DomůRybolovné technikyPřívlačPřívlač v létě: znáte je? Nejlepší nástrahy na dravce, které nezklamou

Přívlač v létě: znáte je? Nejlepší nástrahy na dravce, které nezklamou

- Reklama -

Srpen je z pohledu přívlače zajímavým měsícem. Voda je sice ještě dost teplá, takže někdy dravci tolik nespolupracují. Přesto, pozvolné snižování teplot může být oním „spouštěčem“ aktivity dravců. 

Ale znova: jelikož je voda ještě dost prohřátá, tak se vyplatí hledat dravce především na mělčinách, anebo na místech s vysokým výskytem kyslíku. A právě na takové „fleky“ se nejvíce hodí pořád ještě letní umělé nástrahy. Pokud pak bude mít rybář šťastnou ruku, může si i v pořád ještě vysokých srpnových teplotách skvěle zachytat. Takže co vybrat?

 

Dvoudílné mělce potápivé woblery

Přesně tohle jsou osvědčené modely woblerů, které jsou do letních dní jako dělané. Jedná se totiž o to, že nástrahy tohoto typu jsou mělce potápivé. Takže rybář je s takovými woblery schopný pracovat i v hodně mělké vodě, kde je hloubka třeba jen 1 metr (a méně).

Osvědčené modely dvoudílný woblerů na přívlač v přírodním zbarvení

Přitom díky dvoudílnému tělíčku mají tyto woblery dokonalý chod. Tělíčko při vedení vodním prostředím vydává silné vibrace, které jsou schopné získat pozornost dravce i na větší vzdálenost. Pokud pak rybář sáhne po osvědčeném modelu, může se spolehnout, že takový wobler bude „silně vibrovat“ i za hodně pomalého vedení.

A to potřebujeme! Právě ony vibrace jsou jednou z nejsilnějších zbraní těchto nástrah. Zejména pak při večerním a nočním lovu dravců v mělkých vodách kousek od břehu. Právě v takových případech je chytré tahat mělce potápivou nástrahu blízko u břehu, kam se po západu sluníčka tlačí drobné rybičky. A za nimi míří dravci.

Za špatné viditelnosti je vhodné sáhnout po výrazně zbarvených woblerech

Osobně mám nejradši PLOVOUCÍ mělce potápivé woblery. Proč? Proto jsem s nimi schopný atraktivně chytat i v hodně malé hloubce, ve které ale dravci loví natlačené rybičky. Jak to vypadá? Jednoduše nástrahu nahodím, a pak ji začnu přitahovat k sobě. Ovšem! Dělám několikavteřinové pauzy. Proč? Nástraha se totiž zastaví, a poté se kousek zvedne k hladině. A v tu chvíli nejčastěji přichází záběr!

Zbarvení okouna je opravdu TOP zbraní na dravce!

Dalším důležitým faktorem (ne)úspěchu je zbarvení nástrahy. Jaké barvy při letním rybaření použít? Pokud chytáme přes den, není na škodu vsadit na přirozená zbarvení, která třeba napodobují menší rybičky. Takže třeba woblery ve zbarvení okouna nebo plotice určitě nezklamou.

Při východu nebo západu sluníčka, kdy je viditelnost pod hladinou horší, je dobré nastražit woblera s reflexními barvami. Je důležité si uvědomit, že dravci mají vynikající zrak, takže taková barva může přinést úspěch.

 

Nesmrtelná rotační třpytka na přívlač

Dokonalá nástraha, kterou zná snad každý milovník přívlače. Není se čemu divit! Právě rotační třpytky jsou legendární nástrahou pro lov dravců, která funguje už dlouhé sezóny. To označení „legendární“ je tak fakt namístě!

Jednoduché, ale zatraceně účinné! Klasické zlaté třpytky mají na kontě hromadu dravců

Proč jsou rotačky pro lov dravých ryb v létě tak vhodné? Odpověď je jednoduchá: jsou naprosto ideální na rozlehlé mělčiny, na kterých je malá hloubka. Rybář je totiž schopný rotačku tahat výše ve vodním sloupci, kde se dravci v teplejších dnech spíše drží.

Zároveň je pak rybář při zvednutí špičky prutu schopný s rotačkou chytat poblíž překážek v mělké vodě u břehu. Takže při lovu je možné nástrahu tahat třeba u potopené vodní vegetace nebo padlých stromů. Ano, tady všude se drží dravci!

Třpytky vybavené rudým chmýřím jsou super zbraní na okouny nebo štiky

Proč rotačka tak skvěle funguje? Hlavní odpověď najdeme v silných vibracích, které tato nástraha při lovu dravců vydává. Rotační třpytky jsou tak pro dravce díky tomu velmi lákavé, tudíž na ně tvrdě útočí. Zejména pak štiky, okouni, boleni, ale i tloušti – tohle jsou druhy, se kterými se při lovu na rotační třpytku setkáte nejčastěji.

Do teplé vody je vhodné používat rotačky s buclatým rotačním lístkem

Ještě k těm vibracím: při lovu na přívlač s rotační třpytkou v letním období je nejlepší používat rotační třpytky s „buclatým rotačním lístkem“. Právě ten při vedení nástrahy vydává velmi silné vibrace, které jsou v letním období opravdu žádoucí. Tuhle nástrahu v létě nenechávejte doma!

 

Hladinové woblery nabízí neuvěřitelný adrenalin

Ten hlavní „wau efekt“ je sice už dávno za námi, přesto hladinové woblery jsou při lovu dravců v létě pořád oblíbenou nástrahou. A to zejména proto, že tento lov nabízí neuvěřitelný adrenalin. No ano! Hladinový wobler se totiž nepotopí pod vodní hladinu, ale plave po ní.

Hladinové poppery jsou nástrahy, které nabízí spoustu zábavy a adrenalinu!

Takže když ryba na woblera na hladině zaútočí, rybář to všechno živě vidí. Věřte mi, většího adrenalinu v rybařině není! Když například do hladinového woblera třískne divoký bolen, tak je to zážitek, který jen tak z hlavy nedostanete.

Hladinové woblery se vyrábí hned v několika provedeních. Mezi mé nejoblíbenější patří ale tzv. poppery. Jedná se o woblery, které mají na hlavičce „vykrojenou“ dutinu. A právě ona dutina při vedení po hladině vydává pukavé zvuky, které lákají dravce k útoku.

Ideální je, když má popper tvrzený plast na hlavičce. Díky tomu vydává tolik specifický pukavý zvuk

Aby popper na hladině pukal, je zapotřebí ho správné vodit. Jak to dělat? Woblera prostě hodíme do vody, a pak začneme škubat špičkou. Důležité je, aby pletená šňůra na přívlač byla pořádně napnutá, abychom při škubnutí cítili odpor. Právě tak docílíme toho, že popper bude připomínat vábničku na sumce. Super!

Rudě zbarvené peříčko nemůže chybět!

Naprosto nejlepší je s poppery chytat během východu nebo západu slunce, kdy „vaří voda“. Právě v takovou chvíli jsou rybičky natlačené u hladiny v blízkosti břehu, takže dravci budou šmejdit nedaleko. A ve chvíli, kdy dravec namísto rybičky narazí na „pukající cosi“ na hladině, určitě si nenechá ujít šanci na útok!  

 

Jak chytat dravce na přívlač v létě?

Aby byl lov dravců v letním období úspěšný, je zapotřebí vybrat správné místo. Je to jednoduché: kde není dravec, není ani šance na úspěch. Jak tedy dravé ryby najít? Nejlepší je začít hledat hejna rybiček. Ty se prozradí velmi jednoduše: zejména při východu nebo západu slunce „čeří hladinu“. Pokud na takové hejno narazíte, držte se ho!

Samozřejmě je ale rozumné dravce hledat i na místech, kde odpočívají. V letním období je velmi dobré dravce hledat poblíž zatopené vegetace, padlých stromů, anebo také mol. Právě mola jsou nedobytné tvrze dravců, kde se velmi rád zdržují okouni, štiky, tloušti i boleni.

Důležité je také myslet v létě na kyslík. Dravci jsou na kyslík docela dost nároční, a proto hledají taková místa, kde je dostatek kyslíku. Na řekách se jedná typicky o jezy a splavy. V případě stojatých vod jsou pak „horké fleky“ poblíž přítoků. A to zejména v tu chvíli, kdy je po dešti.

Detailní pohled na hlavu ulovené štiky na mokrém podběráku

Z mého pohledu sice není letní období tím nejlepším časem pro lov dravců, přesto to není důvod k tomu, abychom seděli doma. Pokud rybář zvolí správný „lovecký čas“, najde vhodné místo a nastraží osvědčenou nástrahu, pak není úspěch daleko. Tak ať berou!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -