DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyRybaření za pár korun: Jednoduchá a rychlá domácí výroba dipu na nástrahy...

Rybaření za pár korun: Jednoduchá a rychlá domácí výroba dipu na nástrahy na kapry

- Reklama -

Tekuté atraktory jsou v dnešní době běžným doplňkem při lovu kaprů. V současné „cenové bouři“ se i dipy na nástrahy mohou promítnout v peněžence. Co si ale vyrobit dip na nástrahy za pár korun doma? 

Foto: InRybar.cz

Určitě to znáte: Když nastražíte nástrahu na háček nebo pod háček, tak ji ještě pokapete nebo namočíte v tekutém atraktoru. Těch je celá řada druhů. Rybáři si mohou vybírat tekuté potravy, dipy, boostery nebo esence. Jenže i tahle všechna atraktivní „dochucovadla“ v posledních měsících zdražila.

Ovšem existuje naprosto jednoduché řešení – atraktivní dip na nástrahy si můžeme velmi rychle a jednoduše vyrobit doma. A nepotřebujeme ani žádné speciální suroviny, stáčí sáhnout do špajzu. Skutečně! Určitě mnoho z vás bude mít všechny věci doma, protože si s nimi dochucujete vlastní jídlo. Pojďme si ukázat několik návodů na domácí dipy na nástrahy.

VIDEO: Jak vyrobit domácí dip na nástrahy? Mrkněte na jednoduchý postup

 

Pálivý dip na nástrahy z rybí omáčky a chilli

Když se člověk podívá na nejrůznější tekuté atraktory ve světě rybaření, tak hromada z nich má „rybí základ“. A ono se není čemu divit! Rybí, nebo jiné živočišné tekutiny, dokážou vydávat koncentrovaný potravní signál, čímž velmi účinně lákají k nástraze kapry. Jak ale toto nahradit něčím, co najdeme doma?

Tohle jsou poklady z asijské večerky – rybí omáčka s chilli omáčkou je naprosto ideální pro výrobu domácího dipu na nástrahy

Pokud chodíte do asijských večerek, tak právě tady najdete doslova poklady pro domácí výrobu dipů. Když se člověk zamyslí, tak se mu velmi rychle vybaví regály s různými rybími, ústřicovými nebo krevetovými omáčkami. Osobně se přiznám, že v jídle to moc nemusím, ovšem pro výrobu domácího dipu na nástrahy je to naprosto dokonalá věc.

Osobně mám nejraději onu rybí omáčku, která je na fotografii v tomto článku – jde o páchnoucí tekutinu s výrazným aroma, která se pro výrobu domácího dipu skvěle hodí. Navíc jde o velmi levnou ingredienci, kterou lze sehnat v každé asijské večerce (ještě se mi nestalo, aby v některé tato omáčka nebyla).

 

Jak vyrobit pálivý dip z rybí omáčky?

Už samotná rybí omáčka může sloužit k vylepšení nástrah, ovšem osobně se mi osvědčilo, když tuto omáčku „řízneme“ chilli omáčkou. Zase: Ten, kdo chodí do asijských večer, tak tuto omáčku už určitě viděl. A zase: Jde o velmi dostupnou surovinu, která je k dostání za fakt hodně zajímavé peníze. Super!

Když smícháte chilli omáčku s rybí omáčkou z asijské večerky, tak dostanete hodně zvláštní domácí dip na nástrahy, který spolehlivě funguje

Proč používat chilli? Nevím, jaké máte vy zkušenosti, ovšem při lovu opravdu velkých kaprů se mi pálivé příchutě opravdu osvědčily. Možná toto je i odpověď na „módní vlnu“, kdy dneska rybářské firmy chrlí pálivé nástrahy a krmení ve velkém. Jenže ono se není čemu divit, když to při lovu kaprů skvěle funguje.

Dip můžeme použít k dipování nejrůznějších nástrah, které při lovu kaprů používáme

Výroba pálivého dipu na nástrahy je naprosto jednoduchá: Stačí si do misky odlít požadované množství rybí omáčky a do ní následně nalít chilli omáčku. Rybář se akorát musí rozhodnout, jestli chce více pálivý nebo rybí odér, a tomu přizpůsobit dávkování. Pokud chceme více cítit rybinu, dáme více oleje. Pokud chceme více pálivý dip, dáme více chilli. Hotovo!

 

Masový dip na nástrahy s česnekem

Když už se bavíme o domácích dipech na nástrahy, tak pochopitelně nemůžeme vynechat tento druhý návod. O co jde? Zase se asi mezi vámi rybáři najde spousta takových, kteří už dlouhé sezóny používají maggi. Toto koncentrované koření do polévky má totiž vynikající vůni, která se dobře šíří i za nižších teplot vody.

Maggi se pro vylepšení nástrah na kapry používá odjakživa

Takže rybáři maggi kapou jak na žížaly, tak i pečivo, do kterého se krásně vsákne. Ovšem z mého pohledu je samotné maggi málo. Velmi rád toto tekuté koření doplňuji česnekem. Ano! Česnek je další surovinou, která skvěle funguje při lovu kaprů. Jde o koncentrovaný doplněk, který dokáže nástraze výrazně zesílit aroma.

Takže do misky si prostě nakapu požadované množství maggi, a poté do něj rozmáčknu stroužek česneku. Rázem dostanu jednoduchý dip na nástrahu, který má výrazné aroma s „ostrým ocasem“. Fakt to funguje!

Lépe ale funguje, když maggi doplníte česnekem. Rázem vznikne hodně zajímavý domácí dip, který funguje i v hodně studené vodě

Jak už jsem výše nastínil, tento jednoduchý dip na nástrahy je vynikající pro vylepšení nástrah z pečiva. Třeba když na krmítko chytáme na rohlíkové boilies, tak doporučuji tuto nástrahu do maggi s česnekem na pár vteřin ponořit. Tekutina se krásně vsákne do nástrahy z pečiva, a bude tak vydávat silnou vůni delší dobu. Paráda!

 

Pracujte s časem, aby dip pracoval delší dobu

U toho namáčení ještě chvíli zůstaňme: Hodně rybářů dělá tu chybu, že nástrahu do dipu namočí jen na okamžik, a pak ji hned nahodí do vody. Ideálnější postup ale vypadá tak, že nástrahu namočíme do tekutého dipu klidně jen na několik vteřin, ale pak ještě chvíli počkáme – třeba jen 15 až 30 vteřin. Proč?

A zase: I tímto dipem můžete vylepšit celou řadu nástrah, které při lovu kaprů používáte

Právě tento postup nám jednak zajistí to, že tekutina se do nástrahy krásně vsákne, a zároveň „oschne na povrchu“. Co to znamená? No, jde o to, že díky tomuto postupu se na povrchu nástrahy utvoří slabounká vrstva, která se začne uvolňovat až po vhození do vodního prostředí.

Další možností je, že namočenou nástrahu nenecháme oschnout, ale obalíme ji v nějakém sypkém atraktoru. Díky tomu se tak na nástraze vytvoří další atraktivní povrch, který ve vodním prostředí vytvoří u nástrahy jasně viditelný „mráček“ z drobných částic. Tenhle efekt je hodně žádoucí třeba při chytání v čisté vodě na začátku sezóny.

Abychom se drželi domácích surovin, tak namočenou nástrahu v domácím dipu můžete obalit třeba v mleté paprice, která má výrazné zbarvení, ale také aroma. Pokud jste fanoušky sladkých příchutí, pak můžete namočenou nástrahu obalit třeba ve vanilkovém nebo skořicovém cukru.

 

Levné rybaření je taky cesta, nenechte se odradit

Současná situace s cenami není nikterak příznivá. To ale neznamená, že neexistuje způsob, jak rybařit levně. Existuje! Jednak si z domácích nástrah můžeme vyrobit levné nástrahy na kapry, a zároveň i tekuté a sypké atraktory.

Stačí jen málo ingrediencí, a rázem si můžete vyrobit dip na nástrahy, za který byste jinak zaplatili nemalé peníze

Ty možností tady jsou! A kdyby vám někdo řekl, ať raději s levnými nástrahami zůstanete doma, tak ho neposlouchejte. Kolikrát obyčejné nástrahy patří k tomu nejúspěšnějšímu. Určitě jste už taky zažili takové chvíle, kdy pečivo na ryby jezdilo nejvíce

Když už jsme u těch levných nástrah, tak v tomto rybářském článku jsme si nedávno sepsali 3 nejlevnější nástrahy na kapry, které při rybaření skvěle fungují. A ve výčtu je i taková nástraha, která je dokonce zadarmo. Znáte ji?

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den
  Jak dlouho vydrží ten pálivý dip s rybí omáčkou?Chtěl bych si totiž nadipovat boilies do předu.

  • Musím se přiznat, že dlouhodobě jsem to nikdy nezkoušel. Ale pokud to bude v chladu, asi by to neměl být problém…

   Krásný den!

   Krus, InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -