DomůOstatníRybářská publicistikaRyby hynou a úřady na to kašlou! Nezodpovědní podnikatelé masakrují život v řekách

Ryby hynou a úřady na to kašlou! Nezodpovědní podnikatelé masakrují život v řekách

- Reklama -

O vodních elektrárnách se často hovoří jako o čistém způsobu výroby elektrické energie. Z vodních elektráren nevedou žádné komíny, takže to skutečně vypadá, že vše probíhá v tom nejlepším souladu s přírodou. Jenže! Například rybáři moc dobře ví své. Proč? Protože právě malé vodní elektrárny na některých úsecích vážně poškodily život v řekách. A co na to úřady? Nic!

Foto: Severočeský územní svaz

Řeka Ploučnice. Malebný tok na severu Čech se táhne zpod Ještědu, odkud teče Českolipskem a Děčínskem, a na konci své cesty se vlévá do Labe. Ovšem! Právě tuto krásnou řeku trápí problém, o kterém se moc nemluví (myšleno v široké veřejnosti) – a to zejména v úseku mezi Starým Šachovem a Děčínem. O čem je řeč?

O malých vodních elektrárnách! Právě tato zařízení stojí za tím, že některé naše řeky jsou čím dál horším prostředím pro život našich původních ryb. Proč? „Voda je akumulována v nadjezí a následně pouštěna přes soustrojí turbín MVE, není dodržován minimální zůstatkový průtok, rybí přechody jsou též mnohdy suché, nebo i cíleně zahrazovány,“ říká tiskový mluvčí Severočeského ÚS Jan Skalský.

 

Úcta k rybám? Žádná!

Pokud provozovatel malé vodní elektrárny nedodržuje průtoky vody, pak je to pro život v řece velká zátěž. Oči pro pláč mají rybáři pak zejména v době tření, kdy ryby potřebují co nejlepší podmínky. Jenže! I v tomhle období některé malé vodní elektrárny působí opravdu nemalé škody!

„Obzvláště těžký dopad má nedostatečný průtok vody v době reprodukčních migrací ryb, jako je například stále více ohrožený úhoř říční, nebo v době rozmnožování cenných typicky říčních druhů ryb, jako jsou parma, podoustev, ostroretka, jelci, pstruzi, bolen a další, včetně druhů zvláště chráněných, jako losos obecný, jelec jesen a mník jednovousý,“ vysvětluje Jan Skalský.

ZAUJALO NÁS: Super levné dělené pruty na kapry za pár korun! Zjistěte více!

Naprosto extrémní je mnohdy situace na již zmíněné Ploučnici. Tam se už stalo, že jikry zůstaly na suchu, což pochopitelně znamená, že žádný nový život v řece nebude. „Dochází k častým, až extrémním výkyvům vodní hladiny, kdy v některých chvílích korytem voda takřka neprotéká. Ryby, jejich jikry a další vodní živočichové následně hynou na suchu, rybí přechody jsou z důvodu nedostatku vody pro migraci ryb zcela neprůchozí,“ kritizuje Jan Skalský ze Severočeského ÚS.

 

Co na to úřady? Vůbec nic!

Kdekoho by jistě napadlo, aby rybáři tuhle situaci řešili. Jenže oni ji řeší! Necitlivé zacházení s vodou se snaží co nejlépe dokumentovat, a důkazy předkládají úřadům. A výsledek? Mnohdy naprosto k vzteku! Úřady častokrát ani nekonají, a když už se „rozhoupou“, tak pokuty jsou až směšně nízké.

„Bohužel i v případech, kdy je porušování jasně zdokumentováno a oznámeno, vodoprávní úřady nebo inspekce životního prostředí nekonají, a pokud ano, pokuty pro provozovatele MVE jsou tak nízké, že se jim naopak s ohledem na finanční prostředky za vyprodukovanou elektrickou energii dále vyplatí nastavená pravidla porušovat. Orgány státní správy mohou sice odebrat oprávnění pro nakládání s vodami, ale k tomuto kroku nesahají,“ poukazuje na problém tiskový mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.

Situace je naprosto kritická proto, že malé vodní elektrárny kolikrát výrazným způsobem přispívají k totálnímu zhroucení ekosystémů v některých úsecích našich toků. A nikdo s tím nic nedělá! „Při provedení monitoringu společenstva ryb zjišťujeme, že typické druhy ryb žijící v tomto prostředí v minulosti po tisíce let už zcela chybí a přečkávají jen ty nejodolnější druhy, zpravidla ryby dorůstající jen malých velikostí, kterým stačí velmi malý sloupec vody,“ popisuje mluvčí.

 

Malé vodní elektrárny se pořád vyplatí!

Výše v textu jsme už nakousli, že i když nějaká malá vodní elektrárna poruší platná pravidla, tak přesto pokuty jsou tak nízké, že to provozovatele až „tak nebolí“. Severočeský ÚS pak ještě poukazuje na další výhody, které jsou s provozováním těchto elektráren spojené…

„Stát mimořádně napomáhá provozu MVE svou legislativou, daňovými podmínkami, dotacemi, zárukami výkupu produkce, cenami, a to i na úkor všech občanů ČR, hradících ve svých platbách za elektřinu, podporu alternativních zdrojů její výroby. Výsledkem pak jsou paradoxně zničené řeky a život v nich nejen pro ryby, namísto ekologicky čisté energie,“ myslí si Jan Skalský.

ZAUJALO NÁS: Super levné dělené pruty na kapry za pár korun! Zjistěte více!

Existuje nějaké řešení? Podle Severočeských rybářů ano! „Stát by měl zajisté minimálně zvážit změnu sazebníků pokut za porušování pravidel. Pokud se vyplatí pravidla porušovat, ke změně přístupu některých provozovatelů MVE nemůže dojít. Je třeba také důsledně kontrolovat dodržování manipulačních a provozních řádů ze strany provozovatelů MVE, a v případně vážných porušení sahat až k nejtvrdším možným opatřením, včetně odebrání oprávnění pro nakládání s vodami!“ zakončil Jan Skalský.

 

Jen 1,22 % z celkové produkce

Ta čísla zní jasně: V České republice je podle Asociace vodní turistiky a sportu v různých lokalitách naší země 1457 malých vodních elektráren, které mají instalovaný výkon do 10 MW. Všechny tyto malé vodní elektrárny mají dohromady instalovaný výkon 351 MW, což představuje 1,22 % z celkové produkce elektrické energie.

Zajímavým údajem také je to, že jen 65 malých vodních elektráren, které najdeme v některých přehradách nebo na Labi či Vltavě má instalovaný výkon 180 MW, takže těchto šest desítek elektráren se podílí na 50 % produkce z MVE. Zbylých 0,6 % produkce pak vyrobí zbývajících 1392 elektráren.  

ČTETE TAKÉ: Zdecimované řeky kvůli vodním elektrárnám! Zjistěte více

Asociace vodní turistiky a sportu upozorňuje, že Česko patří k zemím Evropské unie, ve které je jedna z nejvyšších fragmentací řek na našem kontinentu. Proč je tato situace realitou? Asociace například poukazuje na to, že na stavbu malých vodních elektráren se poskytovaly velmi výhodné dotace. Takže elektrárny v našich tocích rostly jako houby po dešti!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Je nejvyšší čas zakročit a něco dělat proti tomu. Už jednou jsem to tu psal. Je nutná změna legislativi proti provozovatelů MVE a hlavně ty co mají produkci minimální nebo malou tak ty zrušit, zbořit a hlavně už nikdy nic takového nebudovat, ono to vážně dost významné škodí vodnímu prostředí které je jak jistě všichni dobře víte je pro člověka a život na planetě jedna z nejdůležitějších veličin. Takže páni papalasove začnete konečně něco dělat ku prospěchu a ne proto aby vám z toho tekli peníze, buďte chvíli normálními lidmi a nekoukejte na zisky ale pamatujte na přírodu bez které život není.

  2. Ono je to všude stejné.Na říčce Bystřici,která protéká obcí Pstruží na karlovarsku,je mnoho MVE,které vlastní pan Krňávek.Pod jeho náhony je běžně zcela suché koryto.Za doby socíku se v této říčce proháněly hejna duháků i potočáků,dnes je to mrtvá voda.O ochraně životního prostředí se jenom mluví,ovšem peníze jsou nade vše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -