DomůNovinkyRybáři nasadili do revírů 450 000 kilogramů ryb. U candáta překročili plány

Rybáři nasadili do revírů 450 000 kilogramů ryb. U candáta překročili plány

- Reklama -

Severočeští rybáři se přidali k ostatním územním svazům a vydali přehled rybích násad, které putovaly do tamních revírů. Z nich vyplývá, že rybáři u některých ryb překračují stanovené plány. 

Foto: Severočeský ÚS

O nasazovaných rybách v roce 2022 informoval Severočeský územní svaz na webu. Právě tady rybáři uvedli celkový počet nasazených ryb do severočeských vod – rybáři jich v roce 2022 nasadili 450 000 kilogramů ryb.

„Zvláště v minulém roce bylo občas komplikované některé druhy sehnat, výrazně vzrostly i ceny ryb a další náklady, i přes komplikace jsme ale situaci zvládli,“ uvedl za Severočeský územní svaz tiskový mluvčí Jan Skalský.

 

Výrazné překračování plánů u lína

Jedním z nejvíce populárních rybích druhů u českých rybářů je kapr. A právě těchto ryb rybáři nasadili 360 000 kilogramů, což bylo asi 280 000 kusů ryb. Rybáři pak dodali, že u tohoto rybího druhu v posledních letech nedochází k překračování zarybňovacích plánů – více prostoru rybáři věnují jiným druhům ryb.

„Především v jarních měsících jsme se potýkali s nedostatkem ryb u našich dodavatelů, rovněž ceny ryb vzrostly primárně vlivem cen krmiv a dalších nákladů, ovšem do podzimu se podařilo vše dohnat,“ komentoval loňský rok Jan Skalský.

Severočeský územní svaz patří k „tahounům“ při vysazování línů. Severočeští rybáři jich vysazují opravdu hodně. „Zarybňovací plány u tohoto druhu se snažíme výrazněji překračovat každým rokem, tentokrát to bylo o několik desítek procent,“ doplnil tiskový mluvčí severočeských rybářů. Celkem jich rybáři nasadili 10 000 kilogramů v tržní velikosti.

Dalším rybím druhem, který si v posledních letech získal velkou popularitu, je bezesporu amur. Těch severočeští rybáři do revírů vypustili 21 000 kilogramů. Průměrná váha těchto ryb byla okolo 2 kilogramů/kus.

 

Jak to bylo v roce 2022 s dravci?

K nejpopulárnějším druhům dravců patří jednoznačně candát. Jak si severočeští rybáři u něj vedli v roce 2022? Těchto dravců jich do svazových vod rozvezli 158 000 kusů ve všech velikostních kategoriích.

„Zarybňovací plány byly u tohoto druhu překročeny ještě výrazněji než v roce předchozím, přičemž v dřívějších letech se je ne vždy dařilo plnit. To i s ohledem na skutečnost, že tento druh je velice náročný na prostředí, a jeho umělý výtěr je takřka nereálný,“ vysvětluje Jan Skalský ze Severočeského územního svazu.

Dalším populárním dravcem je potom štika. Těch rybáři nasadili 50 000 kusů, přičemž 5000 kilogramů bylo ve starších věkových kategoriích. A rybáři nezapomněli ani na sumce, které ale nasazovali do větších revírů. Celkem jich severočeští rybáři nasadili 3000 kusů. „Primárně ve velikosti ročka, ale i několik stovek kilogramů větších ryb,“ přiblížil Jan Skalský.

A nesmíme zapomenout na úhoře. Těchto tajemných ryb severočeští rybáři do svazových vod vypustili 49 500 kusů. Rybáři nasazovali odkrmené úhoří monté, což jsou ryby ve větší kategorii. Takto velké ryby mají pak větší šanci na přežití. „A to zvláště, pokud se vysadí do vhodných míst s dostatkem úkrytů,“ doplnil Jan Skalský.

Severočeští rybáři do tamních svazových vod pak nasazují i okouny ve „směsi“ s bílou rybou (30:70). Právě těchto ryb rybáři nasadili 12 000 kilogramů. „Územní svaz podporuje cílený chov okouna v MO,“ dodává Jan Skalský. Rybáři tak reagují na poptávku rybářů, u kterých jsou okouni populárním druhem. Navíc tito dravci pomáhají regulovat invazní druhy ryb (např. hlaváče černoústého).

 

Kolik ryb putovalo do pstruhových vod?

Pokud se podíváme na rybí druhy typické pro pstruhové revíry, tak pochopitelně musíme začít pstruhem obecným. Těchto nádherných ryb severočeští rybáři v roce 2022 nasadili 13 000 kusů. U těchto ryb ale severočeské rybáře trápí ztěžující se podmínky pro jeho chov (např. predátoři nebo vysychání toků).

„Stále větší důraz je kladen na ochranu původních populací. V minulosti došlo rovněž k důsledné kategorizaci pstruhových revírů. Územní svaz si tak jasně stanovil, do kterých revírů je možné distribuovat i jiné lososovité ryby, třeba pstruha duhového, a které slouží primárně k rozvoji populací pstruha obecného,“ vysvětluje Jan Skalský.  

Dalším rybím druhem, který rybáři nasazovali do pstruhových vod, byl pstruh duhový. Těchto ryb rybáři rozvezli 15 000 kilogramů, což bylo asi 33 000 ryb. „Stalo se již zároveň jakýmsi trendem, že tento druh stále více rybářů vnímá především jako rybu vhodnou pro kulinářské využití, naopak ulovené pstruhy obecné i díky tomu ve stále větší míře pouští,“ doplnil Jan Skalský.

Kromě pstruhů pak rybáři nasazovali v roce 2022 i siveny americké. Tyto ryby pak rybáři nasazovali především tam, kde je vyšší kyselost vody, protože tyto ryby ji dobře snáší. „Typickým příkladem je oblast Jizerských hor s jejím žulovým podložím,“ vysvětlil Jan Skalský. Celkem tak rybáři do těchto vod vysadili 5000 kusů těchto ryb.

A když se bavíme o pstruhových vodách, tak pochopitelně nemůžeme zapomenout na ikonické lipany podhorní. Tyto ryby severočeští rybáři také nasazovali – celkem to bylo 22 000 ryb. „Stejně jako v roce předchozím se tak podařilo výrazně překročit zarybňovací plány u tohoto druhu (na cca 230 %),“ zakončil tiskový mluvčí Jan Skalský.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -