DomůRybolovné technikyPřívlačMalé, menší, nejmenší... (1. díl)

Malé, menší, nejmenší… (1. díl)

- Reklama -

Tento seriál vás provede lovem dravých ryb na umělé nástrahy s pomocí té nejjemnější metody, kterou nazýváme ultralehká přívlač. V úvodním díle jsem sepsal několik důvodů, proč pomocí této metody lovit. Pojďme si tedy představit to nejjemnější a nejpreciznější chytání dravých ryb u nás.

Přívlač je obecně definována jako rybářská technika určená k lovu dravých ryb na umělé nástrahy. Rybář pomocí prutu a navijáku vláčí umělou nástrahu, která má svými pohyby, barvou, tvarem i zvukem vydráždit dravce k útoku. Umělá nástraha je nejčastěji imitací zraněné ryby nebo jiného vodního živočicha. V těchto základních bodech se ultralehká přívlač nijak neliší.

 

Jako v rukavičkách

Charakteristické pro tuto „titěrnou“ rybářskou metodu je její zmíněná jemnost a lehkost.jelec Pruty, které jsou určeny k tomuto druhu rybolovu, jsou často označeny slovem ultra. Toto označení nesou kvůli jejich extrémně nízké gramáži a vysoké citlivosti. Označení ultra se netýká pouze udic, ale například i používaných nástrah, které jsou v porovnání s těmi běžnými o poznání menší (někdy až miniaturní).

Pomocí ultralehké přívlače se rybář zaměřuje především na menší dravé ryby. Nejčastěji se s touto technikou setkáme u rybářů, kteří se specializují na lov pstruhů, okounů a tloušťů. Rozvoj ultralehké přívlače zajišťuje zejména závodní přívlač, která staví na principu chytání velkého počtu menších ryb.

 

Rybářská překvapení

Tuto odnož přívlače si představte jako svět jemných prutů, malých nástrah a velkých překvapení. Například při chytání velkého množství tloušťů a okounů se může občas splést i slušná štika, anebo dokonce i menší sumec.

krajina

Právě tyto okamžiky považuji za ty nejmilejší chvíle, které nás mohou na rybách potkat. Zdolávání velké bojovné ryby na extra jemný prut se slabým vlascem je nezapomenutelným zážitkem pro každého rybáře.

 

Účinek? Zaručen všude!

Ultralehká přívlač je velice účinnou metodou, se kterou se dá dosáhnout krásně bohatých úlovků. Této rybolovné technice se věnuji i proto, že patřím do skupiny tzv. aktivních jelecrybářů. Přívlač není o tom si rybu vysedět, ale naopak se ji snažíme sami vyhledat, a poté přelstít.

Kdo nemá tu šanci vláčet na rozlehlých údolních nádržích a velkých řekách, kde se vyskytují kapitální sumci, štiky a candáti, mohl by vyzkoušet ultralehkou přívlač, která je mnohdy řešením.

Jedná se o univerzální techniku, kterou lze použít na všechny typy vodních ploch. Pomocí ní můžeme lovit pstruhy na horských potocích, chytat tlouště na řekách, ale i dráždit okouny na přehradách a rybnících.

 

Vše za babku…

U této otázky bych se rád pozastavil a vyvrátil mylný názor o finanční nedostupnosti přívlače. Přívlač spolkne určitě nejvíce peněz v nástrahách. Mnohým rybářským kolegům, kteří se nevěnují přívlači, naskakuje přímo husí kůže z představy, že by do vody nahodili woblera v ceně několika stovek korun, a velice snadno o něj mohli přijít.

Bude to znít překvapivě, ale naprosto je chápu. Woblery jsou drahá záležitost. Mé krabičky s nástrahami také nijak woblery neoplývají, i když si uvědomuji jejich vysokou účinnost. Naštěstí ultralehká přívlač nabízí spoustu alternativ.

gumyPři tomto typu lovu rybáři používají třpytky nebo nejrůznější gumové nástrahy. U těchto typů nástrah není cena tak vysoká jako u zmíněných woblerů.  Za běžně dostupnou třpytku zaplatíme v průměru kolem 55 Kč. To je znatelný rozdíl oproti woblerům, u kterých se cena může vyšplhat až k 500 Kč! O gumových nástrahách, jako jsou twistery nebo smáčci, které můžeme také  při  ultralehké přívlači používat, ani nemluvě. Tato šidítka povětšinou nejsou dražší než 20 Kč za kus. To je slušný cenový rozdíl, nemyslíte?

Ani pruty s navijáky na ultralehkou přívlač nejsou nijak zvlášť drahé. Solidní sestavu lze pořídit do 2000 Kč. Jako příklad lze uvést pruty Red Star Perch nebo Tritium Perch Jig od firmy Robinson, která dováží do České republiky velice kvalitní pruty za přijatelné peníze.

okounNaviják lze pořídit do tisícovky. Do této části sestavy se ale vyplatí investovat vyšší sumu. Přeci jenom je více namáhanou částí celé sestavy. Obzvláště pak při přívlači, kdy na něj působí extrémní zátěž. Připlatit si za kvalitní naviják vyšší třídy není vůbec k zahození, protože jeho cena se projeví na délce jeho životnosti.

 

Slovo na závěr

První díl našeho seriálu o ultralehké přívlači je u konce. Doufám, že jsem vám alespoň částečně přiblížil tuto krásnou rybolovnou techniku. V dalším díle se budeme věnovat podrobněji vybavení, které budeme k chytání s ultralehkou přívlačí potřebovat. Vysvětlíme si, které pruty jsou nejvhodnější a jakými navijáky je osadit, abychom si naše vycházky k vodě užili s maximálním požitkem z příjemného lovu.

Autor: Patrik Truhlář

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -