Domů Recenze výrobků Navazovací materiály PRVNÍ DOJMY: Extrémně levný vlasec na kapry! 1200 metrů vlasce už od...

PRVNÍ DOJMY: Extrémně levný vlasec na kapry! 1200 metrů vlasce už od 199 korun

- Reklama -

Levné vlasce na kapry jsou prodejním hitem rybářských prodejen. A ono se není čemu divit! Masivní část rybářské populace prostě potřebuje jen základní navazovací vlákno, které bohatě postačí při lovu kaprů na krmítko. Tak to prostě je! Pořád je tady obrovská část rybářů, kteří chodí na kapry „střední“ velikosti, takže nepotřebují žádná TOP vlákna, která se používají při lovu těch největších ryb. A právě na tuhle cílovou skupinu rybářů cílí super-levný silon od české značky Giants Fishing Carp Master Camu Green. Nám cívka tohoto vlasce dorazila do redakce, takže jsme sepsali první dojmy…

Nebudeme si nic nalhávat: Tenhle vlasec na kapry Carp Master Camu Green od české značky Giants Fishing nás nejvíce zaujal při pohledu na jeho cenovku. Tento vlasec jde sehnat už od 199 korun, přitom na cívce je navinuto 1200 metrů vlákna. Sakra, tohle je fakt boží cena! Když si to přepočítáte, tak 1 metr vlasce vás vyjde už od nějakých 0,165 korun. Směšná cena!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Extrémně levný vlasec Carp Master Camu Green

Není proto divu, že kdejaký rybář se na tohle vlákno dívá skrze prsty. Klasika: Pořád se tady najde hromada rybářů, kteří levné věci kritizují, a kteří je rovnou hází do „koše“. Pokud patříte do téhle sorty, pak vám nikdo nebrání sáhnout po podstatně dražších vláknech. Jestli ale chodíte na klasické krmítko a nechcete prostě utrácet „půl výplaty“, pak nastražte uši. Tenhle vlasec je fakt zajímavý…

 

Proč tento vlasec?

Vlasec na kapry Carp Master Camu Green je k dostání v 5 průměrech. Rybář si může vybrat vlákno o průměru 0,22 mm, 0,25 mm, 0,28 mm, 0,30 mm a 0,35 mm. Toto rozpětí průměrů je opravdu hodně praktické, protože rybář si může vybrat vlákno jak na feeder, tak i těžší lov kaprů. Za nás je tohle opravdu hodně rozumné. Super!

My osobně jsme si vybrali vlákno o průměru 0,28 mm, které z našeho pohledu patří k univerzálním silonům. Není prostě úplně tenké, takže s ním můžeme chytat i na hodně zarostlých vodách s hodně překážkami, abychom rychle otočili rozjetou rybu. Na druhou stranu ale nejde o hrubou kaprovou „strunu“, která se spíše hodí pro lov větších ryb. Ne, prostě jsme chtěli „něco“ na krmítko. Takže tak…

Pojďme se ale už podívat na vlasec blíže: Na vlasci Carp Master Camu Green od české značky Giants Fishing nás velmi zaujal jeho vzhled. Na vlákně se střídá zelené, čiré a žluto-hnědé zbarvení, které vytváří camo efekt. To znamená, že vlákno má opravdu nenápadné zbarvení, které nejde ve vodním prostředí nijak dobře vidět. To je pochopitelně záměr! Díky tomu je tento levný vlasec mimo dosah „očí“ kaprů, což může vést k více záběrům. Prostě, nenápadnost na prvním místě!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Extrémně levný vlasec Carp Master Camu Green

Takže ať už budete rybařit na zaneseném, zarostlém, anebo „zařaseném“ dně, pak máte v rukách zajímavý trumf! Na těchto terénech půjde tento vlasec opravdu hodně špatně vidět, takže si jej nemusí všimnout ani opatrná a zkušená ryba. Tohle je hodně velký plusový bodík! Za nás fakt palec nahoru!

Za ty nízké peníze, za které jsme vlasec pořídili, jsme měli trochu obavu, zdali nebude vlákno nějak tvrdé nebo nepoddajné, a zdali se s ním bude dobře manipulovat při vázání. Obavy skutečně nebyly na místě. Levný vlasec na kapry Carp Master Camu Green je pěkně měkký a dobře poddajný, takže se s ním perfektně vážou uzle (např. grinner). Prostě, žádná tvrdá struna, která by se špatně ohýbala, což vede k nepohodlnému navazování. Po uvázání uzle (vázali jsme grinner) vlákno pevně drží a není viditelné, že by se vlákno při utažení nějak poškodilo/zkroutilo/spálilo (při utažení navlhčujeme).

Co se týče kroucení: Každé vlákno, které se používá nesprávně, se může zkroutit. Je proto nutné vlasec správně navinout (hodit cívku do kýble s vodou), ale je rovněž důležité používat s rozumem brzdu (nepřetěžovat zbytečně vlákno přes brzdu – třeba při manipulaci s prutem na břehu – je lepší překlopit cívku při povolování), anebo zkontrolovat rolničku na navijáku, jestli právě ta nekroutí vlasec.

Takhle: Je třeba přiznat, že toto vlákno nepoužíváme dlouho a na zmíněné věci si dáváme velký pozor – proto, co se týče (ne)kroucení u tohoto vlasce, tady budeme ještě zdrženliví – zůstane to bez hodnocení. Pokud máte v tomto ohledu bohatší zkušenosti, pak vás prosíme, abyste se svěřili v diskuzi pod tímto textem. Díky!

 

„Laboratorní“ testování

Na cívce vlasce Carp Master Camu Green o průměru 0,28 mm se píše, že má nosnost 10 kilogramů. Pro otestování nosnosti jsme použili nejprimitivnější test – prostě jsme vlasec uvázali k háčku, a ten následně připevnili k váze. Poté už přišla na řadu ruka v rukavici, která vlasec natahovala, dokud nepraskl. Samozřejmě, podobné testování je opravdu na hodně primitivní úrovni, která se nedá srovnat s testy ve fabrikách, přesto to o vláknu může něco povědět.

Háček jsme uvázali zase na uzel grinner. A začali tahat. Z 5 pokusů došlo k utržení okolo hodnoty 5 až 6 kilo (váženo na klasickém mincíři do 50 kilo). Poté jsme vzali a vlasec uvázali znovu s pomocí grinneru, akorát jsme očko háčku prostrčili nadvakrát. Rázem byla nosnost pevnější a vlasec praskal okolo hodnoty 6 až 7 kilo.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Extrémně levný vlasec Carp Master Camu Green

Zásadní otázka: Je tahle nosnost malá? Znovu: Pokud si uvědomíme, že tento vlasec je prostě určen pro rybáře, kteří chytají kapry na krmítko, pak je daná nosnost vlasce naprosto adekvátní. Nevíme jak vy, ale my na krmítko chytáme kapry od 30 do 60 centimetrů, což je prostě váhové rozmezí přesně pro tento vlasec. Chápeme se?

Ještě k průtažnosti: Pochopitelně, nemáme k dispozici žádné mašiny, které by nám průtažnost změřily, proto musíme vsadit na „pocitové vnímání“. A tady je zapotřebí říct, že průtažnost byla taková, jakou jsme u levného vlasce čekali. Prostě tam byla. Na druhou stranu s podobnou průtažností se v této cenové relaci setkáte asi u každého vlákna. Navíc, je zapotřebí si uvědomit, že vlákno nějakou průtažnost musí mít, aby reagovalo na výpady ryby (v momentě úprku prostě pracuje každý vlasec, není to šňůra). A zase zásadní otázka: Vadí mi průtažnost vlasce při chytání na krmítko několik desítek metrů od břehu? Rybu zaseknu tak jako tak…

 

Suma sumárum: Na krmítko ano…

Tohle vlákno není nejlepší na trhu. Není nejpevnější. Nemá nejmenší průtažnost. Není nejodolnější ze všech. Ale! Je NEJLEVNĚJŠÍ! Z toho vyplývá, že je prostě nejvhodnější pro ty rybáře, kteří chodí na ryby s klasickými teleskopy a s krmítkem. Prostě pro ty, co chodí chytat klasiku. A pokud patříte mezi tyto rybáře – stejně jako my – pak tohle vlákno prostě oceníte.

Za pár korun dostanete obrovskou nálož silonu, kterou spotřebujete až po několika sezónách. Anebo po navinutí všech navijáků, co máte ve skříni. A přitom budete vědět, že na navijácích máte vlákno, které je ve vodě nenápadné, které má slušnou nosnost, a se kterým se dobře vážou uzly. Co více potřebujete? Prostě klasika za pár kaček!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Extrémně levný vlasec Carp Master Camu Green

Silné stránky: Hodně nízká cena, velké množství na cívce (1200 metrů) zajímavé zbarvení, výběr z mnoha průměrů

Slabé stránky: Na etiketě vysoká nosnost

Nehodnoceno: Kroutivost vlasce

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Jsem jeden z těch, kteří si dávají dobrý pozor na výrobky, které jsou super levné a raději si vybírám takovou tu zlatou střední cestu. Co se týče vlasce na kapry tak nedám dopustit na Sportcarp vlasec Hi-Energy sportcarp.cz/eshop/vlasce/vlasce/sportcarp-vlasec-hi-energy.aspx Je vážně odolný a zatím mě nezklamal.

  2. Koupil jsem si tento levný vlasec. Přesně v 28. Musím říct, že se kroutí jako prase. Chytal jsem na to 12kg kapry. Po dvou dnech jsem ho vyhodil. Již nikdy více.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -