Domů Rybářské rady Rybářská legislativa Zákaz bivakování na Nových Mlýnech: Kde rybáři (ne)mohou bivakovat?

Zákaz bivakování na Nových Mlýnech: Kde rybáři (ne)mohou bivakovat?

- Reklama -

Novomlýnské nádrže patří k nejnavštěvovanějším revírům v České republice. Tyto rozlehlé vodní plochy, které nabízí naprosto unikátní ráz, si zamilovaly tisícovky rybářů z celé republiky. Rybáře pochopitelně neláká pouze nádherná krajina nebo dobré víno, ale také obrovské ryby. Těch se na Nových Mlýnech každoročně chytne hned několik – od krásných kaprů a amurů, až po sumce a candáty. Není proto divu, že se zde sjíždí rybáři ze všech koutů republiky.

Jenže! V posledních letech mají rybáři z větší vzdálenosti problém. V minulých letech bylo pravidlem, že dojíždějící rybáři spali pod rybářskými přístřešky. To už ale na některých březích obcí, které leží u Nových Mlýnů, nějakou dobu neplatí. Některé obce se rozhodly vydat obecně platné vyhlášky, které rybářům pobyt u vody zakazují. Připravili jsme pro vás seznam omezení, se kterými musíte na Nový Mlýnech počítat…

 

Revír Dyje 5 (461 024)

Výňatek z obecně platné vyhlášky obce Strachotín „o zajištění ochrany životního prostředí v k.ú. obce Strachotín“ (č. 1/2014)

Na veřejném prostranství v k.ú. obce Strachotín dle přílohy č. 1 se zakazuje táboření, stanování, rozdělávání ohňů, vjíždění motorovými vozidly a přípojnými vozidly mimo pozemní komunikace a umisťování jakýkoliv dočasných přístřešků, bivaků, či jiných mobilních objektů typu maringotek, karavanů apod. Tato vyhláška se vztahuje na veřejná prostranství mimo pozemní komunikace. Zákaz uvedených jednání na pozemních komunikacích je upraven předpisy vyšší právní síly.

Stanováním a tábořením se rozumějí všechny formy bez ohledu na to, zda jde o užití stanu, přístřešku s podlahou nebo bez podlahy, obytného přívěsu nebo obytného automobilu nebo jiné formy.

Výjimku z čl. 2 lze udělit pro konání sportovních a kulturních akcí. Výjimku povoluje obecní úřad. Žádost o výjimku musí být podána nejméně 30 pracovních dnů před konáním akce spolu s vyjádřením Povodí Moravy, s.p.

 

Výňatek z obecně platné vyhlášky obce Šakvice „o zajištění ochrany životního prostředí v k.ú. obce Šakvice“ (č. 2/2015)

Na veřejném prostranství v k.ú. obce Šakvice dle přílohy č. 1 se zakazuje táboření, stanování, rozdělávání ohňů, vjíždění motorovými vozidly a přípojnými vozidly mimo pozemní komunikace a umisťování jakýkoliv dočasných přístřešků, bivaků, či jiných mobilních objektů typu maringotek, karavanů apod. Tato vyhláška se vztahuje na veřejná prostranství mimo pozemní komunikace. Zákaz uvedených jednání na pozemních komunikacích je upraven předpisy vyšší právní síly.

Stanováním a tábořením se rozumějí všechny formy bez ohledu na to, zda jde o užití stanu, přístřešku s podlahou nebo bez podlahy, obytného přívěsu nebo obytného automobilu nebo jiné formy.

Výjimku z čl. 2 lze udělit pro konání sportovních a kulturních akcí. Výjimku povoluje obecní úřad. Žádost o výjimku musí být podána nejméně 30 pracovních dnů před konáním akce spolu s vyjádřením Povodí Moravy, s.p.

 

Výňatek z obecně platné vyhlášky obce Přítluky „o zajištění ochrany životního prostředí v k.ú. obce Přítluky“ (č. 2/2016)

Na veřejném prostranství v k.ú. Obce Přítluky dle přílohy č. 1 a k.ú. místní části obce Přítluky – Nové Mlýny dle přílohy 1 se zakazuje táboření, stanování, rozdělávání ohňů, vjíždění motorovými vozidly a přípojnými vozidly mimo pozemní komunikace a umisťování jakýkoliv dočasných přístřešků, bivaků, či jiných mobilních objektů typu maringotek, karavanů apod. Tato vyhláška se vztahuje na veřejná prostranství mimo pozemní komunikace. Zákaz uvedených jednání na pozemních komunikacích je upraven předpisy vyšší právní síly.

Stanováním a tábořením se rozumějí všechny formy bez ohledu na to, zda jde o užití stanu, přístřešku s podlahou nebo bez podlahy, obytného přívěsu nebo obytného automobilu nebo jiné formy.

Výjimku z čl. 2 lze udělit pro konání sportovních a kulturních akcí. Výjimku povoluje obecní úřad. Žádost o výjimku musí být podána nejméně 30 pracovních dnů před konáním akce spolu s vyjádřením Povodí Moravy, s.p.

 

Dyje 6 (neplatí povolenka Moravského rybářského svazu)

Výňatek z rybářského řádu, který platí na Dyji 6 (Rybníkářství Pohořelice)

Na celém území rezervace, včetně jižní hráze, je stavění stanů, bivaků a jiných přístřešků s podlážkou zakázáno. Používání deštníků a lehkých přístřešků, jako ochrany proti klimatickým vlivům, je povoleno pouze v zelených odstínech. Po ukončení rybolovu musejí být použité přístřešky okamžitě sbaleny. V případě, že lovící nebude u svého přístřešku bezprostředně přítomen, bude mu tento přístřešek zabaven. Na území rezervace je zakázán vjezd automobilů a rozdělávání ohňů.

Doba setrvání na lovném místě je max. 1 hod. před a 1 hod. po uplynutí povolené doby lovu. Přespávání na místě rybolovu je mimo stanovenou dobu lovu zakázáno (jedná se o nepovolené blokování lovného místa).

 

Dyje 7 (461 026)

Z veřejně dostupných informací není uvedeno, že by v obcích na březích revíru Dyje 7 platila nějaká obecně platná vyhláška, která by zakazovala bivakování. Přesto situace ani tady není nijak růžová. Například na jižním břehu nádrže jsou pozemky okolo vody často „zabrané“ a rybaření je tedy velmi komplikované.

Snad jenom na jižním břehu u Brodu nad Dyjí se dá provozovat bivakování, ovšem doprava na tento břeh je velmi komplikovaná, protože tam chybí zpevněná silnice. V okamžiku nepříznivého počasí se hlíněná cesta mění na past pro auta.

I rybaření na severním břehu není úplně bez „chybičky“. Velkou část například zabírá autokemp Merkur, na kterém rovněž platí různá omezení, která je nutné si před rybařením nastudovat.

Co se ale týče zmíněných vyhlášek a dalších omezení, dá se obecně říci, že Dyje 7 v tomto ohledu vychází nejlépe.

 

Pamatujte: Porybný vám nemůže za bivak odebrat povolenku!!!

Připomínáme, že porybný vám nemůže za postavený bivak sebrat povolenku. Bivak nemá s vykonáváním rybářského práva „nic společného“, proto rybářská stráž nemůže odebrat povolenku. Ale pozor! Za postavený bivak (porušení vyhlášky) můžete dostat mastnou pokutu od policistů nebo městských strážníků.

Upozornění: Něco jiného to pravděpodobně je u Dyje 6, kde je to uvedeno přímo v rybářském řádu uživatele revíru (Rybníkářství Pohořelice). Pozor na to!

ČTĚTE TAKÉ: Rybářská stráž nesmí rybářovi odebrat povolenku za bivakování! Rybáři ale nemůžou u vody bivakovat!

Zdroje: obecní vyhlášky jmenovaných obcí, Rybníkářství Pohořelice, soupis revírů MRS

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. Není to úplně přesné. Na revíru Dyje 7, mají některé obce úplně stejné vyhlášky, jako na D5..viz obec Pasohlávky

   • OZV 1-2010 Dolní Dunajovice
    OZV 1-2007 Pasohlávky – označené parcely s mozností stanování a kempování ve vyhlášce jsou pacely na kterých se rozkládá kempy a tábořiště

 2. Dobrý den chtěl bych se zeptat ani jeti ve vyhlášky obce ale rybářský radu nic takového není … takže kdybych stanoval a dojela. Rybářská stráž tak nemůžou udělat nic jen policie mě může dát pokutu je to pravda ano nebo ne ??

 3. Zdravím všechny kolegy rybáře. Rybařím již mnoho let. Dříve jsem měl i jiné aktivity- kustod u hokejového týmu mi sebral hodně času ,nedostal jsem se tolik k vodě. Jsem už starší člověk,chtěl jsem si udělat trochu pohodlí,skrýt se před deštěm a větrem do přístřešku. Nelíbilo se mi okolo vody různé boudy-nebo z igelitu ,ulámaných větví apod. Bivak je výborné řešení. Jsme sorta lidí kteří nejsou u vody skoro vidět-jsme jako myšky-už jen kvůli úlovku. Když rybář postaví bivak-už by ho trestali-ale například na Mohelnických bagrech je bivaků plno-jenže RS nic nenadělá-když si tam jdou-slušně řečeno kluk s holkou za….. -tak se nic neděje. Kamarád jezdí do Čech na revír-pomohli tam MO upravit okolí-můžou za odměnu bivakovat. Proč to nejde všude? Bobika

 4. To je hrůza na té Jížni Moravě,hlavně že kolem té vody je všude spousta cyklostezek a člověk nemůže rozbít bivak.Co obec a starosta to z….

 5. Pokuta za bivak na D7 2000,- osobní zkušenost a je to nejnižší hranice a můžete mít kolem sebe naklizeno…

 6. Rybářská stráž nemůže udělovat pokutu ne ? Když to není rybářském řadu ? Může pouze policie nebo aji porobení ? Děkuji za odpověď

 7. Ahoj.
  Zdravím všechny rybáře.
  V poslední době se ve všech rybářských servrech, časopisech probírá pořád dokola téma stanování,či bivakování u vody.
  Rybařím už hodně dlouho.
  Ve svých začátcích jsem jezdil na ryby na kole s batohem na zádech a prutem v ruce. Vyzkoušel jsem mnoho rybolovných technik. A nakonec jsem zakotvil u kaprařiny. Postupem času se ke mě přidal i můj mladší syn. Rybářina ho hodně chytla za srdce a nejen to. Celkově se zajímá o přírodu kolem vody.
  Jezdíme k vodě také autem,ale co se v poslední době u té vody děje ,to je hrůza.
  Škoda,že sem nejde dát fotka. V sobotu 13.dubna jsme byli na procházce se psem okolo Labe. Na rozhraní dvou revírů, Řečany nad Labem a Týnec nad Labem. Na úseku dvou kilometrů to vypadalo,jako když přijedete do největšího autokempu. Napočítali jsme dvanáct aut a z toho deset karavanů. Celé rodiny na dovolené…….odpadky,hluk….
  V tuto chvíli musím říct….Co je proti tomu bivak,ve kterém vegetí dva vzorní rybáři, kteří si přijeli k vodě odpočinout od všedních starostí.
  Kdo má toto na starosti ?
  Kdo má toto kontrolovat a nějakým způsobem postihovat ?
  A nejlepší na tom je to,že podle poznávací značky to jsou rybáři z druhé strany republiky.

  Krásné chvíle u vody a mnoho pěkných úlovků.

  • Definuj pls „vzorní rybáři, kteří si přijeli k vodě odpočinout od všedních starostí“. Jak se dají poznat? Každopádně bivakují na pozemku, který jim pravděpodobně nepatří, patří někomu jinému, pokud to nechápeš, není o čem. V rybolovu jim nikdo nebrání, ale táboření nebo chceš-li bivakování, není součástí výkonu rybářského práva. A pokud by bylo, pak by bylo jeho řešení i v kompetenci RS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -