skingbranding-banner

Lov na plavanou: Jak chytat ostroretky?


Ostroretka. Nádherná ryba, kterou milují především vyznavači jemného rybaření. Chytat ostroretky na plavanou nebo feeder je prostě zážitek! A to především proto, že ostroretky jsou velice bojovné ryby. Ryby z proudu. Ryby, které dokážou rybáře potrápit. Jejich lov je prostě nádherný! Ten, kdo někdy měl ostroretku na jemném prutu, mi dá jistě za pravdu. Jak ostroretky cíleně chytat? A kde je chytat? A kdy je chytat? Dneska si o jejich lovu něco povíme…

Ostroretky nejraději lovím na nenápadných tekoucích vodách. Tyhle malé říčky jsou fantastické v tom, že sem nikdo nechodí. Většina rybářů raději „okupuje“ nedaleké rybníky, a snaží se dostat na háček tamní „násaďáky“. Nic proti tomu. Mě jen více baví pozorovat splávek, jak pomalu „klouže“ po proudu. Tekoucí voda pro mě znamená ŽIVOT!

Ke krmení: Dělám to naprosto jednoduše. Jelikož jsem v širém okolí opravdu sám, kdo na tento revír chodí, používám základní krmnou směs. I za ni jsou zdejší ryby vděčné! Krmení používám v tekoucí vodě jemnější, aby po dopadu na dno začalo rychleji vypouštět jemné částečky, které lákají ryby po proudu. Jedna věc ale nesmí v krmení chybět – červi! Právě červi vytvoří na dně hustý „koberec“, který zastaví ryby na lovném místě. Bez nich si to opravdu nedokážu představit…

Návazec (i montáž) je naprosto jednoduchý. Malý (pokud možno kvalitní) háček navázaný na jemném vlasci o průměru 0,10 – 0,12 mm. Ano, na první pohled se může zdát, že takto slabé vlákno lov ostroretek nemusí vydržet. Připouštím, je zapotřebí při zdolávání ryby svědomitě pracovat s brzdou, a také pochopitelně používat kvalitní vlasec. Už léta nedám z ruky německé vlákno STROFT, které je z mého pohledu v těchto nízkých průměrech kvalitativně nepřekonatelné.

Máme zakrmeno! Švih! Splávek letí do vody. Výrazná špička nádherně „svítí“ nad hladinou. Připomíná maják na rozbouřeném pobřeží, který ukazuje lodím, kudy plout. Podle mě se lovu na splávek nic nevyrovná! Vydržel bych na něj koukat dlouhé hodiny…

Ťuk! Ťuk! První záběr! Výrazná špička začíná „poskakovat“. Něco se děje! Špička splávku mizí! Zásek! Je tam! V jemném prutu cítím nádherný tah. Nebude to ale nic velkého. Po pár vteřinách se mi pod nohama převaluje nádherná plotice. Mrzí mě, že je tento rybí druh mezi rybáři tolik opomíjen. Přitom plotice jsou opravdu krásné ryby. Ty velké si vždycky s chutí prohlížím. Nádherné ryby!

Na prohlížení ale není čas. Ryby jsou na mém lovném místě! Nastražuji nové červíky. Dám jich na háček tak 5 až 6, aby se mi na něm vytvořilo hemžící se „klubíčko“. Házím splávek k zatopeným travám. Právě z nich padá hmyz do vody, určitě okolo nich budou šmejdit ryby. Ťuk! Ťuk! A taky že jo! Další záběr! Sekám. Tentokrát mám na druhém konci perlína. Další krásný rybí druh, který je rybářskou veřejnosti (neprávem) opomíjen.

Už se pomalu stmívá. Nevím, jak na ostatních vodách, ale tady to znamená, že začnou táhnout hejna ostroretek. Skutečně. Vždy, když začíná na zdejší říčku padat tma, ostroretky se vydávají za potravou. Vědomě začínám přikrmovat – rozhazuji “poprašek” krmení (koule dělá velký rámus) a potom zvlášť samotné červy, aby vytvořili “koberec”. Tohle ostroretky zastaví! Nahazuji. Nečekám dlouho a v šeru vidím, jak splávek mizí pod hladinou. Měl jsem pravdu! První ostroretka je tady!

Ostroretky jsou na mém krmném místě! Přestávám krmit krmnou směsí, abych je těžkými koulemi nevyplašil. Jen sahám do nádoby s červy a ty samotné házím do vody před sebe. Připomíná to, jako když dešťové kapky dopadají na hladinu. Tohle mi tady funguje! Nečekám dlouho a zase vidím, jak to začíná se splávkem lomcovat. Buch! Najednou zmizí! Sekám. V jemném prutu cítím slušnější tah. Tohle bude už luxusní ryba. Buďto se mi podařilo zaseknout nějakého místního říčního kapříka nebo je to slušnější ostroretka. Druhá možnost je správně! Nádherná ryba, která si zaslouží svobodu (jako všechny ostroretky, kterých není mnoho)!

Pro dnešek mám rozhodně splněno. Byl jsem u vody jen na skok, přesto se i tahle malá časová „investice“ vyplatila. Suprově jsem si zachytal. Jemné vybavení, trocha krmení a červů, a člověk zažije parádní dobrodružství u vody. Moment? Vy ještě sedíte doma? Jděte k vodě!

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

VIDEO: Jednoduché rybaření na splávek u vodních rostlin! Tady jsou ryby vždycky!

admin | přečteno: 2309x | 6.01.2021 | Žádné komentáře

Na rybaření je nejkrásnější to, že každý rybář si na …

VIDEO: Nejkrásnější záběry na splávek! Tohle miluje každý rybář

admin | přečteno: 8241x | 12.10.2020 | 1 komentář

Ať už je rybář vyznavačem klasické kaprařiny, anebo položené s …

Chytání línů na splávek: Jak úspěšně chytat líny na plavanou? Tady jsou užitečné tipy!

admin | přečteno: 3267x | 2.09.2020 | Žádné komentáře

Chytání línů je opravdu nádhernou rybařinou. Zejména pak v tu chvíli, …

Komentáře

  • Přesně to jsem zažil včera večer a už plánuji,jak se za touto krásnou rybou opět vydám.Je to prostě zážitek !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.