DomůRybářské radyRybářská vědaVIDEO: Kráska z lesní tůně

VIDEO: Kráska z lesní tůně

- Reklama -

Naši zemi protkává důmyslná síť tisíců potůčku, které jako žíly rozlévají životodárnou vodu do krajiny. Tyhle potůčky jsou mnohdy zapomenuté, schované ve starých lesích a nepřístupných remízcích. Rozlehlé háje kopřiv a pichlavého křoví je drží mimo dosah zvídavých očí. Navíc, kdekdo by si mohl pomyslet, že tady o život ani nenarazí. Opak je tomu pravdou! Některé takové potůčky překypují životem…

NEDOBYTNÁ TVRZ: Mohutný strom, jenž roste na břehu potoka, vytváří ze svých silných kořenů nedobytnou pevnost. K tomu velká voda každoročně připlaví obrovské množství klacků, které se o kmen zachytí. Vzniká tak bezpečná pevnost. Navíc, nedaleký proud neustále přináší spadanou potravu z všudypřítomných stromů. Tohle je ideální místo! Není proto divu, že v zatopených kořenech žijí početná hejna ryb. A daří se jim tady!

potok

MÍSTO PLNÉ ŽIVOTA: Před každou tůní je mělké místo, na kterém se prohání rychlý proud. Svěží voda se klouže po studených kamenech. Ve vodě je spousta čerstvého kyslíku, který láká ryby. Kolikrát tak můžeme narazit na celá hejna ryb, která jen tak stojí v proudu. Na těchto místech je vidět bohatý život, který tůně skrytého potoka schovávají.

krajina_potok

NENÁPADNÝ OBYVATEL: V hlubokých tůních a proudných úsecích žije krásně barevná rybička – střevle potoční. Spousta lidí ani neví, že tyto rybky v našich tocích žijí. Přitom jde o jeden z nejkrásnějších rybích druhů, který v našich vodách žije. Střevle se rády schovávají za velkými kameny. Mají tady klid před silným proudem, navíc se zde můžou okamžitě schovat před některým z predátorů.

strevle

HLUBOKÁ TŮŇ: Střevle ale mají rády i hluboké tůně. Právě zde kolikrát najdou ten nejlepší úkryt. Mohutné kořeny jsou vynikající „schovkou“. Smutné ale je, že vinou regulací tyto tůně na mnoha místech nenávratně zmizely. A s nimi zmizely i ryby. Tůně byly, jsou a budou pro život střevlí nezbytné.

krajina

ŽIVOTODÁRNÉ KOŘENY: Střevle prostě mají zatopené kořeny rády. Bezpečný úkryt je pro tyto rybičky naprosto zásadní. Pokud se střevle nemají kam schovat, končí to jejich záhubou. Velký díl na stávajícím – a rozhodně ne moc dobré stavu – má i člověk.

strevle_samec

NOVÁ GENERACE: Střevle se třou na proudných místech potoků na kamenitém dně. V několika dávkách samice střevlí nakladou až 3000 jiker. Kolikrát můžeme v tomto období narazit na obrovská hejna střevlí, která se pohybují v mělké vodě. Je to neuvěřitelný pohled!

potok_krajina

BAREVNÝ ELEGÁN: Pokud střevle najdou v některém z potoků ideální podmínky pro život, je vyhráno. Za čas se v potoce objeví početná hejna krásných rybiček. A právě květen patří k měsícům, kdy se tyto rybičky rozmnožují. Jde o nádhernou podívanou! Samci střevlí se zbarví do výrazného hávu, který je ve světě tuzemských ryb tak neobvyklý. Tohohle se nejde nabažit!

strevle_potocni

ZAPOMENUTÉ TŮNĚ: Střevlím se nejvíce daří v takových potocích, které jsou mimo přímý kontakt s lidmi. Nejvíce těchto rybiček je k vidění v tůních, jež leží daleko v hlubokých lesích. Střevlím se daří také v těch potocích, ze kterých již zmizeli pstruzi. Právě tito říční dravci jsou „úhlavními nepřáteli“ těchto malých rybek.

potok_tun

VODA JAKO KŘIŠŤÁL: Střevle v minulosti byly v našich tocích hojně zastoupené. Až se znečištěním vody začaly její počty prudce klesat. Z některých toků tak tyto ryby zcela vymizely. V současnosti, kdy se kvalita vody zlepšuje, se na některá místa (i díky člověku) střevle zase vrací. Pokud tedy někdy narazíme na hejna těchto původních rybiček, pak můžeme prohlásit, že v dané lokalitě je kvalitní voda.

strevle_potok

NEJASNÁ BUDOUCNOST: I když oproti minulým létům se stavy střevlí zlepšily, ani tak nemají tyto ryby ještě vyhráno. Kvalita vody se leckde sice výrazně zlepšila, přesto střevle ohrožují například regulace břehů nebo nebezpečné havárie či nadměrné hnojení v blízkosti toků. Proto je zapotřebí být pořád ve střehu! Jinak o tyto krásné rybičky nadobro přijdeme…

potok_strom

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -