DomůRybářské radyRybářská vědaOKNO DO SVĚTA RYB #3: Amuři na krmném místě

OKNO DO SVĚTA RYB #3: Amuři na krmném místě

- Reklama -

Amuři. Bájné ryby, které mají v rybářském světě pověst srdnatých bojovníků. Amur patří k velice ceněným rybím druhům, ovšem u nás mu velkou pozornost upírají kapři. Přesto! Rozhodli jsme se, že se v tomto díle podíváme na amury podrobněji. Jsou to totiž nádherné ryby, které v přirozeném prostředí vypadají fantasticky. Pojďte se s námi podívat na podvodní záběry amurů na krmném místě a zjistěte, jak se tyto ryby pod vodou chovají. Je to dechberoucí podívaná!

Chování amurů na krmném místě jsme natáčeli na české svazové vodě. Na lokalitě, o které se tak nějak tuší, že se v ní skrývají skutečná „torpéda“. Nebylo jednoduché amury vystopovat. Neustále se měnící podmínky u vody nám naši práci značně komplikovaly. Celé dny jsme se snažili amury pod vodou zaznamenat, jenže bez nejmenšího úspěchu. Na natočených záběrech jsme žádné amury jednoduše neviděli.

Po několika dnech se ale na nás usmálo štěstí. A my jsme tak narazili na místo, kde se amuři zdržovali. Přilákala je voňavá kukuřice a řepka. Náhle se tak před naší kamerou „promenádovalo“ hned několik krásných amurů. Bylo fascinující sledovat, jak se tyto nádherné ryby na krmném místě chovají. A také nás potěšilo, na kolik amurů jsme narazili. Tohle je prostě paráda!

 

Amur bílý: Bojovník z Východu

Amur bílý je v našich vodách sice nepůvodní rybou, ovšem jeho obliba mezi českými rybáři je docela významná. Amur bílý byl do tehdejšího Československa dovezen proto, aby spásal rostliny v silně zarostlých vodách. O amurovi se totiž velice dobře ví, že dokáže „vyčistit“ rozlehlé úseky, které jsou silně zarostlé vodními rostlinami. V tehdejším Československu byl amur bílý poprvé vysazen v roce 1961.

amur

Co se týče popisu amura bílého. Amur bílý se vyznačuje podlouhlým tělem válcovitého tvaru, širokou hlavou s nízce položenýma očima nebo tmavozeleným zbarvením hřbetu, stříbrnými boky a bílým břichem. Amuři mohou v původním prostředí dorůstat skutečně úctyhodných rozměrů. Odborné materiály hovoří o tom, že amuři mohou ve svých domovinách mít až 150 centimetrů a 50 kilogramů. U nás jsou ale amuři menší. I když občas se objeví skutečně nádherné úlovky přes 100 centimetrů délky a 15 kilogramů váhy.

Velkou zajímavostí je, že amuři se přirozeně vytírají pouze v těch lokalitách, ve kterých jsou původními druhy. Tudíž v našich vodách nejsou amuři schopni se rozmnožovat přirozenou cestou. Takže amuři, kteří žijí v našich vodách, jsou uměle vysazováni.

 

Řeka Amur: Místo, odkud pochází srdnatí rybí bojovníci

reka_amurŘeka Amur se nachází na východu Asie, kde protéká Ruskem a Čínou. A právě tato řeka je domovinou amurů. Délka této úžasné řeky činí neuvěřitelných 2824 kilometrů a plocha povodí je nepředstavitelných 1 855 000 km². Jen pro představu: Plocha povodí Labe je 148 268 km². Řeka Amur je velice důležitou součástí obrovského ekosystému. Hydrografická síť této majestátné řeky zahrnuje více jak 10 000 řek! A právě řeka Amur je domovinou krásného rybího druhu, který nese jméno po významné „matce řece“.

 

Amur bílý ve statistikách ČRS

Amur bílý se v našich vodách docela hojně vyskytuje. Na tento krásný rybí druh můžete narazit jak v našich rybních nebo přehradách, tak i v řekách. Amur bílý je v našich končinách velice oblíbeným rybím druhem, a to zejména díky jeho srdnaté bojovnosti. Asi každý rybář, který někdy amura chytil, potvrdí, že souboj s amurem je nezapomenutelným zážitkem.

To, že amuři jsou u našich rybářů oblíbení, mohou naznačit i statistiky úlovků těchto ryb na našich mimopstruhových revírech. Například v roce 1990 se na našich mimopstruhových revírech neulovilo ani 5000 těchto krásných ryb. S postupem času ale jejich obliba rostla. První výraznější skok nastal v roce 1999, kdy bylo na mimopstruhových revírech ČRS uloveno skoro 12 tisíc amurů. Prvním rokem, kdy se ulovilo více jak 20 tisíc amurů, byl rok 2003. A rekordním rokem byl rok 2011 – to se na mimopstruhových revírech ČRS ulovilo přes 22 tisíc amurů. Tato čísla tak mohou naznačit to, že amuři se v našich mimopstruhových revírech chytají docela hojně, a že jsou mezi rybáři oblíbení.

statistika_amur

Redakce InRybar.cz

FOTO: Wikicommons a archiv InRybar.cz

Graf: ČRS

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -