DomůNovinkyPokuty pro rybáře? ČRS došla trpělivost s těmi, co nevracejí povolenky včas

Pokuty pro rybáře? ČRS došla trpělivost s těmi, co nevracejí povolenky včas

- Reklama -

Každoročně Český rybářský svaz apeluje na rybáře, aby včas vraceli povolenky z předešlé sezóny. Pořád se ale najde nemalé procento rybářů, kteří to ignorují. A právě na ně si chce ČRS „posvítit“. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na konci ledna 2023 zasedal Hospodářský odbor Rady ČRS, na kterém mimo jiné zazněl návrh na sjednocení sankcí za pozdně odevzdané a neodevzdané povolenky. O zmíněném návrhu informoval Český rybářský svaz na webu

 

Návrh chce sjednotit pokuty pro rybáře

Proč chce tento návrh Český rybářský zavést? Jde o to, že i přes každoroční apely, aby rybáři vraceli povolenky včas, se najde nemalé procento opozdilců. A pak jsou také takoví rybáři, kteří nevrátí povolenky vůbec. „V průměru 12 % celosvazových a celorepublikových povolenek není rybáři vráceno k sumarizaci,“ uvedlo vedení rybářů.

A právě s těmito rybáři došla Českému rybářskému svazu trpělivost. Proto padl návrh na pokuty pro opozdilé a nezodpovědné rybáře. „Cílem návrhu je zavedení jednotného systému poplatků v rámci celého ČRS za pozdně vrácenou a nevrácenou povolenku s cílem zvýšit míru návratnosti povolenek,“ přibližuje za Český rybářský svaz tiskový mluvčí Lukáš Mareš.

O jak velké poplatky by mělo jít? „Hospodářský odbor souhlasí s konceptem vybírání sankcí za pozdě odevzdané či neodevzdané povolenky a doporučuje zjednodušení pravidel, zejména jednotnou sankci stanovenou procentuálně z ceny neodevzdané povolenky tak, aby tato částka kopírovala vývoj cen povolenek bez nutnosti další úpravy a stanovení jednoho termínu, od kdy by se sankce uplatňovala,“ popisuje Lukáš Mareš.

Český rybářský svaz zároveň dodal, že celá problematika ohledně sjednocení systému poplatků bude ještě dále diskutována.

 

Proč se musí odevzdávat povolenky včas?

Nezodpovědní rybáři si asi neuvědomují, že pozdní neodevzdání, anebo rovnou neodevzdání povolenky působí rybářům nemalé potíže. A to jak v rybářských řadách, tak také u státní správy.

„U neodevzdaných povolenek nelze stanovit počty docházek a úlovků, dochází pak k nerovné situaci, kdy nejsou v rámci redistribuce vyplaceny úlovky a docházky jednotlivým ÚS za tyto neodevzdané povolenky,“ vysvětluje tiskový mluvčí ČRS.

Kromě toho pak také nezodpovědní rybáři působí potíže právě i ve vztahu Českého rybářského svazu se státní správou. „Zároveň je uživatel revíru vystavován riziku, že nesplní termín hlášení evidence úlovků směrem ke státní správě,“ dodal Lukáš Mareš.

 

Povolenky vydané v roce 2024 půjde vrátit elektronicky

Český rybářský svaz už v minulosti uvedl, že povolenky zakoupené v roce 2024 půjde vrátit přes internet. K tomu výrazně napomůže chystaný Rybářský informační systém, který rybáři aktuálně „staví“.

„Mnohá úskalí s odevzdáváním povolenek usnadní připravovaný Rybářský informační systém (RIS), kdy povolenky vydané na rok 2024 jíž bude moci každý člen po skončení platnosti nahrát přímo do systému (fotografii/scan povolenky) a rovnou ji zpracovat tak, aby nemusel na začátku roku osobně nebo poštou povolenku na organizaci odevzdávat,“ slíbil Český rybářský svaz.

To ale neznamená, že by rybáři nemohli i v budoucnu vracet povolenky osobně tak, jak jsou zvyklí. „Stávající způsob odevzdávání však bude pro všechny, kterým elektronický způsob nevyhovuje, rovněž zachován,“ uklidnil ČRS.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

14 KOMENTÁŘE

 1. V pořádku pokuty rozdat. Ale chce to i postih pro svaz když nebude mít do určitého data vše sečteny. Protože už roky poslouchám na členskych schůzích že nejsou data kolik se čeho chytlo. Na docházku jim kašlu ale ks a kg mě zajímají

  • Svaz má zákonnou povinnost do konce dubna kompletní evidenci docházek a úlovků předložit státní správě, pokud to neučiní, samozřejmě to může být předmětem sankcí. Pokud máte samozřejmě VČS v březnu, tak za měsíc a půl fakt není reálné přepsat více než čtvrt milionu povolenek do elektronické podoby.

 2. Je to určitě cesta správným směrem. Ještě by bylo fajn začít uvažovat i o elektronicke podobě povolenek. Odpadla by tím velká část administrativy a nemuseli bychom řešit kdy a kde je zakoupíme.

 3. Ahoj Nevím jak teď ale tak 3-4 roky zpět jsem byl svědkem toho jak v Kroměříži jeden člen taky pozdě odevzdal A bez jakých koliv debat v tu chvíli dochytal Tak nevím jak to jinde je

 4. ČRS došla trpělivost? Ať si stoupnou v mrazu ven do fronty kde čekáme až přijdeš na řadu, když se na tebe ten den tedy dostane. A můžou se učit trpělivosti!co já vím jsme jediná země s tak zbytečným systémem povolenek. Belgie, Holandsko, Francie, kde chytám, nic z toho neřeší! A taky k čemu,na Labi 3 Kapra nevysadí.a pak ještě kdo to poctivě píše!?
  Celej systém by potřeboval upravit, vzory jsou, tak asi chybí jinde.?!

 5. ČRS došla trpělivost?!
  Můžou se jí učit, stačí si stoupnout do fronty u nich abys po 2h čekání na mrazu slyšel že se na tebe už nedostane.
  Chce to změnu systému, inspirace za hranicema by byla, stačí mít chuť a odvahu měnit starý zvyklosti zastaralý. Na co Sumář? Když se na Labi 3 kde bydlím nevysazuje Kapr.
  Tresty jsou super. Tedy pokud je cílem nedostat ten rok povolenku, takže nedat do svazu peníze.
  Je potřeba spolupracovat ne se ještě víc na sebe nasr…

 6. Když si neodevzdal tak si povolenku na další rok nedostal. Aspoň takhle to bylo před čtyřiceti lety v RS Praha 4 Michle.

 7. Zase problém, tak proč se nedá jiní termín vracení třeba do Února -Března,. Když máme všechno přes počítače 😁😁😁. A kdo mám problém zase jen Praha.Povolenky se zařazují a všechno o kolo ,ČRS měl by řešit jak se dostat k vodě když už jsem držitelem povolenky. A hlavě vysazování ryb.A ne jen povinnost že má člen, 😡😡😡

 8. Dávno již měla být aplikace v telefonu a žádná papírová verze. Zaplatím stáhnu do telefonu a hotovo. Samo si to najde lokaci kde jsem a já dopíšu jen počet úlovků a může to jít zrovna ten den na svaz či nějaké úložiště. Žijeme v 21 století, ale tady to ještě asi nikdo nepochopil.

 9. Zdravím, naprosto chápu, pokuty by být měli… Mám poněkud problém mám již druhým rokem jednu neodevzdanou povolenku… Vim ze nikoho nic nezajímá proste jak byl kovid + jsem měl moc školy kvuli kovidu před maturitou a bylo to s odevzdavanim nevim jak tak jsem na to pak zapomněl a pak za rok jsem se bál to řešit a tak ji mám doteď… Dost mě to štve… Minulý rok bych si stejně moc nezachytal když jsem byl skoro celou jarni letni sezonu nemocnej ale tenhle rok bych rád ale nevim zda mam vubec šanci získat za těchto podminek a „snesitelné“ Peníze povolenku znovu…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -