DomůNovinkyNejvětší rybí podvod historie? Pašeráci kšeftovali s úhoři za více jak 3...

Největší rybí podvod historie? Pašeráci kšeftovali s úhoři za více jak 3 miliardy

- Reklama -

Americké úřady obvinily největšího dovozce a velkoobchodního distributora úhořího masa ve Spojených státech amerických. Úřady podezřívají z podvodu jak americkou společnost, tak také 8 zaměstnanců.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O obvinění z podvodu informoval Odbor životního prostředí a přírodních zdrojů ministerstva spravedlnosti (The Justice Department’s Environment and Natural Resources Division, Environmental Crimes Section) v tiskové zprávě.

V ní se uvádí, že významné společnosti American Eel Depot, která je největším dovozcem a velkoobchodníkem úhořího masa v Americe, hrozí vážný trest. Kromě společnosti je obviněno také 8 zaměstnanců z New Yorky, New Jersey a Číny.

 

Jak podvod s úhoři fungoval?

Pašeráci nejprve dostali evropské úhoře do Číny, kde je v tamních farmách vykrmili. Když měly ryby správnou velikost, tak je v Číně zabili a maso odváželi do Spojených států amerických, kam úhoři putovali jako surovina na sushi. „Problémem“ ale je, že vývoz evropských úhořů mimo území EU je od roku 2010 zakázaný.

VIDEO: Vysazování odkrmených úhořů do tuzemských revírů. Podívejte se

Podle obžaloby pašeráci za 4 roky dostali do USA celkem 138 kontejnerů s úhořím masem, které mělo tržní hodnotu přes 160 miliónů dolarů – podle květnového kurzu USD šlo v přepočtu o více jak 3,6 miliardy korun. Pašeráci pak tyto evropské úhoře označili jako úhoře americké.

Lov amerických úhořů je sice velmi silně regulovaný, ovšem pořád jsou oblasti, ve kterých je možné tyto ryby lovit. „Nedovolíme, aby podniky se sídlem ve Spojených státech a jejich vedoucí pracovníci a společníci způsobovali a profitovali ze systémového úbytku chráněných druhů ve světě,“ nechal se slyšet asistent generálního prokurátora Todd Kim z amerického ministerstva spravedlnosti.

 

Pašerákům hrozí 20 let za mřížemi

Celý případ pak vzbuzuje i pozornost z toho důvodu, že pachatelům hrozí velké tresty. Pokud se vina prokáže, pak pašerákům hrozí až 20 let ve vězení a pokuta ve výši 250 000 dolarů, což je podle aktuální kurzu více jak 6 miliónů korun.

Obchodní společnosti pak hrozí pokuta 500 000 dolarů (podle aktuálního kurzu přes 12 miliónů korun), nebo dvojnásobek finančního zisku obviněného nebo dvojnásobek ztráty, kterou způsobila (rozhodne se podle vyšší částky).

„Toto obvinění je jasným vzkazem jednotlivcům a společnostem, že pokud budou nezákonně profitovat a decimovat volně žijící živočichy a rostliny, ať už v tuzemsku nebo v zahraničí, vyšetřovatelé budou neúnavně usilovat o spravedlnost,“ řekl zástupce ředitele Edward Grace z Úřadu pro ochranu ryb a volně žijících živočichů USA (USFWS).

 

Pašeráci úhořů v Česku

Zkušenosti s pašeráky úhořů mají i české soudy. Například v roce 2019 pražský soud řešil případ muže a ženy z Malajsie, kdy oba cizinci chtěli do Asie propašovat 70 000 malých úhořů. Soud nakonec poslal pašeráky za mříže, rovněž je vyhostil z republiky. Více o případu jsme psali v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -