DomůRybolovné technikyPřívlačTajný fígl: Geniální montáž na velké štiky, která „vdechne“ nástraze život!

Tajný fígl: Geniální montáž na velké štiky, která „vdechne“ nástraze život!

- Reklama -

Lov velkých štik na přívlač probíhá často ve znamení velkých gumových nástrah. Právě velké gumové nástrahy totiž velmi dobře napodobují přirozenou kořist těch největších štik, navíc s touto nástrahou lze opravdu pohodlně chytat třeba jen ze břehu. Ovšem! Velké gumové nástrahy je lepší nastražovat jinak než na klasický jig. Proč? Protože na klasickém jigu velká gumová nástraha nepracuje tak dobře, jak by měla. Ovšem existuje jednoduché řešení! Tato „montáž“ na štiky, kterou si nyní ukážeme, je při lovu velkých štik naprosto dokonalá, protože gumová nástraha se chová mnohem „přirozeněji“…

Jen si to představte: Stojíte na břehu oblíbeného revíru a víte, že před vámi je zatopený obrovský pařez. Taková překážka je obvykle velmi oblíbenou pevností pro nějakou obrovskou štiku. Jelikož je překážka v docela solidní dálce, tak jedinou nástrahou, se kterou se tam dostaneme, je velká gumová nástraha. Proto ji na prut navážeme.

Jenže! V momentě, kdy chceme s gumovou nástrahou pěkně prochytat místo okolo pařezu, tak nám v tom brání právě těžký jig, kvůli kterému se gumová nástraha rychle propadá ke dnu, kde se také nejčastěji drží. Navíc, velká gumová nástraha se na těžkém jigu nechová tak, jak bychom potřebovali – prostě, aby se chovala jako živá rybička. A hlavně! I když přijde záběr od pěkné štiky, tak většinou kvůli tomu, že háček na jigu končí v polovině gumového tělíčka, tak záběr vyjde naprázdno a my tak štiku nesekneme. To je k zbláznění!

Proto ale existuje jednoduchá montáž na velké štiky, která nabízí celou řadu předností. Tak zaprvé: Díky této montáži budeme prezentovat i velkou gumovou nástrahu mnohem „přirozeněji“. Nástraha nebude tak rychle propadat ke dnu, a je mnohem jednodušší ji udržet i výše ve vodním sloupci. Navíc díky absenci jigu se nástraha ve vodě mnohem přirozeněji pohybuje, což může vylákat k útoku právě velkou a zkušenou štiku. Ale hlavně! Díky geniálnímu postavení háčku dosáhneme mnohem větší úspěšnosti při záseku. Pojďme se na tuhle montáž už konečně podívat blíže…

 

Co budeme potřebovat?

K sestavení montáže na štiky se zavrtávací hlavičkou nebudeme potřebovat nikterak velké množství věcí. Naopak! Pochopitelně budeme potřebovat gumovou nástrahu dle vlastního výběru. My nejvíce doporučujeme dlouhou gumu, protože většina rybářů v dnešní době používá spíše menší velikosti, se kterými se pohodlněji chytá. Proto není na škodu použít větší gumu, která prostě není okoukaná, takže velké štiky na ně spolehlivě reagují. Jakou nástrahu vybrat? Podívejte se třeba na gumovou nástrahu 3D Basara Soft, která se při správném nastražení chová fakt jako živá rybička.

Co budeme potřebovat dále? Rozhodně nesmíme zapomenout na zavrtávací očko, které je pro sestavení této montáže zásadní. Jelikož u této montáže se zavrtávacím očkem nepoužíváme jigovou hlavičku, tak budeme potřebovat dovažovací trny, které musíme zasunout do gumové nástrahy (viz přiložené video). A dále nesmíme zapomenout na stringer, což je systém s trojháčkem, který připevníme k nástraze. A jako poslední musíme po ruce mít i malý kroužek, který slouží k připevnění stringeru.

 

Jak sestavit montáž se zavrtávací hlavičkou na štiky?

Sestavení samotné montáže se zavrtávací hlavičkou může být při prvních pokusech trošičku komplikované, ale po troše cviku to jde velice rychle. Sestavení této montáže je fakt jednoduché a rychlé. Jak na to?

VIDEO: Jednoduchý návod jak vytvořit geniální montáž se zavrtávací hlavičkou

Nejprve do gumové nástrahy zavrtáme onu zavrtávací hlavičku s očkem. Aplikace je naprosto jednoduchá: Očko nejprve zapíchneme do hlavičky gumové nástrahy a pak otáčením jej připevníme. Vrut na očku zaručuje, že bude v gumové nástraze velmi pevně držet. Vrut je důležité zavrtat do nástrahy celý, dokud nebude koukat jen samotné očko (viz přiložené video).

Po připevnění zavrtávacího očka do gumové nástrahy „vložíme“ dovažovací trny. Jedná se vlastně o zátěž, díky které budeme schopni s nástrahou ještě lépe nahazovat, ale také díky této zátěži se nástraha ve vodě velmi „přirozeně“ chová. Aplikace dovažovacích trnů je naprosto jednoduchá a rychlá – prostě je do gumy jen zapíchnete.

Gumovou nástrahu už máme skoro připravenou k lovu. Teď už je důležité ji osadit pouze trojháčkem. A k tomu nám poslouží jednoduchý systém stringer. Jedná se o systém, díky kterému jsme schopni ke gumové nástraze onen trojháček připevnit. Stringer připevníme do kroužku, který navlečeme na zavrtávací hlavičku, a právě do onoho kroužku stringer navlékneme (viz přiložené video). A háček nakonec zapíchneme do gumové nástrahy. A máme hotovo!

 

Obrovská výhoda stringeru

Systém, který se jmenuje stringer,je geniální v tom ohledu, že při záběru štiky, a následném záseku, se připevněný háček vyhákne z tělíčka gumové nástrahy. K čemu je to dobré? Gumová nástraha je rázem úplně mimo dosah štičích zubů při zdolávání, takže nedojde k jejímu poškození. Tohle jeprostě perfektní hlavně v tu chvíli, kdy si rybář pořídí kvalitnější gumy z lepších materiálů. Jednoduchý systém stringer prostě zajišťuje to, že nedojde k jejich poškození.

Další obrovskou výhodou, kterou je zapotřebí zmínit, je určitě to, že při použití jigové hlavičky zpravidla „zpevníme“ tělíčko gumy. A to není úplně ideální. Pevné tělíčko gumové nástrahy se ve vodním prostředí nechová tak „sexy“. V momentě ale, kdy do gumové nástrahy zapíchneme trojháček s pomocí systému stringer, tak ta je krásně volná. A tělíčko se chová jako „živé“. Tohle je na první pohled nepatrný detail, který ale může být při lovu velkých a zkušených štik zcela rozhodující…

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -