DomůNovinkyVydra zmasakrovala trofejního kapra. Mrtvá ryba měla břicho plné jiker

Vydra zmasakrovala trofejního kapra. Mrtvá ryba měla břicho plné jiker

- Reklama -

Ve Středočeském kraji se nachází malebný rybník Pilský, na kterém vydra zabila trofejního kapra. Při své pravidelné obchůzce kolem vodní plochy objevil majitel na břehu obrovskou rybu.

Trofejního kapra zabila vydra. Majitel soukromé vodní plochy problémy s těmito rybožravými predátory řeší pravidelně. Rybožravá vydra dokáže spořádat okolo 7 kilo masa týdně. Své o vydrách ví právě i pan Jan Píbil, který se na svém rybníku potýká s vydrami již nějakou dobu.

 

Mrtvý kapr byl plný jiker

Na sociální síti zveřejnil fotografii mrtvého kapra se smutným komentářem: „Tak jako každou zimu, tak bohužel i letos zažívaly naše ryby nekončící útoky několika vyder, které se opakovaly takřka každý týden,“ okomentoval smutně majitel situaci okolo svého rybníka.

„Tohoto 18kilového šupíka s nádhernou stavbou těla a plného jiker jsem našel vytaženého na místě číslo 11. Kapr i v tomto stavu ještě projevoval poslední zbytky života,“ popsal pan Píbil.

Ten druhým dechem dodal, že se k situaci okolo vyder vyjadřoval již několikrát, nyní už na to nemá chuť, ale ani sílu.

 

Co na tuto problematickou situaci říkají odborníci?

Hydrobiolog Jan Augustynek pro rybářský magazín InRybar.cz přiznává, že aby se něco zlepšilo, je potřeba zavést tzv. ekologický managment. Co to znamená? Někdy se o rovnováhu v přírodě postará příroda sama. Jenže! Někdy jí je zapotřebí trošku pomoct, a to platí právě v tomto případě.

„Pokud máte na jednom hotspotu, což je místo, kde se sdružuje větší množství ryb, 6 vyder, je to špatně. Takováto zvířata se navíc při hojnosti potravy dokáží vzájemně tolerovat, tudíž tato situace může opravdu nastat, a to je potřeba řešit,“ uvádí pro InRybar.cz hydrobiolog Augustynek.

„Je třeba vydry potlačit, ale systematicky, nikoliv plošně. K tomu samozřejmě potřebujeme daleko dokonalejší a propracovanější monitoring vyder, než je doposud. Počítání vydřího trusu pod mostem, tak jak se to dělá doposud, není nejspolehlivějším řešením,“ rozvádí potřebné kroky odborník.

Velkým problémem podle něj je také to, že vydra se nepožene za malou rybkou, proto například na pstruhových vodách jsou v jejím hledáčku často trofejní pstruzi.

„Vydra je chytrý tvor, moc dobře ví, kolik energie musí na ulovení ryby vydat, a proto loví tak, aby její příjem převyšoval výdej. Nebude se vám honit za malým potočákem, ztrácí to pro ni smysl,“ vysvětluje Augustynek.

 

Existují nějaké náhrady škod?

„S odškodněním je to velmi složité. Na soukromých rybnících majitel zažádá o náhradu škody, to se přepočítá na kilogramy, a škoda se mu vyplatí. Na svazových revírech ovšem například škodu pstruhů potočních vytřených v přírodních podmínkách nedokážete vyčíslit,“ popisuje Jan Augustynek.

Ten dodává, že právě u lososovitých ryb je to ještě větší problém, protože ty si předávají zkušenosti z generace na generaci, čímž se učí se jedna ryba od druhé.

„Vydra vám přijde na hotspot, kde najednou mizí 40ky pstruzi a lipani, ale společně s nimi i genetická informace, která se nedá nikterak nahradit. Z tohoto hlediska mají tyto ryby nevyčíslitelnou hodnotu,“ uzavírá povídání odborník.

Zdroj: Rybník Pilský, ilustrační foto: InRybar.cz a Jan Píbil (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

28 KOMENTÁŘE

    • Bože vy jste hlupák!!! Podle Vás bezmozka nemají právo na život, protože máte pocit, že jste pán tvorstva že. Na ryby mají větší právo než Vy psychopate. Každého zajímají jen prachy a vytěžit z toho co nejvíce, ale, že tady vydry byli i před Vašimi rádoby podnikatelskými zájmy nikoho nezajímá. Hlavně je vyhubit ať má pán tvorstva co nejvíc pro sebe ze smradlavých zabahněných rybníků. Když pak u rybníka vidím otrávenou vydru co se snažila jen přežít a nakrmit své mladé mám chuť Vám udělat to samé.. ubožáku!!!

      • Je vidět že jste nikdy ryby nechoval a nikdy se nestaral o chovný rybník. To by jste zde psal úplně jinak.

      • Choří, či spíše slabomyslní zelení. Jejich IQ jim bohužel neumožňuje pochopit následky jejich škodlivého jednání. Jejich ideologie je pro normálně mysliciho a zdravě uvažující člověka nepochopitelná. Děkujeme, že jste dopomohli v našich vodach k přemnožení vydry. Můžete si blahopřát Lípan podhorni a Pstruh obecný, forma potoční to díky Vám už mají také za sebou. Ne vydry, nýbrž zelení, by se měli důrazně regulovat! Lidi proberte se a začněte jim oponovat. Takové škody, které nám způsobují tihle nedomyšlející vypatlanci budou za chvíli už opravdu nevratné.

  1. Vydry je místně hodně, jinde není vůbec. Malé rybníčky se řeší nízkým elektrickým ohradníkem+ zabezpečeným přítokem a odtokem mříží. Na velkých vodních plochách nejsou škody až tak znát, vydra se přesunuje kol 30-ti km za den a noc. Soukromé vody jsou přerybněné, ryba se už nechová, ale „těží“. Škody se hradí, pokud se nahlásí. Horší je to s malými pstruhovými potoky, ale i tam je na vině ze značné části člověk. Pstruhovité ryby se líhnou a dorůstají do lovné délky na sádkách, ryba je pomalá, neunikne predátorovi, nejen vydře, ale ani volavce, nebo černému čápovi, ev.norkovi, hranostajovi aj… Když se lososovité ryby chovaly od potěru v potocích-bylo jinak. Vydry se pytlačí ve velkém, rybáři bývají často i myslivci. Pokud se povolí ještě legální odstřel, budeme zase bez nich a to by byla škoda.

    • Vydry,Vydry . Je to obrovský byznys chov Vyder který zponzoruje EU. Za prvé tuhle katastrofu způsobily nálety Kormoránů kteří totálně zdecimovaly rybí populace v řekách. Původní Vydra by to nikdy nedokázala vyžrat. A dnes již prázdné řeky Vydry v klidu vyžerou. A do toho ti Ekoteroristé z umělým vysazováním Vyder takže nic jiného než odstřel nepomůže Jestli chceme mít ryby v řekách.

  2. Vydry tu byly dříve než my. Nemá smysl pokračovat v nesmyslné válce a násilí. Chceme mír mezi vydrami a rybáři. Rybáři by měli s vydrami zasednout k jednacímu stolu a přistoupit k tomu, že tam kde vydry vstoupila vydří noha, je prostě území vyder.

  3. Jak to tady čtu,tak spousta blbů chtěla vydru maximálně v zoo!!!! Já rybník mám a škody na rybách řeším s predátory neustále, ale mám vnučku a děti, proto je toleruji,aby další generace věděla,že to takhle v přírodě chodí!!!! Hlavně se neposlal!!!!!

  4. Trohu nenávistné e jednostranne hodnocení. Jak je psano 7 kilo týdně. Ve pstruhovych vodach kde již téměř Vyhynul pstruh potoční čistá forma a velikost potočaku nepresahna 400 gramů je to z pohledu zachování druhu ktereho bylo u nas v každém potoce mraky likvidační. Umely výtěr je přesně to co jen početně doplnuje zoufalé počty ryb. Každý rok vysazuji tyto ryby do blizkych potoků po dvou létech jsme slovovali potok do ktereho se vysadilo okolo 20 tis ks pludku, a slovilo se celkem 20 ryb. Zlikvidované vydrou, volavkou a černým čápem. A kdyby chtěl někdo napadat slovíčko slovovovat a pasovat ho na nenažranost, tak ho musim ujistit že v dnešní době už se to nedělá aby se to vypustilo do řeky, ale aby se vubec sehnala vubec nějaká generační ryba pro možný výtěr už necisteho potočaka

  5. Vydra tu byla dříve než trofejní kapr chovaný v soukromém revíru pro pobavení hlupců, kteří nedokáží ulovit velkou rybu na svazovce. Vivat vydra!!

  6. Vydra tu byla, ale byly tu neregulované řeky se spoustou úkrytů pro ryby, které dokázaly vydru i přelstít a ta se tak nepřemnožila. Dnes je vše zregulované a vybetonované a ryba nemá šanci. A navíc byla vydra uměle vysazována škodiči přírody, kteří si říkají ochránci. Nerovnováha byla silně nastolena člověkem ve prospěch vyder a proto nechápu jedince, kteří je obhajují.

  7. Pane LK máte dočista pravdu škodná jménem ochránci přírody je úplně všude,vysadí vydry kde kdysi ani nebyly a nemají přirozeného predátora kdo by je reguloval a ta se dál nekontrolovatelně množí,ale jsou roztomilá že?
    Jsem rybář a tak samozřejmě nemám rád ani jednu skupinu. Ochránci si neuvědomují jaké škody vydra napáchá když zabije 18ti kilového kapra kvůli 0,5kg potravy? ptal se jich někdo?

  8. Bydlím kousek od horského potoka (kdysi chovného) kde jsme jako děti pytlačili :-)) to jsme si vybírali velikost aj barvu kolik jich bylo občas se ukázal i okoun ale nevím kde se tam vzal a teď bych tam musel být celý den na posedu jako myslivec abych vůbec viděl jedinou rybu

  9. Je to těžké pro obě strany vydra potřebuje potravu což chápu moc se mi nelíbí že nezabila kapra rychle a ještě ho nechala ležet což zřejmě značí že ji buď někdo vyrušil a nebo zabila i když byla nažraná což v přírodě je špatně.Zvíře zabíjí především pro hlad je to přirozená cesta.Pokud mám chovné kapry zabezpečila bych přístup aby vydra neměla přístup. Člověk by měl regulovat aby příroda měla šanci a zvířata v ní takzéž

    • To že vydra vždy vybere největší rybu je známé,pak vyžere za hlavou měkkou tkáň a zbytek nechá být.Takhle zlikviduje 2-3 kapry za noc.Spoustu jich při jejím lovu unikne,ale jsou poškrábaní a pokousaní,následkem čehož zaplísní a uhynou.V zimě rybu zvedne ze dna kde je zazimovaná a ta následně přimrzne k ledu a nebo se o led spálí,opět zaplísní a opět hyne.Pokud vydra na rybník přivede mladé a učí je lovit,to jsou teprve jatka.Kdo neviděl na vlastní oči co toto krásné a roztomilé zvířátko dokáže,neuvěří.

  10. U nás v Beskydech je ti blbci taky vysadili valašskeho pstruha už pomalu není a oni chrání vydry a pak je ještě krmi duhakama místo toho aby tu potvoru začali regulovat na březích jsou vždycky ty největší kusy jen z části sežrane a okousel dál další. S vydrou by se měli regulovat i ochranáři,ta banda vyloženych debilů a škodičů přírody.

  11. Nutno podotknout, že před 100 lety byl výnos v rybnících cca 100 kg/ha, před 200 lety to bylo 25 kg/ha. Dnes je to kolik? Tuna, nebo dvě? Bodejť by se vydra neradovala, když tam má připravenou takovou hostinu.

  12. Staročeši dobře věděli co likvidovat-škodnou jako je medvěd, vlk a vydra a další.Vydra je masivně přemnožená ale nikdo to veřejně neřekne! Nikdo jí nespočítá jako ptáky na rybníce.Protože není vidět. Velký ryb.společnosti dostanou jako držhubný kompenzace,ale rybníčkář holt musí likvidovat, nebo vydra zlikviduje jeho. Toto zvíře zničí více pro svou zábavu,než sežere.Ničí raky v potocích atd.Ryba přes 1m pro ní není problém.Jednoho dne se za vydru bude platit,jako za odstřel kormorána.Kdo pozdě likviduje draze likviduje!

  13. Faktem je, že potoky jsou mrtvé. Jednak ryby nemají vyjma pár splavů kde se schovat, ale v břehu je dost úkrytů, ale hluboká voda už není. Jednak je nárůst predátorů vydra, čáp, volavka, norek, pytlák. Těch posledních ubývá, těch prvních se počet zvyšuje. Nemizí tedy jen ryby, ale i další živočichové, raci, užovky, žáby. Jde to vidět u nás na potoku, ta voda je někde úplně mrtvá a je to pstruhový revír. Osazují se jen vybrané splavy a části potoka. Vliv má i letní sucho, kdy se ryby stáhnou na hlubokou vodu do splavu, pokud tam nějaké ještě jsou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -