DomůNovinkyRybáři se snaží obnovit otrávenou řeku! Ministerstvo jim finančně nepomůže

Rybáři se snaží obnovit otrávenou řeku! Ministerstvo jim finančně nepomůže

- Reklama -

Na konci letošního července unikla toxická látka do slovenské řeky Hron, která zabila tuny ryb. Mezi mrtvými rybami byly podle zveřejněných informací třeba kapitální candáti, hlavatky nebo pstruzi. Celkově rybáři ale posbírali 27 druhů ryb! Teď slovenští rybáři do řeky Hron nasazují první ryby. Jenže! Na první dobrou to vypadá, že si budou muset pomoci sami. Třeba magazín Slovenský rybář uvedl, že například slovenské ministerstvo životního prostředí finančně nepomůže…

Ilustrační foto: MO Žiar nad Hronom

Už v polovině srpna rybáři z Žiaru nad Hronom uvedli, že první kontrolní odlovy po úhynu dopadly velmi špatně. „Průzkum potvrdil nejhorší scénáře. Podle vyjádření ichtyologa Richarda Štencla ze Slovenského rybářského svazu během průzkumu ulovili jen „pár ryb na kilometr“, což je to nejhorší. Z vody zmizely i základní prvky potravního řetězce (například měkkýši), které jsou nezbytnou rybí potravou,“ uvedli rybáři.  

Slovenští rybáři se přesto rozhodli, že do Hronu nasadí první ryby. Například rybáři z organizace Levice chtěli poslat do zasažené oblasti ryby, které nachytali závodníci během závodu „o pohár SRZ Levice“.

„Je potěšující a povzbudivé vidět, že spolupráce, kolegialita a vzájemná pomoc jednotlivých organizací, které přispívají finančně nebo rybami, funguje mnohem lépe než samotná Rada SRZ nebo ministerstvo životního prostředí,“ napsal redaktor Slovenského rybáře Patrik Kuvik.

„Ministerstvo životního prostředí se vyjádřilo, aby rybáři nepočítali s žádnými penězi na zarybnění, protože na to nemají finance. To jako vážně? Dělají si z nás legraci? Proto se ptám: Na co mají peníze? Na financování pochybných a nesmyslných nápadů ochránců?“ dodal Patrik Kuvik.

 

Co se stalo na řece Hron?

Na konci července postihla řeku Hron ekologická katastrofa. Do tohoto toku vytekl podle rybářů z Žiaru nad Hronom digestát z „bioplynky“ v Budči. A právě odtud začala toxická látka zabíjet ryby v řece. Rybáři uvedli, že se jim během katastrofy povedlo vylovit více jak 5 tun ryb, jenže mnohem více rybích mršin odnesl proud. Celkově uhynulo 27 rybích druhů

 

Rybáři spustili sbírku na zdecimovanou řeku

„Čeká nás několikaletá práce, nákup a vysazování rybí násady všech uhynulých rybích druh a s tím spojená ochrana revírů před predátory. Je to realita, se kterou se musíme vypořádat, a jelikož patříme mezi malé organizace, z hlediska finančních možností to potrvá možná více jak 10 let, než se přiblížíme ke stavu, v jakém se Hron nacházel před úhynem,“ sdělil Mário Bóna z rybářské organizace v Žiaru nad Hronom.

Účet na podporu řeky Hron

Číslo účtu: SK22 0200 0000 0013 8705 0954
Do popisu uveďte: HRON

Rybáři z Žiaru nad Hronom se obrací na širokou rybářskou veřejnost – pokud můžete, prosím, přispějte na uvedené číslo účtu. Právě tyto finanční prostředky napomůžou k obnově života v řece Hron, kterou postihla ekologická katastrofa. „Pomůže nám skutečně každý cent, každé euro, které budou použité výhradně na zarybnění řeky Hron,“ dodal Mário Bóna.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -