DomůRybolovné technikyPoloženáLov velkých amurů: Jak chytit „stříbrné torpédo“? 3 zásadní rady, které vás...

Lov velkých amurů: Jak chytit „stříbrné torpédo“? 3 zásadní rady, které vás dovedou k úspěchu!

- Reklama -

Lov velkých amurů patří k naprosto největším zážitkům v rybářském životě. V momentě, kdy máte na prutu divoké „stříbrné torpédo“, pak si můžete být jisti, že zažijete nefalšovaný a nezapomenutelný rybářský zážitek. Hodně rybářů si myslí, že v našich vodách nejde amury cíleně chytat. To je ale omyl! Pokud se naučíme „chápat“ chování amurů, šance na úspěch je obrovská. Pojďme si ukázat několik tipů a triků, jak amury dostat na háček…

Sedím s kamarádem na zarostlém břehu. Po obou stranách nás svírají zatopené „háje“ vrbek. Listy z keřů se v některých místech dostávají do vody. Ideální místo! Určitě jste to slyšeli už milionkrát, ale amuři prostě milují rostliny. Zažil jsem revíry, ve kterých se amuři doslova „pásli“ v rákosových polích. Takže tam, kde je vodní vegetace, tam s velkou pravděpodobností se budou držet i amuři.

Píp! Píp! Hlásič od kamaráda začne signalizovat záběr. Swinger pozvolna padá dolů. „Sakra, to bude nějaký cejn,“ utrousí kamarád. Jde k prutu, přitáhne. Nepomáhá to. Swinger padá stále dolů. Není na co čekat. Zásek!

Prut se ohne do úctyhodné paraboly. Tohle nebude cejn! Ryba na háčku dává tvrdému kaprovému prutu zabrat. Přesto žádné zběsilé zdolávání se nekoná. Ne. Jakoby kamarád táhl pytel brambor. Vlasec už je u břehu. V tom najednou koutkem oka spatřím stříbrný válec. Sotva se ryba dotkne dna, začne masakr! Gejzír vody protne zvuk kvílící brzdy. Amur jako poleno! Teď začíná ten pravý souboj, který končí až po hodně dlouhých minutách. Ale vše dobře dopadlo. Na břehu se objevil stříbrný Král…

 

Lov amurů: 3 věci, na které je nutné vždy pamatovat

Na tyhle ryby jsme na zmíněné místo chodili cíleně. Amuři prostě v tu danou chvíli v tomto místě byli. Nedaleká vegetace „plodila“ čerstvé listy, a před keři rostla i vodní tráva. Amuři se tady krmili jako stádo ovcí na pastvě. Tyhle ryby je prostě nutné hledat…

Najděte ideální místo: Znova se k tomu vracíme. Pokud na lokalitě, na kterou chodíte, rostou rákosová, leknínová nebo jakákoliv jiná pole, chytejte v jejich blízkosti. Amuři opravdu vodní rostliny milují, a s velkou chutí je přijímají.

Když se vrátím k oné historce s kamarádem, kterému se podařilo ulovit životní „torpédo“, tak si vybavuji zarostlý břeh. Keře se máčely ve zvednuté vodě, a před nimi rostly ještě čerstvé vodní trávy. Amuři v těchto místech rejdili a sbírali potravu.

Ano, jasně. Jsou revíry, na kterých taková místa nejsou. To se nedá nic dělat, a v takovém případě je nutné na amury čekat, a je nutné je zaujmout krmením. Ovšem pokud chodíte na lokality, kde zarostlá místa jsou, rozhodně jim věnujte pozornost.

Jen na závěr, abychom si úplně rozuměli: Já rozhodně netvrdím, že amur je stanovištní ryba. Ne. Hejna amurů brázdí revíry a hledají něco k snědku. Já jen tvrdím, že každá ryba se vyskytuje tam, kde je její oblíbená potrava. A vzhledem k tomu, jak amuři vodní vegetaci milují, pak bych se po takových místech pozorně rozhlížel.

Krmte. Krmte hodně: Amur je jedlík. To je pravda, která se neustále omílá dokola. Hejno amurů dokáže spořádat obrovské množství návnady – počítejte s minimálně 10 kily krmení na víkend (a tohle je opravdu jen takové „cukrování). Proto je zapotřebí se připravit na „mohutnější“ krmnou kampaň. Pro představu: Kamarád, o kterém jsem vám vyprávěl na začátku, zkrmil za týden 100 kilo kukuřice. Tohle je na jednu stranu extrém, ovšem amuři opravdu dokážou spořádat obrovské množství krmení. A čím krmit? Máme dvě zaručené možnosti – kukuřicí nebo peletami.

Kukuřice je osvědčená návnada, která prostě funguje a fungovat bude. Kukuřice je výborná v tom, že jste s ní schopni vytvořit obrovský krmný „koberec“, který amury zaujme. Tahle návnada je navíc cenově dostupná, takže jste schopni si obstarat velké množství kukuřice za rozumnou cenu. V tomto případě je logické pod/na háčku vytvořit „řetízek“ ze zrníček kukuřice a nahodit jej přesně do zmíněného „koberce“. Tuhle lest amuři nerozpoznají. Tahle taktika je desítek let prověřená – funguje to!

U kukuřice je jeden problém: Než připravíte opravdu hodně velkou dávku (10 a více kilo), trvá to. A pokud nemáte vařič někde venku, je to naprosto otravné a uděláte v kuchyni hodně nepořádku. Proto mnohem pohodlnější variantou pro přilákání amurů jsou pelety. Pelety jsou hotové, k vodě jen dovezete pytel a začnete krmit. Žádné další zpracování, které je opravdu zdlouhavé a nekomfortní.

Navíc, v současnosti výrobci vyrábí pelety speciálně na amury, ve kterých jsou významným podílem obsaženy rostliny. Tedy surovina, kterou amuři tolik milují. Takové pelety mají velmi zajímavou vůni a barvu. Amuři těmto peletám odolávají jen těžko. Proto pokud bych měl doporučit ideální návnadu na amury, budou to pelety. Jsou prostě mnohem „pohodlnější“. A cenově to takový rozdíl taky není. Nejlevnější krmné pelety na amury za super cenu si prohlédněte například ZDE  

Málem bych ještě zapomněl na třetí variantu – na ovoce. Hodně rybářů nedá dopustit na mirabelky. Přiznám se, že s touto návnadou nemám zkušenosti, neboť nemám k mirabelkám přístup, a zároveň mít vše „ulepené“ a být pod náporem mlsného hmyzu se mi taky nechce. Proto to u mě vyhrávají zmíněné pelety. Ovšem proti gustu žádný dišputát…

Na co chytat? Na to, čím krmíte: Tohle je nejjednodušší způsob, jak vybrat tu správnou nástrahu. Jak už jsme se o tom zmínili: Návnadou vytvoříte neodolatelný „koberec“ z krmení a do něj pak nahodíte nastraženou nástrahu. Ta se spolu s háčkem ztratí v obrovském množství krmení a amuři nemají šanci rozpoznat zradu. Mezi nejúspěšnější nástrahy na amury patří kukuřice, ovoce, pelety nebo amurové boilies. Poslední dvě zmíněné nástrahy dneska už mají opravdu vysoký podíl rostlinné složky, která dokáže s amury udělat hotové divy. Nejlepší boilies na amury za normální cenu je podle mého soudu tohle – klikni ZDE. Amuři na něj spolehlivě reagují a nedáte za něj majlant.

Amury lze chytat i tak, že nebudeme masivně krmit, ale budeme je aktivně hledat na těch místech, o kterých jsme si už pověděli. Jak? Jednoduše! U rákosového pole, zatopeného keře, anebo u padlého stromu můžeme chytat například na mlaskačku. Tedy na montáž, díky které prezentuje nástrahu (nejčastěji rohlík) na hladině. Jedná se o jednoduchou, rychlou, ale neuvěřitelně účinnou montáž na amury. Tato montáž je velmi účinná (pochopitelně) zejména v létě, kdy se ryby drží u hladiny. Jak takovou montáž navázat? Klikněte na odkaz níže…

ČTĚTE TAKÉ: Jak navázat montáž na „mlaskačku“?

Na hladině ale nemusíme prezentovat pouze pečivo. Ne. Rybář Lukáš Jirousek v minulosti na InRybar.cz publikoval magický text o lovu amurů na hladině s pomocí rákosu. Článek je doplněn fantastickým videem, ve kterém si celý lov můžete prohlédnout, a hlavně je v něm zaznamenáno i sbírání rákosu amury. Je to fascinující podívaná! Více po kliknutí na odkaz níže…

ČTĚTE TAKÉ: Chytání „stříbrných torpéd“ na rákos

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -