DomůOstatníRybářské závody3 důvody, proč je CARP MARATHON PRAHA nejtěžším a nejprestižnějším závodem u...

3 důvody, proč je CARP MARATHON PRAHA nejtěžším a nejprestižnějším závodem u nás

- Reklama -

Už 22. srpna to vypukne! Na břeh Vltavy, do samého centra Prahy, se sjede kaprařská elita z tuzemska i ze zahraničí. Mezi sebou porovnají své síly nadupané mančafty zkušených kaprařů. Jak si ale letos povedou na náročném CARP MARATHONU PRAHA? I ti nejlepší kapraři si mohou na Vltavě vylámat zuby. Zrádných překážek je mnoho. Vlastně, těch úskalí je tolik, že dělají z CARP MARATHONU PRAHA nejtěžší závod v naší zemi. Nevěříte?

CARP MARATHON PRAHA není pro nezkušené kapraře. Během závodu totiž na týmy čeká celá řada nelehkých úkolů. Ten tým, který je vyřeší nejlépe, může pomýšlet na vítězství. Jenže! CARP MARATHON PRAHA je známý svou nevyzpytatelností. Jeden den se může dařit, ale hned další ráno je všechno jinak. Není tak žádnou výjimkou, že původně vydařený start některého z týmů končí jeho kapitulací. Náročnost kaprařského maratonu jednoduše může někoho semlít tak, že prostě závod vzdá. Člověk by si pomyslel, že na tomhle závodu nemůže být takové kvantum přetěžkých zkoušek. Jenže detailní pohled prozrazuje, že celý CARP MARATHON PRAHA je jedním obrovským testem dovedností, odolnosti a vůle. Přesvědčte se sami…

Tip: Nejlevnější atraktory na kapry na trhu!

 

1) Vltava: Nezkrotná kráska

carp_marathon_praha_2015Asi největším úkolem závodníků bude pokusit se zkrotit obrovsky těžkou řeku Vltavu. Pokud organizátoři měli v plánu vybrat pro svůj závod náročnou lokalitu, pak se jim to náramně povedlo. Řeka Vltava je totiž jednou z nejtěžších kaprařských lokalit v České republice. CARP MRATHON PRAHA je tak jediným kaprařským závodem u nás, který se koná na řece. A zrovna na jedné z těch nejtěžších! I v tomto směru je tenhle závod zcela unikátní. Už jenom tenhle fakt je velice výrazným bodem pro stanovení nejnáročnějšího kaprařského závodu v naší zemi.

carp_marathon_prahaProč je Vltava tak těžkou vodou? Tenhle 430 kilometrů dlouhý vodní tok má v sobě dravou divokost. Není se čemu divit. Vltava nejprve protéká nelítostnou šumavskou divočinou, pak si razí cestu skrz jih Čech, a po mohutné vltavské kaskádě vtéká do Prahy. Tady se bude závodit! Vltava v Praze má své nenapodobitelné kouzlo. V řece leží nespočet ostrůvků, a po jejích bocích nalezneme i tiché zátoky.

Řeka Vltava je celoročně velice studenou vodou. A to není pro rybáře zrovna dobrou zprávou. Na tento fakt je třeba se zaměřit! Použité nástrahy a návnady totiž musejí vypadat jinak, než na nějakém prohřátém rybníku. Ani složení dna Vltavy není žádnou procházkou růžovým sadem. Dno řeky je šterko-písčité s celou řadou nebezpečných překážek. Dno ve Vltavě je velice různorodé. Někde rybáři narazí na hluché mělčiny, jinde i na hloubky až okolo 7 metrů.

Tip: Nejlevnější atraktory na kapry na trhu!

carp_marathon_praha_vltavaPořád vám řeka Vltava nepřipadá jako těžká lokalita? Dobrá tedy! Nezapomínejme ale na to, že řeka Vltava je od Slapské přehrady významnou lodní cestou. To znamená, že i v průběhu závodu budou před závodníky projíždět mohutné lodě, které mohou některým týmům pořádně znepříjemňovat život! To je prostě Vltava!

Tak jako na každé lokalitě i na řece Vltavě jsou TOP místa, která by si přál vylosovat každý závodník. Například z losovaných sektorů patří k těm nejžádanějším Císařská louka. Nejméně oblíbený je potom sektor zvaný „ostrov“. O kvalitě zarybnění na Císařské louce hovořil minulý rok i Karel Nikl, jehož tým skončil vloni na parádním druhém místě. Na zajímavý rozhovor se můžete podívat výše v článku.

 

2) Obrovská hejna ryb! Jenže jakých?

kaprPravidla závodu jsou jasně daná. Do tabulek jsou započítáváni pouze kapři a amuři, přičemž kapr musí dosahovat alespoň 55 centimetrů, a amur 60 centimetrů. Menší ryby se do výsledků nezapočítávají! O vítězi pak rozhoduje součet kilogramů bodovaných ryb.

A právě toto pravidlo je velice zajímavým bodem, který děla z CARP MARATONU PRAHA parádní podívanou! Je veřejným tajemstvím, že řeka Vltava je plná ryb. Jenže i těch menších, tedy těch nebodovaných. Závodníci si tak musí pořádně promyslet svou taktiku. Při volbě špatné velikosti nástrahy, anebo složení návnady, se klidně může stát, že některému z týmů najedou nebodované ryby. A celá dřina najednou přichází vniveč! Bude tedy velice zajímavé pozorovat, jak se s tímto závodní týmy poperou.

Tip: Nejlevnější atraktory na kapry na trhu!

nikl_tym1Minulé ročníky vypovídají o tom, že závodníci nachytali celou řadu ryb, které měly jen několik málo centimetrů pod bodovanou hranicí. Ale rozhodčí jsou neoblomní! Pravidla jsou pravidla. Jenže eliminovat například 53 centimetrového kapra, od toho co má 55 centimetrů, je takřka nemožné. To ostatně potvrzuje i člen Nikl Teamu Petr Šurek ve zmíněném loňském videu z CARP MARATHONU PRAHA.

bronaVltava ale není pouze o malých rybách. V řece žije i početná populace kaprů, kteří přesahují 10 kilogramovou hranici. Někteří specialisté na Vltavu tvrdí, že tato řeka skrývá i kapry vážící přes 20 kilogramů. Jenže! Většina týmů volí jasnou taktiku – nachytat co největší počet bodovaných ryb. Zacílení pouze na velkou rybu se totiž nemusí vyplatit, protože rozhoduje součet kilogramů všech ulovených bodovaných ryb. Takže naději na prvenství spíše přináší velký počet menších kaprů. Ale uvidíme. Nechme se překvapit tím, jaké taktiky závodníci zvolí. Bude to určitě zajímavá podívaná…

 

3) Duše CARP MARATHONU PRAHA: Nejtvrdší podmínky a neopakovatelný zážitek

navnada144 hodin! Tak dlouho budou závodníci soupeřit proti sobě, ale také proti řece Vltavě a přírodním živlům. Obrovská porce závodních hodin dává tušit, že během maratonu se může přihodit skutečně cokoliv. A z toho vyplývá, že vítěz není předem jasný. Mnohé naděje napoví už úvodní losování lovných míst, ale pochopitelně ani v tuto chvíli nebude rozhodnuto. O vítězi bude jasno až po neskutečně dlouhých 144 závodních hodinách.

carp_marathon_praha_vitezMůžeme usuzovat, že po celou dobu závodu nebude stále stejné počasí. Ostatně, to potvrzují i dlouhodobé předpovědi počasí. Podmínky pro lov se tak budou pravděpodobně neustále měnit. Vlivem dešťů se může průtok Vltavy zvýšit, může se zakalit voda, na hladině se mohou objevovat nejrůznější spadané větve. To všechno může lov kaprů obrovsky ztěžovat. Jenže co když bude na nebi svítit sluníčko a řeka jednoduše nepoteče? Možných scénářů je obrovské množství!

Tak jako tak bude velice zajímavé, jak budou na dané změny týmy reagovat. Bude to nádherná bitva taktického myšlení. A ten tým, který zvolí tu nejlepší strategii, si pak může na stupni vítězů právem říci: „Vyhráli jsme nejtěžší kaprařský závod v České republice!“

Autor: Viktor Krus

Foto: cm-praha.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. CARP MARATON PRAHA je pravděpodobně náročný závod ale který není jezdím pravidelně do Luhačovic na závody je tam přes 400 závodníků a uspět tam je o štěstí ale taky um rybáře tak jako všude

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -