DomůOstatníRybářská publicistikaTOP kapři 2022: nový český rekord, gigant z Pálavy nebo obři ze...

TOP kapři 2022: nový český rekord, gigant z Pálavy nebo obři ze zahraničí

- Reklama -

Letošní sezóna minimálně pro českou kaprařskou historii bylo naprosto zlomová. Na Nových Mlýnech rybáři chytili kapry nad 30 kilogramů váhy. A padl nový český rekord. Těch TOP kaprů bylo ale více. 

Ilustrační foto: Jakub Nytra, Josef Pavelka, Miroslav Gerát

Nedařilo se pouze českým rybářům. Zprávy o obrovských rybách, které „braly dech“, přicházely i ze zahraničí. Nový rekord například padl i na Slovensku, a obrovské kapry rybáři pochytali třeba i v Belgii nebo Španělsku. Připravili jsme přehled (z našeho pohledu) nejzajímavějších ryb. Připomeňte si nádherný rok 2022.

 

Nový český rekord kapra

Tohle je kapr, který přepsal historické tabulky rekordů české kaprařiny. Rybářovi Jakubovi Nytrovi se totiž povedlo ulovit rybu, která stanovila nový rekord z české svazové vody. Úspěšný lovec chytil lysce, který vážil neuvěřitelných 36,2 kilogramů. Famózní kapr!

Rybář se vydal na zmíněnou svazovku na déletrvající výpravu, která trvala 13 dní. Když na lokalitu dorazil, vybral si lovné místo, na kterém byla až 8metrová hloubka. Dno bylo krásně tvrdé, bez bahna. Rybář pak krmil ve 120metrové vzdálenosti, kdy poté nahazoval 5 metrů za krmné místo. A pak přišel osudový záběr!

„Pak přišel osudový večer. 28. září ve 21:30 jsem dostal záběr. A poté začal boj. Prvních 10 minut jsem jen stál na břehu, a až poté jsem se dokázal dostat do prsaček. Pak jsem šel do vody. Kolegové, kteří byli u vody se mnou, mi řekli, že jsem ve vodě byl více jak 45 minut,“ řekl v rozhovoru pro InRybar.cz Jakub Nytra.

 

Pálavský rekord o váze 31,55 kilogramů

Mnoho rybářů na tenhle moment čekalo! Mezi kapraři asi nebylo jediného, kdo by si pomyslel, že v Nových Mlýnech neplave kapr nad 30 kilogramů váhy. Jenže dlouho chyběl „přímý důkaz“. Tomu je ale v letošním roce konec! Rybář Josef Pavelka totiž ulovil pálavského giganta, který vážil 31,55 kilogramů. A jde tak o nový rekord této ikonické vody.

Jak se úspěšnému rybářovi povedlo tohoto krásného kapra ulovit? Josef Pavelka vozil nástrahu do 400metrové vzdálenosti do hloubky okolo 5,5 metru. V blízkosti lovného místa s bahnitým dnem byl potopený kmen stromu. Obrovský kapr zabral v pravé poledne.

„Byl to opatrný záběr, kdy ryba šla takzvaně „do jízdy“. Ale ujela jen pár metrů, a pak se zastavila. Takže jsem hned vzal prut a okamžitě za rybou vyrazil,“ popsal pro magazín InRybar.cz Josef Pavelka v rozhovoru.

 

Druhá „třicítka“ z Pálavy

Druhého kapra o váze přes 30 kilogramů dokázal na Nových Mlýnech chytit i Miroslav Gerát. Tento rybář tohoto obrovského kapra chytil nedlouho před výše uvedeným úlovkem Josefa Pavelky. Tato ryba vážila 30,5 kilogramů. A o rybě natáčely například i Události Brno.

Rybář Miroslav Gerát nástrahu rovněž vozil do 400metrové vzdálenosti. Na jeho lovném místě našel menší jámu se slávkami. Zprvu mu dělaly problém vázky, ovšem „vše vyřešila“ kotvička. A vyplatilo se! Právě z tohoto místa přišel životní záběr, který rybář „proměnil“ v obrovského šupináče.

„Podle světel na břehu, kde mi stál stojan, jsem poznal, že jsme o dost dál, než byly pruty zavezeny. Ihned jsem poznal, že to nebude jen tak. Podle mě jsme byli tak 700 metrů od břehu,“ popisoval vzrušující souboj pro InRybar.cz úspěšný rybář.

 

Rekordní kapr ze Slovenska

Nový rekord pak padl i u našich sousedů na Slovensku. Právě tady se rybářovi Františkovi Vargončikovi z Nového Mesta nad Váhom povedlo ulovit nezaměnitelného lysce o váze 34,6 kilogramů. Délka ryby potom byla rovných 118 čísel! To, že jde o nový slovenský rekord, potvrdil předseda Slovenského rybářského klubu Peter Božík.

Zajímavostí bylo, že úspěšný rybář o rybě moc dobře věděl. Před tímto osudovým dnem se totiž s kaprem „setkal“ už před 4 lety. Tehdy byla ale tato ryba o 10 kilo lehčí. Tento konkrétní kapr má v sobě čip, který slouží k jeho monitorování.   

 

40kilový lysec z Belgie

Životní úlovek si mohl potěžkat i rybář Kenneth Roelandts. Tomu se povedlo ulovit obrovské lysce o váze 40 kilogramů. A o famózním úlovku okamžitě informovala zahraniční rybářská média. Není se co divit! Tohle je prostě kapr z říše snů.

A nejde jen o neskutečnou váhu překrásné ryby. Tento kapr asi každého milovníka kaprů zaujal i díky jeho zbarvení. Jde totiž o to, že ryba má jednu polovinu těla tmavší, druhou světlejší. Takovou rybu by si chtěl potěžkat asi každý rybář.

 

Španělský obr ze západu země

V rybářských médiích rezonovala také zpráva o obrovském kaprovi ze Španělska, kterého ulovil Pedro Diaz. Tento gigantický lysec vážil parádních 37,35 kilogramů. Tamní rybářská média pak uvedla, že jde o nový španělský rekord kapra.

U tohoto obrovské úlovku média sice neuvedla, kde přesně rybář Pedro Diaz rekordního lysce ulovil. Přesto, „ven“ se dostala informace, že nádherný kapr žije někde na západu Španělska v provincii Extremadura, která sousedí s Portugalském. A právě tady je celá řada TOP kaprařských lokalit, na které se sjíždí rybáři z celé Evropy. Třeba legendární Orellana.

 

Juniorský rekord z Francie

V západních rybářských médiích pak hodně rezonoval i fantastický úlovek teprve 11letého rybáře Calluma Pettita z Velké Británie. Tomu se povedlo ve Francii ulovit obrovského šupináče o váze 43,83 kilogramů. A britská média pak psala o tom, že tento chlapec stanovil nový rekord „v juniorské kategorii“.

Malý Callum se vydal na kapry do Francie se svým otcem Stuartem na vodu nedaleko Remeše. A v 6 hodin přišel osudový záběr. Už při prvním kontaktu bylo zřejmé, že tohle bude pořádně zajímavá ryba. Malému rybářovi se kapra podařilo přitáhnout ke břehu až po 20 minutách. Pak se povedlo dostat giga kapra do podběráku.

 

Rekord z IBCC na Balatonu

Letošní ročník rybářského závodu IBCC na Balatonu nabídl opravdu hodně zajímavou podívanou. A to i díky nádherným kaprům, kteří přesáhli magickou hranici 30 kilogramů. Maďarskému týmu VMFISHING se povedlo dostat na břeh obrovského šupináče o váze 32,37 kilogramů, který se tak stal nejtěžší rybou historie tohoto prestižního závodu.

Jen chvíli před tím chytil rakouský tým Carpteam Gesa Tirol jiného obra, který vážil 30,25 kilogramů. Tento jejich kapr překonal rekord z roku 2021, který vážil 30,15 kilogramů. Ovšem rakouský mančaft si sladkého pocitu, kdy chytili opravdu obrovskou rybu, tak dlouhou neužili.

 

Gigantická „Mrkev“ z Francie

V našem výčtu pak nemůže chybět nějaký monstrózní koi kapr. Právě jednoho takového chytil rybář ve francouzském jezeře. Když se po záběru podařilo rybářovi rybu přitáhnout, tak zjistil, že je to obrovský koi kapr, který vážil šílených 30,5 kilogramů.

Ovšem! Kromě obrovské váhy na této rybě každého rybáře pochopitelně zaujme i výrazné zbarvení. To je nádherně syté. Opravdu unikátní kapr! A právě díky onomu zbarvení mu rybáři, kteří na tuto francouzskou vodu jezdí rybařit, říkají Mrkev.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Můj rekord v loňském roce 2022 je kapr lysec o váze 28,6kg a to na rybníku jménem Asuán na jižní Moravě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -