DomůRybolovné technikyLov na dírkáchChytání ryb na dírkách: TOP nástrahy, na které si vždycky zachytáte! Co...

Chytání ryb na dírkách: TOP nástrahy, na které si vždycky zachytáte! Co použít v zimě?

- Reklama -

Rybaření pod ledem je velmi oblíbenou zábavou v těch měsících, kdy jsou naše vody pokryté ledovými příkrovy. Právě v tuhle chvíli míří na soukromé lokality davy rybářů, aby si i při téhle rybářské pauze sáhli na rybu. Navíc! Chytání ryb na dírkách je fakt velká zábava! Je prostě parádní mít rybu na jemném proutku, která ho ohne kolikrát až tak, že je špička ponořena v dírce v ledu. Co ale nastražit na háček, abychom při chytání na dírkách byli úspěšní? Těch možností je obrovské množství!

Zažili jste to někdy? Stojíte na pevném ledu, ve kterém je vyvrtaná jen malá dírka. V ní rybář má buďto nahozený malý spláveček, anebo v ní popotahuje umělou nástrahu. A najednou bum! Do jemného proutku „praští“ ryba! Jelikož se při rybaření pod ledem používají krátké a jemné udice, nastává nefalšované eldorádo! Proutek je ohnutý až do dírky a brzda menšího navijáku bzučí jako včelí roj. Nakonec se ale rybáři daří rybu dostat až k dírce. V ní se po chvíli objeví světlé tělo ryby. Pstruh! A nádherný! Pokud chce rybář tohle taky zažít, je zapotřebí použít dobrou nástrahu. Tak co vybrat?

Dostat takového duháka při chytání na dírkách je fakt krásný zážitek!

 

Umělé nástrahy, které vypadají jako živé

Rybáři při lovu pod ledem odjakživa používali živé nástrahy, jako třeba žížalky nebo červy. Jenže! Shánět tyhle nástrahy v zimě je kolikrát velká otrava. A vzhledem k tomu, že dnešní napodobeniny těchto živočichů vypadají jako živé, tak je to i zbytečné. Fakt! Například umělí červi Extra Blood Worm od lotyšské firmy Lucky John vypadají jako živí!

V čem je největší výhoda této nástrahy? Těch je hned několik! Zaprvé: Umělí červi Extra Blood Worm jsou k dostání za super nízkou cenu! Ano! Balení obsahuje třeba 160 kusů umělých červů, a přitom vychází na 100 korun. Super! Navíc! Velkou výhodou těchto nástrah je, že jsou vyrobené z odolného materiálu, takže je lze používat opakovaně, a to i po vytáhnutí ryby.

Umělý červ Extra Blood Worm patří k nejúspěšnějším nástrahám pro chytání na dírkách. Důvod je jasný: Umělá nástraha velmi věrně napodobuje přirozenou kořist ryb…

Když se nad tím člověk zamyslí, tak živí červi nebo žížaly po chvíli v ledové vodě stejně umrznou a zůstane z nich jen „mrtvé sousto“. Takže ve výsledku je docela jedno, jestli rybář použije umělého červa nebo živého. Pokud chcete mít jistotu, že na háčku bude „přirozená nástraha“, pak stačí umělého červa namočit do páchnoucího boosteru na pstruhy, který vydává specifický zápach. Díky tomu bude i tato umělá nástraha vydávat silný odér, na který pstruzi okamžitě reagují i v hodně studené vodě.

Umělé červy Extra Blood Worm je vhodné používat hned při několika způsobech lovu. Pokud chceme chytat aktivně, pak stačí na marmyšku napíchnout jednoho nebo více červíků, a pak marmyšku atraktivně popotahovat. Pokud chceme chytat klasicky na plavanou s „rukama v kapsách“, pak stačí zhotovit jednoduchou montáž se splávkem a na háček napíchnout tyto umělé červíky. Znova: Nástraha má mnohem větší účinnost, pokud ji namočíme do páchnoucího boosteru na pstruhy.

Páchnoucí booster na pstruhy je geniálním atraktorem (nejen) na umělé nástrahy! Jeho výhodou je to, že dá nástrahám velmi silné aroma, které bude spolehlivě pracovat i v těch největších mrazech!

Při chytání na tyto umělé červíky samozřejmě není možné krmit přímo těmito larvami. Proto je dobré mít po ruce například drobné peletky, které mají živočišný základ. Pak stačí do dané dírky vždycky nasypat trošičku peletek, čímž přilákáme ryby na lovné místo. Vhodné je krmit i živými červíky, kteří ve vodě sice zmrznou, ale pstruzi na ně stejně reagují…

 

Chytání na umělé nástrahy je zábava! Člověk se hýbe

Při lovu ryb na dírkách je velmi oblíbené chytání na umělé nástrahy. A ono se není čemu divit! Při tomto rybaření se rybář v mrazivém počasí alespoň trochu hýbe a věnuje se lovu, takže ho tolik nezlobí okolní mráz. Navíc, chytání na umělé nástrahy je prostě atraktivnější a živější. Jenže co nastražit?

Vlevo je velepopulární umělá nástraha pro chytání na dírkách Trick Worm, která i při velmi pomalém vedení vydává silné vibrace. A to mají ryby moc rády!

Rybáři při chytání na ledu na umělé nástrahy velice rádi používají gumy. Ano! Takovou typickou gumovou nástrahou je Trick Worm od Lucky John. Jedná se o žebrovanou gumovou nástrahu s menším ocáskem, která i při jednoduchém poskakování vydává ve vodním prostředí velmi zajímavé vibrace, které lákají pstruhy a jiné dravce k záběru. Výhodou těchto nástrah je právě i výrazné fluo zbarvení, díky kterému jdou tyto nástrahy perfektně vidět i v horších viditelnostních podmínkách. A další výhodou těchto nástrah je, že vydávají i koncentrované aroma…

Při chytání na dírkách lze zkoušet i štiky! Jen je zapotřebí zvolit tu správnou nástrahu…

Pokud jsou na dané lokalitě, na které se může chytat na ledu, i nějaké štiky, pak není na škodu vyzkoušet i nějaký potápivý wobler. Ano! Onen rychle potápivý wobler stačí jen popotahovat nahoru a dolů, a jen tak s ním poskakovat ve vodním prostředí. Výhodné také je, pokud onen wobler má uvnitř tělíčka kuličku, která při poskakování ve vodě vydává silný zvuk. To na zimní štiky perfektně funguje! Ale to je jen tak pro inspiraci…

 

Živočišná klasika, která vždycky fungovala…

Pokud nechcete nic složitého vymýšlet, a chcete si při rybaření pod ledem užít co nejvíce klidu, pak na prut navažte jednoduchou montáž na splávek a na háček napíchněte nějakou klasickou nástrahu – buď červy, žížaly, nebo třeba sýr. Jen dávejte bacha! Na některých soukromých lokalitách některé zmíněné nástrahy nepovolují, takže si pořádně přečtěte pravidla!

Chytání na splávek s červíkem nebo žížalkou je nesmrtelnou klasikou. Tohle bude fungovat vždycky! 

Co se týče červů: Tahle nástraha je TOP klasikou, která prostě funguje. Červi sami o sobě vydávají živočišný odér, takže ryba pozná, že je v její blízkosti nutričně zajímavá potrava. Navíc, červi mají světlé zbarvení, takže jdou vidět i za horší viditelnosti. Velmi dobrou taktikou je dělat to, že po nahození splávku s červy do dírky, budeme do vody házet po chvílích pár červíků. Stačí třeba jednou za 10 minut hodit do vody 5 a více červů, čímž můžeme přilákat ryby na lovné místo. Pokud je záběrů více, červů přihazujeme více (zase to ale nepřehánějte).

Populární nástrahou je i sýr! Pokud chytáte na vodách s jesetery, použijte nějakou smradlavější variantu sýra. To mají tyhle ryby s nosem moc rády! 

Další velkou klasikou jsou žížaly. Na ty pstruzi rovněž velmi dobře reagují. Při lovu na dírkách lze použít buďto klasické hnojáky, anebo i rousnice. Dobré je mít po ruce nůžky, protože pokud budeme chytat na menší háčky, pak je prostě dobré žížaly nastříhat a chytat jenom na masové kousky. Při chytání na tyto nástrahy je dobré krmit například drobnými živočišnými peletami, které nám výrazně napomohou k zatraktivnění lovného místa.

A další osvědčenou klasikou je sýr! Ano! Sýr lze používat jak tavený, tak klasiký tvrdý. Z taveného sýru stačí udělat těstíčko, které rázem napíchneme ve formě kuličky na háček. Tvrdý sýr pak stačí nakrájet na kostičky, a takto ho prezentovat v dírce v ledu. Obojí varianty jsou velmi úspěšné! Pokud chytáme na lokalitě, kde jsou jeseteři, pak je dobré používat aromatické sýry, které mají tyto ryby velmi v oblibě!

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -