DomůRybářské radyRybářská vědaLososi v Česku: Budoucnost plná nadějí

Lososi v Česku: Budoucnost plná nadějí

- Reklama -

Navratlososu.cz. Takto se jmenuje adopční program, který v České republice běží už od roku 2009, a jehož cílem je navrácení lososa obecného do našich toků. Program spustila Správa národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s Českým rybářským svazem. Za celou dobu jeho existence veřejnost adoptovala už skoro 8000 lososů! Pomoci můžete i vy!

První polovina 20. století. České toky obývá i jedna z nejúžasnějších ryb v živočišné říši, která ve svém životě podniká neuvěřitelnou pouť – losos obecný. Tyto ryby táhne z širého navratlososu.cz2moře do proudných sladkých vod touha po zplození nové generace. Jakoby se zdálo, že stvoření nového života nic nezastaví. Jenže přichází člověk! Lidé silně znečišťují vodu v řekách, a navíc v nich staví i příčné překážky, jež jsou i pro tyto rybí akrobaty z průzračných proudů příliš. Lososi proti silnému a krutému soupeři nemají nejmenší šanci a jednoduše prohrávají – fascinující ryby tak mizí z naší přírody…

ceske-svycarskoRok 2015. Severní Čechy. Nepravidelná sněhová pokrývka se povaluje na březích říčky Kamenice. Právě tento přes 30 kilometrů dlouhý proudný tok je nadějí pro návrat jedné z nejúžasnějších ryb na naše území. Říčka totiž protéká národním parkem České Švýcarsko, ve kterém pracují lidé, jenž se snaží o splnění nadlidského úkolu – vrátit lososy obecné do našich vod. „Přes všechny nedokonalosti se podmínky v tocích zlepšily. Takovéto příležitosti je potřeba se chopit a pokusit se odstranit chyby z minulosti,“ říká Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarskoinkubacni-schranka1.

Je začátek ledna. Řekou Kamenicí protéká ledová voda, ve které se brodí několik pracovníků národního parku. Ti se snaží do koryta Kamenice umístit speciální inkubátory, ve kterých je okolo 10 tisíc lososích jiker. Dalších 8 tisíc jiker se pak nachází v umělých hnízdech. Pracovníci parku testují další záchranné postupy, které mohou hrát při návratu lososů na naše území významnou roli. Výhodou těchto metod je, že inkubační schránky a umělá hnízda umožňují jikrám, a později i rybičkám, vývoj v jejich přirozeném prostředí. Kolik lososů se vrátí zpátky na sever Čech ale ukáže až čas.

 

Zachránci lososů ze severních Čech: Dlouhá cesta plná těžkých zkoušek

narodni-park-ceske-svycarskoSnahy o navrácení této úžasné ryby započaly již v roce 1998. Tehdy Český rybářský svaz spustil po vzoru německých kolegů projekt LOSOS 2000. Rybáři tak v rámci tohoto projektu vypouštěli každé jaro lososí plůdek do našich řek. V roce 2000 se k rybářskému svazu přidala i Správa národního parku České Švýcarsko. Národní park pomáhal s jarním vysazováním čerstvě vylíhnutých lososů, anebo investoval do zprůchodnění řeky Kamenice, do které se lososi vysazují.

reka-kameniceRok 2008. Národní park České Švýcarsko spustil vlastní doplňkový program, jehož náplní bylo podzimní vysazování i odrostlejších lososů ve velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci parku totiž předpokládali, že větší rybičky mají vyšší šanci na přežití. „Genetický materiál se vozí ze Švédska, z řek o podobné délce, jako má Labe. K oplodnění jiker dochází v Německu, konkrétně v líhni v Langburkersdorfu, odtud jsou pak rybičky ve správný čas převezeny a vypuštěny,“ popisuje Tomáš Salov.

inkubacni-schranky-3O rok později národní park České Švýcarsko odstartoval projekt Návrat lososů, a zapojil tak do vysazování lososů i veřejnost. „Ohromným a velmi povzbudivým úspěchem je zájem veřejnosti, jak laické, tak i odborné. Je vidět, že lidem není stav přírody lhostejný a že chtějí žít ve zdravém a na druhy bohatém prostředí. A že jsou ochotni pro to i něco udělat,“ těší Tomáše Salova.

Revoluční metody snažící se vrátit lososy do českých proudných vod ale teprve přišly. Dalším způsobem, jak se pracovníci národního parku snaží vrátit lososy do našich vod, jsou již zmíněné inkubační schránky. Poprvé tuto metodu vyzkoušeli v roce 2014. A navratlososu.czvýsledky byly perfektní. Úspěšnost líhnutí jiker přesáhla neuvěřitelných 95 %.

Inkubační schránky mají 2 komory. Do jedné komory se dávají jikry, ta druhá následně slouží vykulenému lososímu plůdku jako bezpečný úkryt před predátory, než pro ně dojdou lidé, aby je vysadili do proudné řeky. Schránky se v říčním korytě upevňují tak, že se zakopou do dna. Jestli pracovníci parku zaznamenají takový úspěch vykulení lososího plůdku i letos, pak budou uvažovat o zařazení inkubační metody do programu návratu lososů do Kamenice. Podle Tomáše Salova se v inkubačních schránkách vylíhnulo už 15 tisíc malých lososů.

navratlososu.cz3Dalším způsobem, který může napomoci k návratu lososů, jsou umělá hnízda. Při této metodě pracovníci parku v korytě řeky uměle vytvoří jamky. Do ní následně vloží jikry, které přikryjí hrubým štěrkem. Tato metoda je podle odborníků méně úspěšná, ale malí lososi mohou hnízda opustit bez pomoci člověka. Národní park spolu s Českým rybářským svazem se na severu Čech významně podílejí na snaze vrátit lososa zpátky na naše území.

 

Budoucnost lososů v ČR: Ještě to potrvá, ale má to smysl!

navratlososu.cz4K navrácení lososů do našich toků můžete pomoci i vy. Stačí poslat dárcovskou SMS. Rázem se stanete adoptivním rodičem 1 malého lososa. Po odeslání dárcovské SMS adoptivní rodič zajistí životní pouť jeho lososovi – z líhně do Kamenice, a odtud do moře a zpět. Více informací o adoptování lososa naleznete ZDE.

Význam dárcovských SMS je obrovský, neboť celý projekt je finančně velice nákladný. „Financování je do značné míry sdružené. Jarní vypouštění financuje a organizuje Český rybářský svaz. Letos správa parku část plůdku uhradí z vlastního rozpočtu. Podzimní navratlososu.cz5vysazování půlročků v prvních letech financovala správa parku z vlastního rozpočtu, část – zhruba třetinu – uhradili firemní dárci a část – zhruba další třetinu – dárci soukromí, kteří přispěli do sbírky Návrat lososů. Od roků 2012 je vypouštění půlročků, ale také testování líhnutí v inkubačních schránkách, hrazeno z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). Mezitím přicházejí další peníze na sbírkový účet, takže až projekt OPŽP skončí, což se stane letos, pomůže sbírka výrazně s pokračováním,“ vysvětluje Tomáš Salov.

navratlososu.cz1Lososi se vysazují do řeky Kamenice a Ještědského či Libockého potoka. Pracovníci parku a rybáři celkově do těchto toků vysadili už téměř 2 milióny lososího plůdku a 65 tisíc lososích půlročků. A tvrdá práce se začíná vyplácet. „Každoročně jsou povzbudivé podzimní návraty, a to i přesto, že počty navrátilců jsou kolísavé. Obvykle se do celého Českosaského Švýcarska vrátí až několik desítek kusů, zejména Lachsbach v Německu a Kamenice na české straně,“ říká Tomáš Salov.

losos-jikrySkvělou práci dokazují i úchvatné videozáznamy, na kterých jsou tyto majestátné ryby zaznamenané. Jenže! Populace českých lososů stále není dostatečně silná na to, aby se obešla bez pomoci člověka. „Loni bylo navrátilců málo. Je zajímavé, že po velké labské povodni v roce 2002 bylo navrátilců o rok později také mimořádně málo. Jako by se situace opakovala, v roce 2013 povodeň a v roce 2014 téměř žádní navrátilci. Jsme teď velmi zvědavi na letošní podzimní počty, věříme, že lososů zase bude více,“ hodnotí Tomáš Salov.

LOSOSI V ČESKU

Nejaktuálnější vypouštění malých lososů proběhlo teprve před několika dny. Malí lososi byli vypuštění z inkubačních schránek umístěných do řeky Kamenice v lednu letošního roku. Takže malé rybičky už volně pobývají v proudu řeky na severu Čech. Na novou generaci lososů je tak úspěšně zaděláno…

Autor: Viktor Krus

Foto a video: navratlososa.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -