DomůNovinkyČRS varuje: Pokuta pro rybáře až 30 000 korun za puštění sumečka do...

ČRS varuje: Pokuta pro rybáře až 30 000 korun za puštění sumečka do revíru

- Reklama -

Český rybářský svaz informoval o tom, že se aktualizoval unijní seznam invazních druhů. Pro rybáře je zásadní, že se v něm objevila další ryba. Jde o sumečka černého, se kterým se mohou setkat. 

Foto: Český rybářský svaz a InRybar.cz

Unijní seznam invazních druhů byl v minulých měsících velkým tématem, protože ten zakazuje puštění nebo použití jako nástražní rybičky třeba střevličku východní nebo slunečnici pestrou. Nedávno ale podle Českého rybářského svazu došlo k rozšíření tohoto seznamu o dalších 22 druhů, mezi kterými je i ryba – sumeček černý

 

Nepouštět, nepoužívat jako nástražní rybu

Rybáři nemají sumečka černého rádi především proto, že v našich vodách vytlačuje původní druhy ryb. Jde především o to, že sumeček černý požírá jikry a plůdek „našich ryb“. Navíc, tenhle rybí druh je skutečně odolný, takže má vysokou míru přežití. Proto se rybáři snaží sumečků černých zbavit i tak, že se nebudou vracet zpátky do vody.

Rybář po ulovení si musí sumečka černého nechat. Je důležité, aby rybář uloveného sumečka zapsal do povolenky, že si jej ponechal. Samozřejmostí pak je, že sumeček nesmí posloužit jako nástražní ryba.

Ten, kdo zmíněná nařízení poruší, může počítat s mastnou pokutou. „Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 Kč,“ připomíná ČRS.

 

Žije v Polabí nebo na jihu Čech

Se sumečkem černým je možné se setkat i na svazových vodách. Do naší krajiny byl pravděpodobně zavlečen z Chorvatska v roce 2003 s násadou kapra. Nejčastěji je tato ryba k vidění na jihu Čech nebo v Polabí.

„Znovu se tak obracíme na všechny rybáře, nakládejte s těmito rybami ve smyslu platné legislativy a pomozte tak eliminovat tyto invazní nepůvodní druhy, které narušují diverzitu a poškozují původní rybí společenstva našich vod,“ apeluje vedení rybářů. 

 

Jak rozeznat sumečka černého?

Oko méně zkušenějšího rybáře by si mohlo sumečka černého splést s více známým sumečkem americkým. Obě ryby mají podobnou stavu těla, hlavy, ale i tvar ploutví. Český rybářský svaz proto vydal pomůcku, jak mezi sebou ryby rozeznat.

Český rybářský svaz vydal pomůcku jak rozeznat sumečka černého od toho amerického. Nahoře je sumeček černý, dole sumeček americký

Velký rozdíl jde například vidět ve zbarvení ryb. Sumeček černý má jednolité zbarvení, kdy je oproti americkému sumečkovi výrazně tmavší. Navíc má také sytě žluté nebo oranžové bříško. Sumeček americký je oproti tomu hnědo-zelený, někdy jdou na něm vidět i tečky. Kompletní rozlišovací znaky najdete v textu ČRS.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. Jak poznám že je dost tmavý a nebo dost oranž a pak pokuta za toho nebo za toho raciho pustím kdo mi dokáže že sem to udělal špatně je malej co snim

    • Jasně, a ještě jestli jsem to dobře pochopil tak ČRS sem v roce 2003 zavlekla tuto rybu s násadou kapra a teď chce za to vybírat tučný pokuty? Docela vtipný

      • Zavlekli a tu situaci se teď EU snaží řešit evidentně to nebude problém jen v rámci ČR. Jinak věřím že tenhle sumeček bude uzený stejně dobrá jednohubka k pivu jako trumen.

  2. Je to nesmysl , žádný zákon mě nemůže přikázat abych usmrtil živého tvora . Zajímalo by mne číslo zákonu !!! Nebo ČRS si tvoří zákony jak se jim líbí . Proti pokutě bych se okamžitě odvolal k soudu a věřím že toto by každý soudce smetl se stolu .

    • Přečtěte si alespoň článek a ne jen nadpis o ČRS tu vůbec nejde jde o rozšíření seznamu invazních druhů, který je z pera EU a zákon vydává ministerstvo. Soudce by to rozhodně ze stolu nesmetl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -