DomůRybolovné technikyPoloženáVIDEO: Jak úspěšně chytat parmy? Zaručené tipy a triky na královnu našich...

VIDEO: Jak úspěšně chytat parmy? Zaručené tipy a triky na královnu našich proudů!

- Reklama -

Parma obecná. Jedna z nejzajímavějších a nejbojovnějších ryb, které obývají naše proudné toky. Tahle ryba u mnoha rybářů způsobuje chvění rukou a husí kůži! Proč? Protože ti, kteří se s parmou už setkali, s námi budou určitě souhlasit, že není moc bojovnějších ryb než právě parma. Lov parmy je prostě obrovským zážitkem! Když se povede královnu proudů dostat na háček, pak to většinou končí brutálně ohnutým prutem a kvílící brzdou navijáku. A právě proto chytání parmy miluje tolik rybářů. Ovšem! Jak úspěšně chytat parmy? Tady je několik užitečných rad…

Když někdo řekne parma obecná, pak nám častokrát v uších zní ta známá pasáž ze Zlatých úhořů: „Elegantní parma! Vidíte ty světácké vousy?“ Parma je prostě unikátní rybí druh, který leckoho zaujme už svým zjevem. Krásně štíhlé tělo, které připomíná nebezpečné torpédo z nějaké ponorky. Právě tenhle tvar parmě zajišťuje, že se dokáže pohybovat i v silném proudu neuvěřitelně ladně.

VIDEO: Jak úspěšně chytat parmy na řekách? Mrkněte na video!

Na parmě nás fascinují i masitá ústa, která jsou „osázena“ čtyřmi jasně zřetelnými vousy. Ty jsou pro parmy životně důležité, protože se jedná o součást velmi citlivého orgánu, který tyhle ryby používají při sbírání potravy. Pysky parem jsou neuvěřitelně masité, díky čemuž dokážou převalovat i celé kameny, pod kterými hledají něco k snědku. Právě tohle ústrojí parmu dělá dokonalým „vysavačem“ říčního dna, ze kterého sbírá nejrůznější potravu…

Kromě vzhledu ale parmy rybáře zaujmou i jejich chováním. A tím myslíme třeba to, že v řekách se tyhle ryby drží v početných hejnech. Zejména pak při tření může rybář na určitých místech vidět nádherná hejna, ze kterých se tají dech. Tohle je prostě nádhera! Samozřejmě ale, parmy jsou nejznámější díky jejich neuvěřitelné bojovnosti a vytrvalosti. Pokud rybář dostane nějakou na háček, pak má o životní zážitek vystaráno. Jak ale nějakou parmu přelstít?

 

Kde a kdy parmy chytat?

Každý rybář by měl dobře vědět, že v rybářské terminologii existuje pojem, který se nazývá rybí pásmo. Jedná se o pásmo vodního toku, které se rozlišuje podle množství rozpuštěného kyslíku a množství vody v daném místě. Celkově jsou toky rozdělené na 4 pásma a jedno z nich je pojmenováno právě po parmách…

Krásná parma z proudu, která pořádně prověřila rybářské vybavení!

Ano! Pro parmové pásmo jsou charakteristická štěrkovitá nebo písčitá dna, na kterých parmy sbírají výživnou potravu. Tyto části toků bývají širší, s rychlejším i pomalejším prouděním vody. Charakteristické jsou také velké teplotní rozdíly vody během celého roku – v létě méně kyslíku, v zimě více kyslíku.

Stmívání patří k nejlepším časům pro lov parem!

A právě na těchto úsecích vodních toků parmy hledáme! Tyhle ryby s „řídkým plnovousem“ se velice rády zdržují například pod jezy, u pilířů mostů nebo na soutoku nějakých vodních toků. Právě zde totiž dochází k točení vody, což se nazývá jako „vracák“. Tady to taky mají parmy velice rády! Kdy parmy vlastně bývají nejaktivnější? Absolutně nejraději mají stmívání, anebo chvíle po průtrži mračen, když se podkaluje voda. Právě v tyhle chvíle je šance na úlovek parmy nejvyšší.

Betonové stavby v tekoucích vodách jsou velmi nadějná místa na parmy!

Jak ale zjistit, že právě na námi vybrané části vodního toku nějakou parmu najdeme? Zkuste se chovat jako lovci! Prostě si sedněte na vyvýšené místo a pozorujte chování ve vodě. Pokud parmy začnou sbírat potravu, pak si můžete pod vodní hladinou všimnout „zlatého blýskání“. Ano! To jsou parmy! A ty zlaté záblesky jsou jejich těla, která se snaží převrátit nějakou podvodní překážku, pod kterou je chutná potrava. Problémem je, že parmy se krmí intenzivně jen několik hodin a pak mají až několik dní pauzu. Takže je zapotřebí mapovat daný úsek detailněji a nevzdávat to hned po první návštěvě.

 

Co parmám nejvíce chutná?

Nesmíme zapomínat na jednu zásadní věc! Parmy se v proudící vodě extrémně spoléhají na čich. A proto je při jejich lovu velmi rozumné používat něco, co vydává silný odér. Ostatně, právě proto je jednou z nejlepších nástrah na parmy sýr. A tady by se dalo říci, že čím více sýr smrdí, tím lépe. Při zrání sýrů dochází k změnám mléčných tuků, bílkovin a kyseliny octové. A právě tyhle procesy jsou neuvěřitelným dráždidlem pro čichové pohárky parem.

Parmy žijí v početných hejnech. Proto jich během jedné vycházky můžete nachytat hned několik! 

Co se týče krmení: Absolutně nejvíce osvědčenou klasikou jsou drobné sýrové peletky na parmy, u kterých má rybář jistotu, že na dně utvoří krásný koberec, a že je proud neodnese jako jemnější krmení. Do peletek pak nepřidáváme zmíněný sýr pro silnější zápach. To ne! Mnohem jednodušším (a levnějším řešením) je použít třeba sýrový booster do krmení, ve kterém probíhají stejné procesy jako při zrání sýrů. A tohle parmy fakt milují!

Na parmy jsou například geniální sýrové nástrahy. Proč? Protože právě sýrové aroma je ve vodním prostředí koncentrované. A parmy se při hledání potravy řídí čichem…

Tímto boosterem rybář může velmi jednoduše a rychle zatraktivnit krmení na parmy tak, že bude vydávat koncentrovanou pachovou stopu dlouhou dobu. Takže stačí vzít klasické peletky a ty zalít tímto sýrovým boosterem. Hotovo! Jen myslete na to, že důležité je nechat zalité krmení odstát – ideálně alespoň 20 minut, aby se booster do krmení pořádně zažral (bude pak mnohem déle vydávat lákavé aroma). Vše pak lze ještě zasypat sýrovým posilovačem do krmení, který bude ve vodním prostředí vypouštět jemné částečky, které přilákají parmy na lovné místo.

Zaručeně funguje! Krmení na parmy se sýrovým aroma a s živými žížalami a červy parmám moc chutná. To bude úlovek!

Klasickou nástrahou jsou pak například i žížaly (třeba jen nastříhané kousky), anebo červi. Dobrou nástrahou jsou i jiné nástrahy s vysokým obsahem živočišných surovin, jako například CUC! patentka, který obsahuje vysoký podíl těchto chutných a výživných larev. Prostě pecka!

 

Jak parmy chytat?

Možností je hned několik! Ale vždy je zapotřebí myslet na jednu věc: Jak už jsme si výše pověděli, tak parmy se při shánění potravy drží u dna. Právě zde hledají nejrůznější bezobratlé živočichy, anebo dokonce i loví rybičky. A proto je nutné naši nástrahu prezentovat tam, kde se parmy přirozeně zdržují – tedy u dna nebo přímo na dně.

Když člověk najde ideální místo a zvolí lákavé krmení na parmy, pak se může těšit na podobný úlovek! Samozřejmě, důležitá je i nástraha na parmy, která zaujme…

Asi nejoblíbenějšími metodami jsou feeder nebo položená, kdy nástrahu prezentujeme právě na dně. Navíc! Díky použitému krmítku máme nástrahu v blízkosti krmení, které parmy láká. Pochopitelně, lze použít i klasické olůvko, ale tady je zapotřebí mít tu jistotu, že budeme chytat tam, kam dostřelíme krmení s pomocí praku. Montáž na parmy by neměla být komplikovaná, protože co je složité, to se spíše pokazí! To samé platí o návazci – návazec na parmy navazujeme jednoduchý – je ale zapotřebí myslet na kvalitu, protože parma pořádně prověří kvalitu vybavení…

Vždy je rovněž zapotřebí myslet na to, že parma je při zdolávání opravdu tuhý soupeř, který využívá každé příležitosti o přeřezání montáže o nějaký kámen. Proto je zapotřebí používat průběžné zátěže a krmítka, aby při případném utržení parma za sebou zátěž netahala.

Pro lov parem je ideální feeder nebo položená, protože nástrahu prezentujeme na dně…

Samozřejmě, parmy lze chytat i jinak. Oblíbenou metodou je například klasická plavaná, kdy nástrahu prezentujeme v blízkosti dna. Při lovu na plavanou je dobré chytat na klidnějších úsecích, které jsou pro tenhle způsob lovu ideálnější. Další možností je potom parmy chytat i na přívlač, což je velmi vzrušující rybařina, která by si ale zasloužila spíše samostatný článek…

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -