Domů Novinky Rybáři budují místa pro bivaky! První na Slezské Hartě vznikne na hektarovém...

Rybáři budují místa pro bivaky! První na Slezské Hartě vznikne na hektarovém pozemku

- Reklama -

Rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko začali s budováním prvního rybářského zázemí na Slezské Hartě. To vznikne na hektarovém pozemku v lokalitě Razová. Podle posledních informací půjde o místo, na kterém bude možné postavit rybářský bivak nebo zaparkovat vozidlo. Tato místa vzniknou po zpřísnění ochranného pásma na Slezské Hartě, kvůli čemuž rybáři nově nemohou v nočních hodinách u Slezské Harty pobývat, a kvůli kterému došlo i ke zrušení non-stop rybaření na této lokalitě.  

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS a Povodí Odry

Na oficiální stránce na facebooku Moravskoslezského ÚS se objevila informace o budování prvního rybářského zázemí v Razové na hektarovém pozemku, který je ve vlastnictví moravskoslezských rybářů. Podle všeho ale toto nebude jediné místo, kde bude možné zaparkovat automobil nebo postavit rybářský bivak.

„Začínáme budovat rybářská zázemí na Slezské Hartě. Hned první vznikne na zhruba 1 hektarovém pozemku v lokalitě Rázová, který je v našem vlastnictví. Další zázemí by měla vzniknout v lokalitě Mezina a Roudno,“ uvedli moravskoslezští rybáři na facebooku.

 

Jak budou rybářská zázemí vypadat?

Rybářská zázemí jsou jakýmsi kompromisem mezi vodohospodáři a rybáři, na kterém se dohodli po zpřísnění ochranného pásma na Slezské Hartě. Jak budou rybářská zázemí vypadat? „Obě strany se shodly, že nejlepším řešením by bylo zřízení rybářských zázemí. Ta by mohla řešit problematická místa pro parkování motorových vozidel včetně dojezdu bez porušení předpisů. Dále pak sociální zázemí (chemická WC), možnost stanování, bivakování apod., a využití schváleného veřejného ohniště, včetně úběžiště pro nepříznivé povětrnostní podmínky,“ vysvětluje na webu Povodí Odry.

Podle jednatele moravskoslezských rybářů Rostislava Trybučka bude možné si místa rezervovat. „Výše uvedené rozšíření ochranného pásma však bude současně vyžadovat vytvoření rezervačního systému, který by umožnil regulaci danou kapacitou rybářských zázemí. Zároveň je nutné zvětšit postihování těch, kteří i nadále nebudou akceptovat zákazy správce vodního díla, který má v této chvíli již pravomoci podložené legislativně s oporou v zákoně,“ dodal jednatel moravskoslezských rybářů.

„Jsme si vědomi, že je to velké sousto už s ohledem na rozličné majetkové vztahy k parcelám, komunikacím. Nicméně státní podnik Povodí Odry nabízí pomocnou ruku a s ostatními vlastníky jsme začali vyjednávat již v loňském roce. Nyní budeme pokračovat dále. Vše vzniklo vlivem velkého tlaku na tolik oblíbený revír ze strany rybářů (ale nejen jich). Připusťme si rovněž ale, že nelze přehlížet zájmy, které provozovatel uvádí a řadí jako priority vodního díla,“ vysvětlil jednatel Českého rybářského svazu, Rostislav Trybuček.  

Průměrná roční rybářská návštěvnost na Slezské Hartě se vyšplhala k 70 000 docházkám, což je v přepočtu na období červen až září 590 osob za den.

INFO: Zjistěte více informací o rybářských zázemích na Slezské Hartě!

 

Na Slezské Hartě vznikne cyklostezka

Před několika dny se na webu iDNES.cz objevila informace o tom, že podél Slezské Harty se začne budovat cyklostezka. Plánovaná cyklostezka okolo Slezské Harty se potáhne z Bruntálu, odkud povede Mezinou, Dlouhou Strání, Razovou a Leskovcem nad Moravicí. Trasa pak skončí až na hrázi Slezské Harty. Pokud bude chtít cyklista jet po druhé straně přehrady přes Roudno, bude muset zatím využít stávající komunikace. Druhá strana přehrady pak bude další etapou celého projektu.

Jak bude cyklostezka vypadat? Část trasy bude tvořena stávajícími zpevněnými úseky z živičného povrchu a dále nově navrženými zpevněnými úseky z živičného povrchu (délka cca 20 km, šíře 3 m). Nově navržené úseky budou vedeny vesměs po pozemcích Povodí Odry s.p. a Lesy ČR s.p.).

Trasování bude co nejblíže k vodní hladině a pokud možno s co nejmenším převýšením. V současné chvíli není kolem přehrady žádná ucelená trasa se zpevněným povrchem, jedná se spíše o dílčí úseky (obslužné komunikace LČR apod.) Také tyto trasy nevedou blízko vodní hladiny. Tato páteřní cyklostezka bude v další fázi doplněna o cyklostezku vedoucí na protějším břehu přehrady tak, aby vznikl okruh okolo celé přehrady.

INFO: Nová cyklostezka podél Slezské Harty se začíná stavět! Zjistěte více

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Držím palce, aď se vše podaří a v dobré obrátí.
    Někteří lidé prostě potřebují koridory a ohrady s dozorem jako dobytek .

  2. Jezdím na hartu dvacet let, klondajk co tam byl loni jsem nezažil, proto navrhuji, aby si ti dobrodruzi udêlali pořádek na Těrlicku, Žermanicích. Místní vědí kteří hajcmani ten bo..el dělají. A teď je tam pustíme znova. Petře, ty to vidíš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -