DomůNovinkyRybář dostal pokutu přes 20 000 korun. Navíc přišel o rybářský rekord

Rybář dostal pokutu přes 20 000 korun. Navíc přišel o rybářský rekord

- Reklama -

V knize rybářských rekordů došlo k nuceným škrtům. Státní úředníci museli zrušit nový státní rekord téměř šest měsíců poté, co byl ustanoven. Rybář navíc dostal i tučnou pokutu. 

Na rozdíl od jiných nedávných skandálů s rybářskými giga úlovky nebylo pochyb o skutečné hmotnosti pstruha tygřího, který opravdu téměř zdvojnásobil dosavadní rekord tohoto druhu. Háček byl však jinde…

 

Vychytralý rybář uvedl, že rybu ulovil v noci

Mazaný rybář Kody King ulovil v Montpelieru koncem května obřího pstruha tygřího, který na certifikované váze vážil 3,85 kilogramů. Úředníci odboru pro ryby a zvěř v Idaho v tiskové zprávě potvrdili, že Kingův pstruh s přehledem překonal předchozí rekord z roku 2020, a to zhruba dvojnásobně! Skvělý počin, jenže…

Vedoucí odboru ochrany přírody Kolby White deníku State-Journal řekl, že mu byl Kingův záznam od začátku podezřelý. White uvedl, že mu King poslal hlasovou zprávu, v níž řekl, že rybu ulovil přes noc. Fotografie, kterou King předložil agentuře, však byla zjevně pořízena ve dne.

„Fotografie mě trochu vyvedla z míry, protože jsem přesně věděl, kde byla tato fotografie na nádrži Montpelier pořízena, a rozhodně to nebylo v noci. To ve mně vzbudilo podezření, protože King říkal, že tu rybu chytil za tmy někdy o půlnoci,“ vypráví Kolby White, který tak zahájil vyšetřování.

 

Rybář neměl povolení k lovu

Vedoucí odboru si mazaného rybáře proklepnul v systému agentury, kde zjistil, že King si ve stejný den, kdy tvrdil, že rybu chytil, zakoupil kolem druhé hodiny odpoledne jednodenní rybářskou povolenku.

White se pak vrátil k nádrži Montpelier a během jednoho dne pořídil sérii fotografií na stejném místě, kde stál King. Na základě těchto fotografií bylo zřejmé, že ryba byla ulovena někdy mezi dopolednem a jednou hodinou odpoledne.

„Jakmile jsme Kingovi ukázali naše fotografie, přiznal se, že rybu chytil, zabil a až pak jel do města, aby si dodatečně koupil oprávnění k rybolovu,“ vysvětluje vedoucí odboru White, jenž toto nekalé počínání odhalil.

 

Mazaný rybář si teď chvíli nezachytá

King byl následně obviněn ze dvou přestupků. Dostal trest za rybolov bez oprávnění a za nezákonnou manipulaci s volně žijícími živočichy. Bylo mu nařízeno zaplatit pokutu a náhradu škody ve výši 23 000 korun (983 dolarů). 

Navíc na rok mu byla pozastavena práva k rybaření, ale také k lovu zvěře. Jako kárný trest mu byla nařízena veřejná omluva, která byla zveřejněna v místních novinách. V době, kdy se King přiznal k vině, už odbor IDFG jeho rekord zrušil, a vrátil prvenství Gatlynn Mayesové za bezmála 2 kilového pstruha tygřího.

Rybaření bez povolenky je něco, čeho je lepší se opravdu vyvarovat. Kingova pokuta 983 dolarů je ještě nic ve srovnání s případem profesionálního rybáře, který přišel o pohádkovou výhru 2 355 000 korun (100 000 dolarů), když nedopatřením odchytal celý rybářský závod bez platné povolenky k lovu.

Pstruh tygří, známý také jako „tiger trout“, je poměrně vzácný kříženec pstruha obecného a sivena amerického. Tento unikátní druh kombinuje charakteristiky obou rodičovských druhů, přičemž má zpravidla podélné tmavé pruhy podobné tigrům, odtud také pochází jeho jméno.

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Zavedený terminus technicus v češtině je pro tohoto křížence „tygrovaná ryba“, Vzácně se s ním lze setkat i v našich revírech.

  2. Přesto, že ten člověk chytil rybu bez povolenky a v noci, faktem zůstává, že ji skutečně chytil a byl to největší ulovený exemplář v historii. Proto by měl rekord platit. Samozřejmě uložené sankce taky.

  3. Ano, potvrzuji, u nás je to “ tygrovaná ryba“. Z přirozených výtěrů se prakticky nevyskytuje ( neříkám že vůbec ne), Ani umělý výtěr není žádná sláva. Zkřížit oba druhy není žádný problém, období jejich výtěru se částečně překrývá. Většinou se používají jikry sivena a mlíčí potočáků. Zde jsou výsledky opravdu jen v řádu jednotek procent, nehledě k tomu, že ani vylíhlý plůdek nevyniká nějákým skvělým výsledkem přežití-a tak to pokračuje až do dospělosti. Trochu lepší výsledky se zdá dosahovat výtěr jiker potočáka a mlíčí sivena. Ale vzhledem k celkově nevalné výtěžnosti a pomalejšímu růstu v umělém chovu se pokusy v širším měřítku neprovádějí. Oficiální stanovisko bylo, že kříženci Po x Si jsou neplodní.- Neoficiálně byla v minulosti ulovena tygří ryba v povodí Loučné z volné přírody. Přitom v líhni v Nedošíně se tou dobou pokusy s křížením neprováděly, byl zde chován a vytírán výhradně duhák několika variet. Ve hře ovšem zůstává vliv zarybňování okolních sportovních revírů v gesci ČRS a migrace ryb. Ale ulovení tohoto křížence není řádně doloženo.
    Tygří ryby u nás mají dost odlišný exteriér od ryby na snímku z článku. Nelze však objektivně toto hodnotit, jedná se o úplně jinou lokalitu a specifické podmínky a jiné druhové zastoupení salmonidů v tamější oblasti.
    Tak to berme jen jako zajímavý článek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -