DomůNovinkyV pašování úhořů se točí 70 miliard korun. Proti pašerákům bojují i...

V pašování úhořů se točí 70 miliard korun. Proti pašerákům bojují i vědci

- Reklama -

Pašování úhořů je velmi vážný problém, který ohrožuje přirozenou populaci evropských úhořů. Právě malé ryby se snaží pašeráci dostat z Evropy do Asie, kde se v tamních farmách odkrmují. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Úhoř říční patří ke kriticky ohroženým druhům, který ohrožují například velké změny životního prostředí. Ani v dnešní době nejsou úhoří v úplném bezpečí. Jde o to, že malé rybky, které se vrací ze Sargasového moře zpátky do Evropy, ohrožují pašeráci. Ti se je snaží dostat do Asie, kde jsou úhoři obrovskou pochoutkou.

Někoho by to „na první dobrou“ nemuselo ani napadnout, ovšem právě nelegální obchod s malými úhoři je obrovský byznys. Odhady hovoří o tom, že ročně se v tomto pašování „protočí“ 2 až 3 miliardy euro (v přepočtu až 72 miliard korun).

 

Odborník bojuje proti pašerákům, ocenil ho Interpol

Florian Stein je odborným zaměstnancem Německého rybářského svazu (DAFV), který se snaží bojovat proti pašerákům malých úhořů. A právě Florian Stein nedávno získal ocenění od Interpolu, který mu i tímto způsobem poděkoval za pomoc při boji s nelegálním obchodem malých úhořů.

Oborný pracovník Německého rybářského svazu se od roku 2015 zabývá vědeckými metodami, s pomocí kterých se snaží rozbíjet gangy úhořích pašeráků. Například v roce 2016 se mu povedlo spolu s vědeckými pracovníky z Hong Kongu získat genetické důkazy o pašování malých úhořů v kufrech z Evropy do Asie. A právě toto pomáhá vyšetřovatelům při stíhání pašeráků.

 

Čína má po úhořích velký hlad

Boj o malé úhoře s pašeráky nesvádí pouze evropští vyšetřovatelé. Například v USA a Kanadě odborní pracovníci geneticky testují filé dovážených úhořů z Asie, aby se zjistilo, jestli nejde o evropské ryby. Problémem je, že v Číně je poptávka po úhořích stále obrovská.

Třeba v Číně chtějí otevřít největší úhoří farmu na světě. „Očekává se, že jen tato farma bude v budoucnu produkovat téměř třikrát více úhořů než všechny evropské farmy dohromady,“ uvedl Německý rybářský svaz.

 

Pašování úhořího masa za více jak 3 miliardy korun

V červenci loňského roku americké úřady obvinily společnost American Eel Depot z podvodu. O co šlo? Američtí vyšetřovatelé společnost obvinili z toho, že pašeráci dostávali vykrmené evropské úhoře z Asie do USA. A při kontrolách uváděli, že jde o úhoře americké.

Za 4 roky pašeráci do USA dovezli přes 130 kontejnerů s úhořím masem, které mělo tržní hodnotu 160 miliónů dolarů. To bylo podle aktuálního kurzu v oné době okolo 3,6 miliardy korun. Více jsme psali v tomto článku

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -