DomůNovinkyRybářská práce snů? Rybář vydělal 1 500 000 korun, chodil chytat ryby

Rybářská práce snů? Rybář vydělal 1 500 000 korun, chodil chytat ryby

- Reklama -

Asi hodně rybářů si u vody řekne, že by bylo fajn, kdyby se šlo chytáním ryb na prut živit. Ale ono to jde! V Americe probíhá program, kdy za ulovené ryby vybraného druhu dostávají rybáři zaplaceno.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Na severozápadě Spojených států amerických tečou majestátní řeky Columbia a Snake. A právě v těchto řekách žijí vyhledávané druhy lososovitých ryb, za kterými míří rybáři ze všech koutů Ameriky. Jenže! Rybí potěr těchto cenných rybích druhů požírají ryby, které se jmenují northern pikeminnow (štikozubec severní).

 

Rybář vydělal přes 1 500 000 korun

Právě proto na severozápadě země od roku 1991 probíhá program, který rybářům vyplácí peněžní odměny za ulovené štikozubce. Ročníku 2022 se celkem zúčastnilo asi 1200 rybářů, kteří celkově nachytali 140 000 štikozubců. Tato data přinesl americký magazín Field&Stream.

VIDEO: Jak vypadá rybí druh, díky kterému mohou rybáři zbohatnout? 

Ten zároveň informoval, že nejúspěšnější rybář si od května do září 2022 vydělal 69 230 dolarů (nachytal skoro 7000 ryb), což je v přepočtu podle aktuálního kurzu 1 524 444 korun. Pro srovnání: V roce 2021 si nejúspěšnější rybář odnesl 61 000 dolarů, což v té době bylo přibližně 1 280 000 korun.

Peníze vyplácí energetická společnost Bonneville Power Administration. Proč zrovna ona? Právě ona se snaží kompenzovat to, že vodní elektrárna na řece Columbia výrazně přispěla k rozšíření štikozubců, kteří likvidují zmíněné lososovité druhy. 

 

Jak se vyplácí odměny za ulovené ryby?

Rybáři dostávají peníze už za přibližně 23centimetrové ryby (9 palců). Právě za takový kousek můžou rybáři dostat od 6 do 10 dolarů, což je přibližně 132 až 220 korun. Hodně závisí také na tom, kolik ryb rybář nachytá – čím více ryb rybář odevzdá, tím více peněz dostane.

A bacha! Mezi štikozubci, které rybáři odevzdávají, jsou dokonce i označené ryby. Proč? Tenhle způsob má zatraktivnit lov těchto ryb. Protože za označenou rybu rybář dostane od 200 do 500 dolarů, v přepočtu od 4400 do 11 000 korun.

 

Nejde o vymýcení druhu

Cílem projektu není štikozubce úplně vymýtit. Úřadům jde především o to, aby rybáři pomohli snížit populace odrostlejších ryb, které požírají rybí potěr zmíněných lososovitých druhů.

„Snížení počtu větších štikozubců, a tím zmenšení průměrné velikosti ryb v populaci, může výrazně pomoci nedospělým lososům a steelheadům (tažná forma pstruha duhového, pozn. redakce) se dostat do moře,“ uvádí web Washingtonského ministerstva pro rybolov.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -