DomůNovinkyRybáři zuří: ikonickému kaprovi chybí kus ocasu. Byl bez barvy a poškozený

Rybáři zuří: ikonickému kaprovi chybí kus ocasu. Byl bez barvy a poškozený

- Reklama -

Před několika dny byl na Balatonu opět uloven obrovský lysec Bütykös. Známý kapr vážil 33,5 kilogramů. Bohužel je u něj patrné zranění na ocasu, které nikdy předtím v minulosti neměl.

Bütykös, jeden z nejznámějších a největších lysců žijících v Balatonu, byl již několikrát uloven rybáři na severní straně jezera u Szepezdfürdő. Naposledy minulý týden, ale něco je jinak…

 

Ikonický kapr je bohužel poraněný

Legendární Bütykös překonal v minulosti rekord jezera hned dvakrát, a to 24. srpna 2022, kdy jej chytil István Varga Valter na váze 32,88 kilogramů. A poté 5. listopadu 2023 si rekord připsal Gellért Vető s hmotností 34,35 kilogramů, což byl v té době rovněž balatonský rekord.

Bütykös byl podle média Pecaverzum od roku 2018 chycen devětkrát. Každý případ ulovení byl zaznamenán na oficiálních stránkách „Carp Paradise“. Nyní se ikonický Bütykös znovu objevil.

V pátek 3. května okolo 8. hodiny večerní jej přelstil slovenský rybář Peter Kacmár. Váha legendární ryby byla 33,5 kilogramů. Radost z životního úlovku kazil fakt, že ikonický lysec byl poškozený.

„Bohužel se mu něco stalo s ocasem, který byl bez barvy a poškozený,“ sdělil rybář webu Pecaverzum. Na fotce je jasně vidět, že mu chybí kus ocasní ploutve.

 

Jak se k rybám správně chovat?

Po vytáhnutí ryby na souš povětšinou velice rychle zapomínáme na to, že jí zde hrozí velké riziko poranění. Jde zejména o podření jejího povrchu těla (slizu, pokožky), který slouží jako ochrana proti různým onemocněním, ale také proti predátorům.

„Nejde jen o setření ochranného hlenu, ale také pokožky (pozn. epidermis), která je u ryb tvořena tenkou vrstvou buněk (pozn. 10 až 30 vrstev). Ta produkuje ochranný hlen, bez něhož ryba snadno podléhá různým plísňovým infekcím (pozn. Achlya, Saprolegnia),“ řekl v minulosti InRybar.cz odborný referent ČRS na ichtyologii Pavel Vrána.

Abychom předešli poranění ryby, je důležité ji po zdolání položit na vhodný podklad, který eliminuje riziko poranění (měkký, mokrý). Naprosto trestuhodným chováním je pokládat rybu na suchou zem, čímž zvyšujeme riziko jejího zaplísnění.

„Rybu nikdy nepokládáme na suchou zem, neboť jí přitom hrozí oděrky pokožky,“ dodal Pavel Vrána. Na nešetrné zacházení s úlovkem pamatují i rybářská pravidla. Rybářská stráž může v Česku za nešetrné chování k ulovené rybě zadržet rybářovi povolenku.

 

Tohle si hodně rybářů ani neuvědomí!

Pokud se rozhodneme rybu vyfotografovat, musíme si pospíšit, abychom předešli zdravotním komplikacím, které ji mohou potkat. Někdy rybu poraní i samotní rybáři.

Trofejní kapr položený v podložce

„Když sebou ryba začne házet, rybář často neúmyslně stlačí silnějším úchopem oblast dutiny břišní. Dále si musíme uvědomit, že ryba mimo své přirozené prostředí není nadlehčována okolní vodou, což může samo o sobě způsobovat stlačení různých orgánů v dutině břišní,“ doplnil Pavel Vrána.

Zdroj: Pecaverzum, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

7 KOMENTÁŘE

  1. Není vám to blbé opakovaně chytáte jednu tzv
    trofejní rybu.Ten kapr uz toho musel být znechucený nebo už mu to bylo jedno.No,a myslím, že to je týrání zvířat a je to trestné.

    • Naprostý souhlas. Napřed mu roztrhnou háčkem hubu, potom ho poválí po břehu, potom mu dají pusu na rozloučenou a šup s ním zpátky do vody, aby se zítra mohl další milovník přírody poplácat po ramenou jaký je borec a co ulovil.

  2. Prej chyť a pusť, přeloženo chyť a týrej…. Snad když chcete ulovit divoké zvíře, tak ne pro zábavu, ale pro zpracování na potravu pro blízkė…..
    Pokud víte dopředu, že zvíře pustíte je to trápení.
    Jakože bych jako myslivec střelil trofejního jelena, nafotil se, změřil ho, dal mu pusu a pak pápá borče, zas za rok…. WTF.

  3. A přesně proto nechápu chyť a pusť. K rybaření jsem se vrátil po 17 letech a mám pocit, jako by mi to rybaření někdo ukradl. U vody lidí jak dřív jenom o závodech. Hlavně že když už týrají zvíře, tak k tomu mají podložku. Na jednu stranu jsem rád, že něco chytnu tak na každé čtvrté vycházce, kdybych to tahal častěji, asi nebudu chodit tak často, nevidím důvod tu rybu stresovat kvůli fotky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -