DomůOstatníRybářské závodyHandicapování rybáři bojovali na Labi o titul mistra republiky: Padl zajímavý rekord

Na Labi se konal další ročník Mistrovství České republiky v plavané. A byla to fascinující podívaná! Rybáři dokázali nachytat na řece v Mělníku velké množství ryb, kdy dokonce padl zajímavý rekord.

Autoři: Tomáš Kučera a Jan Porhansl (ČRS MO Kladruby), FOTO: Mirka Naglová

Po dvouleté pauze zapříčiněnou neutěšenou situací kolem covidové pandemie jsme konečně měli ve dnech 29. dubna až 1. května 2022 tu čest uspořádat Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí handicapovaných rybářů v plavané na Labi v Mělníce. Děkujeme tímto mělnické místní organizaci za zapůjčení dokonale zarybněného rybářského revíru!

Závodu se účastnilo celkem patnáct závodníků z České republiky a Polska. Češi zde usilovali o získání titulu Mistra republiky a výsledek tohoto závodu byl též zčásti jedním z vodítek pro určení nominace na Mistrovství světa 2022 v Maďarsku.

Přípravy a trénink na rozvodněném Labi

S přípravami se začalo již ve čtvrtek, kdy organizátoři z MO Kladruby postavili zázemí pro účastníky závodu a na závodním úseku Labe došlo k proměření a vytyčení závodních sektorů. Následně se přesunuli do Autocampu Mělník, kde bylo pro účastníky mistrovství vše perfektně připraveno a očekávali příjezd prvních závodníků a jejich asistentů.

Páteční den byl ve znamení povinných tréninků, kdy si téměř všichni závodníci zmapovali lovná místa a na základě svých poznatků volili taktiku na nadcházející závodní dny. Vzhledem k velkému průtoku vody v Labi většina startovního pole nakonec pro oba dny zvolila lov na „děličku“.

Na závodní trati jsme uvítali též jednoho z hlavních sponzorů MiČR pana Marka Odložilíka ze společnosti Timár CZ, který pro všechny závodníky věnoval jak ceny pro vítěze družstev, tak připravil pro každého závodníka hodnotný „welcome“ balíček složený ze špičkových produktů krmení Timár.

K večeru proběhlo slavnostní zahájení Mistrovství republiky v restauraci campu, která zajišťovala po celou dobu stravování pro všechny zúčastněné. Hlavní organizátoři závodu Jan Porhansl a Tomáš Kučera seznámili účastníky s pravidly mistrovství, vysvětlili veškeré formality, poděkovali rybářským svazům a sponzorům za jejich podporu, zvolili členy jury a hlavního rozhodčího, kteří budou dohlížet na regulérnost celého závodu a přešli k losování pro následující závodní den.

Zahájení se účastnil i ředitel veletrhu For Fishing pan Michal Sedláček. Po večeři vzhledem ke dvouleté absenci, kdy se všichni zúčastnění viděli jen sporadicky, plynula poklidná diskuse a zábava většinou s podtextem rybářským.

Závod handicapovaných rybářů s rekordním úlovkem

V sobotu i v neděli se v ranních hodinách po snídani účastníci MiČR rozjeli na závodní úsek. Program závodu byl po oba dny stejný. Po vstupu závodníků do vylosovaných sektorů počala jejich dvouhodinová příprava, během které proběhla kontrola použitého krmení a návnad. Deset minut před závodem bylo signálem zahájeno hlavní vnadění, a poté již započal tříhodinový boj o nejvíc nachytaných kilogramů ryb.

Následovalo očekávané vážení ulovených ryb a na základě jeho množství a místa v sektoru bylo posléze sestaveno výherní pořadí. Po ukončení dvoudenního závodu pořadatelé vyhodnotili dosažené výsledky a přímo na závodním úseku vyhlásili vítěze Mistrovství České republiky handicapovaných rybářů v plavané pro rok 2022.

Během těchto dvou dnů jsme zaznamenali rekordní úlovek, který kdy byl v rámci mistrovství závodníkem dosažen, což svědčí o skvěle zarybněném revíru. Nováček mezi závodníky Bohuslav Sitta během dvou tříhodinových závodů nachytal téměř 59 kg ryb, kdy v prvním dnu za tři hodiny chytil 32 kilogramů, což je úžasná porce pro handicapované rybáře!

Potěšila nás dvoudenní návštěva předsedy ČRS Karla Macha, kterého jsme měli možnost osobně seznámit s handicapovanými závodníky a prací MO Kladruby, která zaštiťuje handicapované rybáře v celé ČR. Celému mistrovství ČR byl přítomen státní trenér reprezentace pan Vladimír Vyslyšel, který svými radami pomáhal závodníkům a mapoval si jednotlivé borce, aby v neděli mohl sdělit nominaci na MS v maďarském Szegedu.

Kdo ovládl prestižní mistroství?

Mistrem České republiky handicapovaných rybářů v plavané se stal středočeský Ján Omamik z MO Rakovník s asistentem Hanušem Škubalem s celkovým počtem 49680 CIPS (g), který byl pro rok 2022 korunován králem a získal hlavní cenu od společnosti Wavy Boat – echolot Lowrance.

Druhé místo získal zmiňovaný Bohuslav Sitta z MO Štětí s asistentem Jaroslavem Cajthamlem 58760 CIPS (g) a bronz vybojoval Petr Svatoš z MO Kladruby s asistentkou Markétou Nováčkovou 49280 CIPS (g).

V družstvech brali zlato Jan Omámik s Jiřím Havlem z týmu MO Kladruby Středozápad, na druhém místě se umístil tým MO Kladruby Kladrubáci v zastoupení Petr Svatoš a Emanuel Vyhlídal a třetím byl polský tým Wroclaw – Opole v zastoupení Wacha Andrzej a Labeda Marcin.

Sláva vítězům a organizítorům!

Slavnostního závěrečného ceremoniálu se zúčastnili předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, předseda Českého rybářského svazu Karel Mach a jednatel ČRS Roman Heimlich. Děkujeme Vám, pánové, za vaši účast a podporu! Vítězové obdrželi krásné poháry, všichni závodníci získali pamětní medaili a byli odměněni velmi hodnotnými cenami od druhého hlavního sponzora MiČR společnosti SAENGER, zastoupené panem Davidem Kolouškem. Bohatou výslužku krmení si odnesli i vítězové družstev od společnosti Timár.

V rámci slavnostního vyhlášení vítězů byla trenérem reprezentace Vladimírem Vyslyšelem sdělena nominace pro Mistrovství světa handicapovaných rybářů v plavané, které proběhne ve dnech 6. až 13. června. Za jeho účast a aktivní přístup mu velmi děkujeme a věříme, že se nám pod jeho vedením podaří v Maďarsku dosáhnout těch nejlepších výsledků s následujícím osazenstvem reprezentace ČR – Radim Kozlovský, Ján Omamik, Petr Svatoš, Emanuel Vyhlídal, Petr Krym!

Velkou práci odvedli dobrovolníci z řad kladrubské organizace. Mirka Naglová, která pořizovala v průběhu závodu fotografie, Pavel Kletečka, Pavel Hošek, Jakub Starý a rodina Vaingátova zařizovala veškeré zázemí v campu i na závodním úseku. Dík patří též Radimovi Kozlovskému a Rolandovi Szuscikovi, kteří komunikují s polskými reprezentanty. Letos se jim navíc podařilo na závody pozvat legendu polské i evropské rybařiny pana Edmunda Gutkiewicze, který mimo své rybářské umění vynikl výrobou rybářských splávků.

Zvláštní poděkování patří Českému rybářskému svazu, který akci finančně zastřešuje a Středočeskému územnímu svazu, který nás neskutečně po celou dobu naší činnosti ve všech směrech podporuje. Z dalších společností, bez kterých bychom Mistrovství České republiky nedokázali uspořádat, a kteří nám výrazně pomáhají v naší činnosti, bychom chtěli poděkovat společnostem SAENGER, TIMÁR CZ, Wavy Boats.