DomůRybolovné technikyLov na dírkáchRybaření na dírkách: 3 důvody, proč chytat ryby pod ledem na umělé...

Rybaření na dírkách: 3 důvody, proč chytat ryby pod ledem na umělé nástrahy

- Reklama -

Rybaření na dírkách je už i v Česku velkým fenoménem. V momentě, kdy naše vodní plochy zakryje hrubá vrstva ledu, tak se na tyhle vody vydávají rybáři s krátkými a jemnými proutky. Lov na dírkách je u nás velmi oblíbený, a to třeba proto, že je to fakt zábava. Hodně rybářů pak pochopitelně uvažuje, jaké nástrahy při chytání ryb pod ledem použít. Možností je hned několik! Za nás jsou velmi dobrou volbou umělé nástrahy. Právě tyhle nástrahy nabízí hned několik předností, které trumfnou i přirozené nástrahy. Co máme na mysli?

To, že je lov ryb pod ledem i v Česku velmi oblíbenou rybářskou disciplínou, dokazují i poslední zimy. Co tím myslíme? Lov na dírkách byl dlouhou dobu především záležitostí soukromých lokalit. Ovšem! V posledních letech se na rybářské mapě objevily i svazové plochy, na kterých si rybáři mohou tenhle unikátní lov užít plnými doušky. Ale zpátky k samotnému rybaření pod ledem. Bavili jsme se o umělých nástrahách.

Na první pohled se to nemusí zdát, ale i zimní období hraje nádhernými barvami! Hlavně teda pokud mluvíme o tom, když z dírky vykoukne taková krásná ryba…

Ještě než se pustíme do samotného výčtu oněch výhod, je zapotřebí si uvědomit, že některé soukromé revíry už spíše i vyžadují to, aby rybáři používali především umělé nástrahy. Je to logické. Nějakou živočišnou dobrotou pro ryby mohou rybáři do dané lokality zavléct například nějaké nepříjemné onemocnění nebo parazita, což se provozovatelům pochopitelně nelíbí. Navíc! Někteří rybáři krmí „jako v létě“, což zase kolikrát vede k tomu, že provozovatelé prostě žádají používání neživočišných nástrah. Takže umělé nástrahy na dírky jsou tím nejlepším řešením. A proč ještě je při tomhle rybaření v zimě používat?

 

Aktivní rybolov a velká zábava

Aby byly umělé nástrahy na dírky skutečně úspěšné, je zapotřebí jim „vdechnout“ život. Na tom není nic složitého. Prostě umělou nástrahu připevníme k prutu na dírky a spustíme pod led. Pak nejčastěji pocukáváním jemňoučké špičky prutu budeme poskakovat s nástrahou nahoru a dolů. Díky tomu bude nástraha poskakovat ve sloupci, takže bude ve vodním prostředí vytvářet vibrace, které přilákají ryby. Tohle funguje!

Umělé nástrahy na dírky nabízí fakt super zábavu! Právě na tyhle nástrahy chytáme aktivně, takže rovnou cítíme i záběr od ryby pod ledem. Prostě paráda! 

Abychom při lovu na umělé nástrahy pod ledem byli úspěšní, není třeba vymýšlet něco šíleně složitého. Není třeba s nástrahou nic zvláště „kymácet“. Ale! Je dobré si uvědomit jednu věc: Dravci velice rádi útočí na takové nástrahy, které propadají vodním sloupcem delší dobu. Proto je dobré na umělé nástrahy dávat lehčí zátěže, aby nástraha po spuštění dolů padala alespoň několik vteřin. Na tohle nezapomínejte…

Obrovskou výhodou tohoto rybaření je to, že jsme při něm aktivní. To znamená, že jen nekoukáme do dírky na splávek, ale prostě se aktivně snažíme o ulovení ryby. Tenhle pohyb se v ledově studeném počasí může hodit. Navíc! Na téhle rybařině fakt milujeme ten záběr! Je prostě velká paráda dostat do jemného proutku tvrdou ránu od divokého dravce. Tohle je fakt paráda a super zábava! Pokud tedy hledáte adrenalinovou formu lovu pod ledem, pak určitě chytejte na umělé nástrahy…

VIDEO: Dobře zvolená nástraha na rybaření na dírkách přináší úspěchy!

 

Vlastnosti, které „drtí“ i přirozenou potravu

Svět umělých nástrah se neskutečným tempem vyvíjí. A tenhle trend se samozřejmě nevyhnul ani těm nástrahám, které se používají při lovu ryb pod ledem. Právě tady v tomto prostředí jsou dané vlastnosti nástrah dvakrát tak důležité, protože je třeba si uvědomit, že rybáři pod ledem chytají ve studené vodě ve špatných viditelnostních podmínkách. Proto je důležité, aby nástrahy na dírky něco uměly. Co například?

Hodně rybářů tuhle vlastnost podceňuje, ale aby byly nástrahy na dírky úspěšné, tak je dobré, pokud jsou aromatické! K čemu je to dobré? Aromatické umělé nástrahy vydávají i ve studené vodě silně pachové stopy, které dokážou zlákat ryby i z větší vzdálenosti. Ano! I pstruzi nebo siveni při lovu pochopitelně využívají citlivý čich, takže aroma je v tomto případě důležité.

Aromatické umělé nástrahy pro chytání na dírkách mají velkou úspěšnost! Není se čemu divit: Pstruzi nebo siveni mají velmi citlivý čich…

Těžko se to vysvětluje: Ale čich ryb (a konkrétně těch dravých) nejde vůbec srovnávat například s lidským. Ryby jsou schopné ve vodním prostředí vystopovat i nepatné množství aroma, což jim napomáhá k efektivnímu shánění potravy. Jen pro představu: I proto se pstruzi používají ve vodárenských nádržích s pitnou vodou jako „bezpečnostní opatření“. Právě tyto ryby jsou totiž schopny „rozlišit“ nejrůznější látky ve vodním prostředí velice efektivně.

Na umělých nástrahách na dírky se častokrát dočtete, že obsahují sýrové aroma. Víte, proč zrovna tento typ vůně? Umělé nástrahy se sýrovým aroma vypouštějí kyselinu gama-aminomáselnou. A právě na tuhle kyselinu například pstruzi nebo siveni velmi efektivně reagují. Stačí opravdu jen malé množství této látky a pstruzi nebo siveni se můžou „zbláznit“. Proto je dobré umělé nástrahy se sýrovým aroma při rybaření na dírkách používat…

Nezapomínejte na to, aby nástrahy na dírky měly kontrastní zbarvení. Aby byly vidět i za horší viditelnosti! Proč? Přece jen, ono toho světla pod ledem není tolik…

Další věcí, nad kterou rybáři kolikrát mávnou rukou, je zbarvení nástrah. A to je špatně! Zase: Je důležité si uvědomit, že pstruzi a siveni mají velmi dobře vyvinutý zrak. Co to v praxi znamená? Tyto ryby jsou schopné rozpoznat i drobounkou potravu až na 10 až 15 metrů. Takže i když je od naší malé umělé nástrahy pstruh vzdálen na větší dálku, přesto ji může i takto daleko vidět. A výrazně tomu napomůžeme ve chvíli, kdy tahle nástraha bude mít výrazně kontrastní zbarvení – třeba bílé, oranžové, žluté, nebo třeba světle zelené. Tohle taky nepodceňujte…  

 

Možnost ulovení dravce!

Některé zimní lokality, na kterých se rybaří na dírkách, nabízí i pestrou rybí obsádku. To znamená, že kromě pstruhů a sivenů, ve vodě plavou například i okouni nebo štiky. A právě tyhle rybí predátory můžete na umělé nástrahy přelstít. Ano! V zimní sezóně nejsou žádnou výjimkou ani kapitální okouni nebo štiky na ledu. A zdolávat takovou rybu na jemný proutek na dírky je fakt zážitek, který se vryje hluboko do rybářského srdce.

Rybáře při chytání pod ledem nečekají jen pstruzi nebo siveni. Na některých lokalitách jsou například i štiky nebo okouni…

A znova se vrátíme k těm pravidlům: Některé vodní plochy prostě nedovolují to, aby rybáři na nich rybařili například na rybičky. A málokdy na dovezené nástražní rybičky. Proto jsou umělé nástrahy kolikrát jediným řešením. Takže pokud víte o soukromáku, kde dravci jsou, nezapomeňte nějakou „umělotinu“ doma…

Pokud si chcete užít zimní den na ledu plný vzrušení, pak rozhodně doporučujeme požívat právě umělé nástrahy. Tyhle nástrahy na dírky spolu s aktivním stylem lovu zaručují, že tohle rybaření bude plné vzrušení a zábavy. Pokud vás tohle láká, pak to rozhodně vyzkoušejte…

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -