DomůRybolovné technikyPřívlačJak mít hodně záběrů na přívlač: chytání dravců na malé gumové nástrahy

Jak mít hodně záběrů na přívlač: chytání dravců na malé gumové nástrahy

- Reklama -

Při přívlači se zejména začátečníci mohou setkat s tím, že nemají záběry od dravých ryb. Jak docílit toho, aby se tenhle negativní trend zcela překlopil? Napomoci může „jiná“ metoda přívlače na gumy.

Lov dravých ryb na přívlač mají rybáři rádi proto, že se jedná o akční rybolovnou metodu. Jenže! Ve chvíli, kdy dravci „nespolupracují“, tak si moc akce rybář neužije. Přitom ale lze tuto metodu uzpůsobit tak, aby si rybář užil vícero záběrů od dravých ryb. Jak na to?

 

Jemné vybavení na přívlač jako na pstruhy

Klíč k více záběrům od dravých ryb může být ve zjemnění vybavení. Ano, ve chvíli, kdy rybář použije jemnější vybavení a menší nástrahy, pak může počítat i s více záběry. A teď nemluvím jen o záběrech od menších ryb. Naopak! Rybář se i při chytání s malými nástrahami může setkat s většími rybami.

Jemné vybavení na přívlač slibuje hromadu zábavy u vody

Co si představit pod pojmem „jemnější vybavení“ na přívlač? Budu mluvit z vlastní zkušenost: když se dravcům nechce brát na větší nástrahy na přívlač, pak sahám po opravdu jemném náčiní, které mohou někteří rybáři znát při zimním lovu pstruhů duhových na soukromých lokalitách.

U mě to vypadá následovně: při tomto stylu přívlače používám krátký prut o délce 180 centimetrů, abych byl schopný chytat i pod převislými stromy. Ano, tahle vlastnost je důležitá. Jelikož nejsem schopný s jemným prutem a malou nástrahou nahodit daleko, tak chytám právě v těchto partiích, kde je spousta spadaných větví (úkryt pro dravce).

Při chytání na malé nástrahy používáme jemný vlasec

Na tomto krátkém prutu mám pak malinkatý naviják na přívlač o velikosti 1000. A na cívce preferuji navinutý jemný vlasec o průměru 0,14 až 0,18 mm. Průměr vybírám podle revíru – pokud chytám na místech s větším výskytem překážek, pak dávám silnější vlákno.

 

Gumy, na které dravci spolehlivě berou

Když jsem zmínil tuto sestavu pro lov na gumové nástrahy, pak je asi většině rybářů jasné, že s tímto vybavením budeme chytat na malé velikosti gum. Ano, je to pravda! Při tomto stylu přívlače používáme především gumové nástrahy o velikosti do 5 až 6 centimetrů s malými jigovými hlavami.

Bílá barva při lovu okounů skvěle funguje

Není to při chytání dravců až moc malá nástraha? Pokud mluvíme o lovu okounů nebo tloušťů na přívlač, tak v žádném případě! Právě s takto malými gumami můžeme chytat i menší ryby, takže rybář může mít během jediné vycházky hromadu záběrů.

Podobně velké gumové nástrahy fungují jak na malé, tak i velké okouny, ale i další dravce

Zároveň ale na malé gumy může zaútočit třeba i velký okoun přesahující 40 centimetrů délky. Je zapotřebí si totiž uvědomit, že v aktuálním období jsou příbřežní partie plné drobných rybiček. A právě do takových podmínek je malá gumová nástraha jako dělaná, protože dravci se na takto malou kořist nyní často zaměřují.

Někdy skvěle fungují výraznější barvy. Zejména pak za horší viditelnosti pod hladinou

Obrovskou výhodou malých gumových nástrah je potom to, že při jejich lovu používáme lehčí jigové hlavy, které mají třeba jen 1gramovou zátěž. A právě toto je gigantická výhoda, protože takto lehká nástraha velmi pomalu klesá vodním sloupcem. Rybář se tak nemusí tolik obávat uváznutí na podvodní překážce. Takže je schopný chytat i na místech s velkým výskytem překážek.

Bílé gumy prostě nemůžou ve výbavě chybět

Navíc, tento pomalý propad je extrémně důležitý i z toho pohledu, že při propadu nástrahy okouni (ale i další dravci) nejčastěji útočí na nástrahu. Takže čím delší propad nástrahy, tím více času má dravec na útok. Tohle je opravdu velmi velká výhoda lehkých gumových nástrah. 

Ještě se pojďme bavit o barvách nástrah: pokud rybář nechce utrácet hromadu peněz za gumové nástrahy, a chce jednu osvědčenou barvu, pak doporučím bílou. Při lovu okounů na malé gumy ale nikdy nezklame ani červená, žlutá nebo třeba nějaké reflexní zbarvení.

 

Zásady, na které je zapotřebí myslet

Při tomto stylu přívlače se rybář cíleně zaměřuje především na okouny nebo tlouště. A i proto při takovém rybaření nepoužíváme lanka na dravce. Lanko by navíc mohlo negativně ovlivnit chod malé nástrahy. Jenže! Nikdo netvrdí, že na takovou malou nástrahu bez lanka nemůže zaútočit třeba štika. Tudíž je důležité dodržovat několik zásad…

Ideální je s rybou manipulovat ve vodě

I malá nástraha by mohla štice způsobit zranění. Proto je zapotřebí, aby se ukousnuté nástrahy okamžitě zbavila. Jak to udělat? Nejjednodušším způsobem je používat háčky bez protihrotu. U takových typů háčků má ryba mnohem větší šanci se ukousnuté nástrahy co nejrychleji zbavit.

Pokud si rybář přímo nepořídí malé jigové hlavy bez protihrotu, může použít peán. Prostě stačí peánem zmáčknout protihrot, který se rázem „vtlačí“ do obloučku háčku. Sice po zmáčknutí může na špičce háčku zůstat malá „bulka“, důležité ale je, aby protihrot už nepíchal. Jak to zjistit?

Menší ryby vůbec nevytahujte na souš

Když po zamáčknutém protihrotu přejedeme prstem, tak nás nesmí píchnout. V tu chvíli má rybář jistotu, že se ryba utrhnuté nástrahy velmi rychle zbaví. A tím tak snižujeme riziko vážného poranění štiky.

A ještě jedna věc: při lovu s tímto stylem přívlače můžeme velmi často chytit menšího dravce. K malému dravci je potom velmi důležité se chovat s maximální opatrností – ideálně na něj vůbec nesahejte, vůbec ho nedávejte do podběráku a vůbec ho nenoste na břeh. Prostě malého dravce vyháčkujte ve vodě, a okamžitě pusťte.

Pokud si pořídíte jigovou hlavičku s protihrotem, pak ho zamáčkněte s pomocí peánu

Tohle se týká pak především začínajících rybářů, kteří se rádi fotí i s malými dravci. Myslete na to, že dravé ryby jsou mnohem více náchylné na nešetrné zacházení. Proto je důležité se k nim chovat s maximálním respektem a opatrností.

 

Ideální přívlač pro začátečníky

Představený způsob přívlače je pak jako dělaný pro rybářské začátečníky. Právě při tomto lovu rybář velmi rychle pochopí, kdy dravci nejčastěji útočí na nástrahu, takže se naučí, jak tahat gumovou nástrahu vodním prostředím.

Takový okoun na jemné vybavení slibuje obrovský rybářský zážitek

Kromě toho rybář také rychleji pochopí chování ryb. Co tím myslím? Třeba se rychleji naučí hledat taková místa, na kterých se dravci sami od sebe zdržují. A také začátečník rychleji pochopí, kde dravci loví. Protože pokud rybář chytne na určitém místě menšího dravce, tak nedaleko bude i větší příbuzný.

Lov dravých ryb na podzim má unikátní kouzlo

Jen na závěr připomínám: chovejte se k dravým rybám opravdu šetrně. Tyto ryby jsou oproti nedravým rybám ve výrazné menšině, ovšem tlak na dravé ryby je někdy až neúnosný. Takže šetrným chováním k rybám přispíváme k jejich příznivějším počtům. Myslete prosím na to!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Toto je jeden z problému, proč okoun ubývá z našich řek. Na tyto nástrahy bere hodně. Tím masakr pokračuje. Nástrahu vezme i malá ryby. Málo kdy, ale při puštění není břichem vzhůru. Řekl bych, že tak 50% jich přežije. Bylo by dobré zavést vláčecí gumy od 10 cm výše.

  2. Není nad to když tahate celý den okounky 15-25 a když už se chystáte dom zabere Bolen 70 na UL-ku je to vážně zážitek. Kamarádi chytily i pár sumců přes metr a to je teprve boj.
    Všem přeji mnoho úspěchů a Petrův zdar

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -