DomůNovinkyZákaz pouštění amura a zrušení K70: Na olomouckých jezerech se výrazně mění...

Zákaz pouštění amura a zrušení K70: Na olomouckých jezerech se výrazně mění pravidla

- Reklama -

Rybáři z Olomouce informovali o tom, že na tamních jezerech se výrazným způsobem mění rybářská pravidla. Nově rybáři na dvou revírech nesmí pouštět amura zpátky do vody, navíc došlo ke zrušení K70.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O výrazných změnách v rybářských pravidlech informovala rybářská organizace z Olomouce. Na webu olomouckých rybářů jsou dva dodatky k soupisu revírů, které od března 2022 upravují pravidla. Změny se týkají tamních populárních revírů Chomoutov 1A (471 030) a Poděbrady 1A (471 116).

 

Rybáři nesmí amury pouštět zpátky, musí je zapsat

K asi nejdůležitější změně patří to, že rybáři, kteří na zmíněných revírech uloví amura (ale také tolstolobika nebo tolstolobce), nesmí tento rybí druh pustit zpátky do vody (není stanovena míra, ani doba hájení). Ponechané ryby ale musí být uvedeny v povolenkách. Důležitou informací je, že tyto úlovky se na těchto vodách nepočítají do stanovených limitů ohledně ponechaných úlovků.

Velmi důležitým bodem je také to, že na obou revírech na Olomoucku došlo ke zrušení K70. Takže rybáři nově od března 2022 nemusí pouštět zpátky kapry, kteří přesáhli 70 centimetrovou délku, ale mohou si je ponechat. Těch úprav v dodatcích u těchto dvou revírů je ale více, všechny jsou k vidění na webu ČRS MO Olomouc.

 

Proč došlo ke změnám?

Důležitým faktem je, že pozemky pod zmíněnými revíry jsou ve vlastnictví státu, a o „jejich podobu“ se stará Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. V roce 2021 se pak připravovaly nové nájemní smlouvy, které reagovaly na zhoršení kvality vody v obou revírech.

Agentura za zhoršením kvality vody vidí především masivní úbytek vodních rostlin v obou jezerech. Podle agentury vodní rostliny rostly na mnoha desítkách procent vodní plochy, ovšem v posledních 2 až 3 letech došlo ke zmíněnému masivnímu úbytku, který vedl například i k rozšíření sinic.

Tato situace by měla dělat vrásky na čele i rybářům, protože zmíněné podmínky mohou způsobit dokonce až masivní úhyn ryb. Proto se Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky rozhodla jednat.

„Z důvodu nutnosti zvrátit tento stav a podpořit rozvoj vodní vegetace byla nastavena nová pravidla – jak pro rybolov, tak pro zarybňování. V rámci rybolovu obsahuje nájemní smlouva zrušení některých omezení, která na jiných revírech stanovuje uživatel rybářského revíru s cílem udržet rybí obsádku v revíru. Cílem těchto opatření je tak podpořit výlovek nedravých ryb, a dosáhnout tím poklesu jejich biomasy v nádrži na úroveň, která by umožnila obnovení průhlednosti vody a porostů ponořené vegetace,“ uvedl Ondřej Dočkal z AOPK ČR.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. To zní rozumně a K70 bychzrusil všude, zrovna kapra není třeba tak vehementně chránit. Radši udělejte C80.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -