý den to vemou po dvou kaprech.
  To je podle mě taky postavené na hlavu, že z ryb, které se tam nasypou, zůstane po týdnu sotva polovina když dobře, protože se vychytají dřív než se stačí rozjet z hejna…
  Nešlo by třeba vysazovat do revíru tak, aby o tom nikdo nevěděl? Nebo aby se to aspoň nehlásilo pomale rozhlasem 14dní dopředu?

 • Čřs je přiblblej přežitek totality…. Každej 10 ryb za rok. Jestli povolenka stojí +-1400 tak ať ta ryba stojí minimálně 150… Pak to ty nenažrance přejde. 99% masařů jsou 40+. Málokterej borec do 40ky bude nacpávat mražák, samozřejmě neházím všechny do 1ho pytle

 • Pusťte si všichni na discovery drsná spravedlnost je to seriál o ochráncích přírody něco jako obecní policie a pak si vy masaři řekněte že vás někdo chce šikanovat. Tady by si měl RS vzít ponaučení. On vyzve k ukázání auta bo tašky a jestli neukážeš je to brany jak neposkytnutí dechové zkoušky a po pár blbých odpovědích hnedle klepeta a před soudce a třeba 500 babek flastr to by si pak idioti rozmyslely nenažraně nacpávat mražák bo špatně zapisovat zmizíkem atd. Když by měli pokutu třeba 25 000. My si tady nedokážeme poradit s cigošama, natož uprchlíkama, tak je jasny že vychcanej českej člověk když vidí že je šecko bez postihu tk mu tky roste hřeben. Musí se začít tím centrálním registrem, ať to pak všecko o každym víme kdo co a jakej přestupek a co za to Dostal

 • Naprostý souhlas. Nicméně tohle pořád nestačí. Tvrdit že policie nebo RS nefunguje? Je to vždy na vidě toho člověka, který je volá (nehledě na to jestli je to rybář nebo porybný). Když jsem volal policii na pytláky, tak jsem zdůraznil že na jejich příjezd budu čekat a víc jsem se s něma nebavil. Je to jejich POVINNOST a tím to u mě končí. Všichni si platíme daně a povolenky a očekávám tedy, že jak policie tak RS budou plnit svou funkci. Druhá věc je ta, že změna rybářského řádu tady nic nevyřeší. Je to v povaze lidí a hlavně to je o našem morálním přístupu. Když za mnou příjde RS a požádá mě jestli ji ukážu svůj batoh, tak ho porybnému prostě ukážu. Chcete aby plnili svou funkci, tak jim ukažte že se nemusí k té vodě bát chodit a chovejte se k nim, tak aby mohli fungovat.

 • jaky je rozdíl mezi námi ,co ryby jíme a vámi,kteří ryby mučíte dnes a denně propichováním huby.je třeba omezit docházky k vodě na dvě v týdnu a bylo by.vy si myslíte,že rybu chytit a pustit je asi lepší tak si píchněte háček do krki nebo do pisku a kamoš at vás vytahne za hubu z vody….

 • Rybáři se budou tak dlouho omezovat nesmyslama ve prospěch tzv. sportovních CaR skupin, až vlastně zjistí, že nemá cenu chodit k vodě….to je celej účel těchto možných změn.
  EU se zakořenila velmi, čím víc omezenení tím více IN. Chce se mi zvracet…..

 • prosím Vás o čem se tady bavíte, tak si neplaťte svazovou povolenku a choďte na soukromé rybníky kde je systém chyť pusť a nevadí Vám že je každé dvě hodiny taháte z vody tak se tady neozívejte a nechlubte se svými ulovky na fc, a co chcete omezovat? Už máme všechno od EU omezené nebo zakázané

 • dobrý den,myslím si že je odnášený daný počet ryb moc vysoký,já bych ho zkrátil na polovinu,jsem jen kaprař a pravidlo chyt a pust neschvaluji,páč při dnešních cenách bych byl debyl abych si platil ješte ty 3 až 4 kapríky co zarok odnesu na jídlo,ano 98% ryb pouštím zpět do vody,miluji nejen svazovky ale i soukromáky pát tam plati přísna pravidla a plati pro všechny bez vyjimky a chytaní vnoci je povoleno. Né jako na svazovkach same omezení co knicemu nevede,snad jen k 70 a ještě jen někde. Závěrem omezovat a jestě zdražovat? já říkám ne!!!!!! už toho omezování je víc než dost.

 • Masař zůstane masařem ať budou zákony jakékoliv.

 • Dobrý den,jsou tu samé bláboly a výlevy slabých mozků,omezení v ryb řádu nic nevyřeší,kontroly moc nepořeší.Chodím k vodě přes 50 roků,a pamatuju doby kdy se po vysazení ryb do revíru nesmělo v místěvurčitou dobu lovit aby se yby mohly rozplavat.
  Za další by se ČRS měl zabývat druhovou obsádkou v revírech,což by zajisté také pomohlo.
  Debaty typu kormoráni důchodci cizozemci,ač je to bohužel mnohdy pravda,nic nevyřeší.

 • Dobrý den.
  Mám dotaz: Od kolika ryb, je rybář brán jako masař?
  Já jen že že si taky od vody nějakou tu rybu odnesu, asi tak 5 ročně, tak abych věděl jestli jsem už masař či nikoliv.
  A mimo jiné, co s rybáři kteří ráno jdou k vodě, chytí 2 kapry a i když si je odnese tak si je nenapíše a odpoledne si jde k vodě pro další dva?
  Jak zatočit s těmito rybáři, kteří takto ulovené ryby prodávají větnamcům atd.?
  A co s Bulhary a Ukrajinci kteří berou vše co chytí?
  Někteří rybáři mě fakt se… a být u RS a mít tu pravomoc, tak už si nikdy nezachytají.

 • Jako člen RS plně souhlasím s počtem ulovených ušlechtilých ryb u nás toto platí na záhumenkách a jde to.S cizincema je problém a to hlavně,že naše rada rozhodla pro vydávání povolenek a rybářských lístků všem i když o rybařině nic neví míry,hájení i kolik kusů si mohou odnést to je hodně špatné tam bych začal s nápravou.A posílení práv RS s tím plnně souhlasím jelikož rybáři někteří si povolenku ani nezaslouží jsou drzí a nadávaji jen na to když mají předložit doklady ke kontrole a ani nemají kolikráte zapsaný příchod k vode.

 • Jó masař. někteří s prominutím recno ho…. si hrají na to ze jsou hrozně ušlechtilý a neskutečně uvedomeli když chytí a pak pustí každou rybu a tváří se u toho jak kdyby sežrali šalamounovo h….. Jsem rybář a beru jsi rybu jen když mam chuť na rybynu nebo mě o ni někdo z blízkých požádá a pro všechny chyť a pusť co nám říkají masaři bych měl jednu zásadní otázku co je primární účel lovu ať si na ni odpovědí a pak něco melou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.