DomůRybolovné technikyPoloženáJak jednoduše chytit velkého kapra na obyčejné vybavení: rybaření u břehu

Jak jednoduše chytit velkého kapra na obyčejné vybavení: rybaření u břehu

- Reklama -

Když se řekne velký kapr, pak se hodně rybářům vybaví moderní vybavení a nástrahy. Ale přitom chytit skutečně urostlou rybu lze i jednoduše. Jen je zapotřebí tomu přizpůsobit několik věcí.

Není málo takových rybářů, kteří si myslí, že velké kapry dostaneme jen na opravdu rozlehlých vodách stovky metrů od břehu. Ovšem nádherné ryby lze chytit sotva pár metrů od břehu. Jasně, tuhle taktiku nelze praktikovat na úplně všech revírech. Ovšem tam, kde to lze, to stojí za vyzkoušení.

 

Velkého kapra musíte „vyčmuchat“

Sedím na břehu oblíbeného revíru. Okolo mě rostou pásy zeleného rákosu, který mnohde zasahuje až do vody. Nad hlavou mi šustí zeleňoučké listí ze stromů. Některým se „nechce“ růst k nebi, a tak se „vyvalí“ nad vodu. Takové stromy nad hladinou lákají ryby!

Zarostlý břeh, padlý strom přímo do vody… Na podobném místě ryby prostě budou!

Jednak stín z hustých korun stromů dává rybám „pocit bezpečí“ před predátory. Zároveň poblíž takových míst je spousta spadaných větví. Takže ryby tady reálně ten úkryt mají. A nesmíme zapomenout ani na hromadu potravy v podobě hmyzu a rostlin, která padá přímo do vody.

Když to rybář vidí, okamžitě ho láká sem nahodit. A dává to smysl! Ryby se totiž právě tady přirozeně vyskytují, přirozeně tady hledají něco k snědku. Tak proč hledat kapry někde daleko? Proč nahazovat nebo vyvážet nástrahu kdesi do neznáma?

VIDEO: Jak jednoduše chytit velkého kapra kousek od břehu? Tipy ve videu

Nejlepší na tom je, že výše popsaný typ lovného místa je „na dostřel“. Osobně tak při podobném lovu používám krátkou dělenou udici o délce 270 centimetrů s gramáží okolo 65 gramů. Nic víc nepotřebuji! Ano, jelikož musím rybu rychle dostat od překážek, tak používám hrubší vlasec – něco okolo 0,30 mm. Ale to je všechno…

 

Jak krmit, a co nastražit?

Můj lovecký instinkt mi při lovu na takových místech říká jednoduchou věc: jelikož zde ryby hledají především hmyz, je dobré zde nastražit nějakou živočišnou nástrahu. Rybář má v takovém případě hned několik možností.

Masové nugety na kapra mají ve vodě skvělý účinek

Buďto můžeme použít přímo živou nástrahu v podobě žížaly nebo červů, ovšem v tomto případě je „problém“, že nástraha většinou nevydrží na toho skutečně velkého kapra. Tyto nástrahy totiž mají rádi i menší kapříci, ale také tloušti, plotice nebo perlíni. A tyhle ryby bývají u nástrahy jako první

Proto je lepší sáhnout třeba po nugetě na kapry v masové příchuti. Právě tato nástraha obsahuje celou řadu živočišných surovin, díky čemuž do vodního prostředí vysílá koncentrované potravní signály.

Napadaná potrava vzadu, vodní rostliny vpředu. Tady ryby budou sbírat

Navíc, nástraha ve vodě velmi rychle pracuje, kdy do okolí vypouští lákavý „mrak“. Takže rybář se bude bavit hodně záběry od kaprů, tak také může přijít větší ryba. Dále je možné použít i pelety na kapry nebo třeba masové boilies. To jsou taky osvědčené věci, které fungují

A jak je to s krmením? Pokud chytáme na takovém místě, na kterém ryby samy od sebe hledají něco k snědku, není zapotřebí to přehánět s kvantitou. Ovšem kvalitní krmení může k úlovku výrazně pomoci. Bacha! Tím nemyslím, že návnada na kapry musí stát půlku výplaty, to rozhodně ne!

Kapr našel masové nugetky pár metrů od břehu

Stačí použít klasickou krmnou směs, do které ale následně dáme další chutné suroviny. Co například? V krmení na kapry by rozhodně neměla chybět kukuřice, ale také masové pelety nebo nugety na kapry. Ideální jsou potom i kukly červů nebo i živí červi. Tohle nikdy nezklame! Krmení pak můžeme naházet kousek od břehu rukou, ale lze použít i prak.  

Zdolávání většího kapra na krátký a jemný prut je parádní zážitek

Co se týče montáže: při lovu kaprů u břehu nepoužívám nic speciálního. Na vlasec navléknu 40gramové olůvko, pak navléknu korálek a navážu obratlích. Na něj pak navážu návazec, na kterém je navázaný háček tzv. „na vlas“, což znamená, že můžu nástrahu nastražit pod háček. To je všechno…

 

Věc, kterou rybář neustále podceňují

Tento styl lovu vyžaduje jednu zásadní věc, na kterou ale rybáři neustále zapomínají. Pokud chytáme poblíž břehu, je zapotřebí být absolutně potichu. A to znamená jako fakt potichu. Po břehu není dobré neustále chodit, protože i dupání může ryby vyplašit. To samé pak samozřejmě platí o hlasité mluvě nebo nahlas puštěném rádiu.

Ryby se často prozradí samy. Je ale zapotřebí být naprosto ticho

Osobně jsem za ty roky u vody viděl už fakt ledacos. Velkým problémem je právě křičení, dupání nebo třískání věcmi. V takovém případě se rybář chytající u břehu může rovnou rozloučit s úspěchem. Moudré není ani neustálé přehazování nástrahy, a celkově pohyb na hladině revíru – byť třeba jen s krmnou raketou.

Musím se přiznat, že já moc nechodím k vodě o víkendech. A když se náhodou v sobotu nebo v neděli k vodě dostanu, okamžitě si všimnu onoho rozdílu. Při vyšší koncentraci rybářů na revíru prostě z hladiny „zmizí kola“ od ryb, ryby se tak často nehází nad hladinu, a o nějakém pohybu kousek od břehu už vůbec nemůže být řeč.

Když je rybář schovaný za rákosím, ani zkušená ryba si ho nevšimne

Přitom když bývám u vody sám, tak kolikrát s pomocí polarizačních brýlí vidím hejna ryb „na dosah ruky“. Ryby se neustále ukazují nad hladinou, takže často samy sebe prozradí. Proto doporučuji opravdu maximální klid. Jen sedět, dýchat a užívat si přírodu. Ono se to vyplatí!

 

Když se usměje štěstí

Pokud rybář zvolí správné lovné místo, krmení a nástrahu, pak se na něj může usmát štěstí v podobě velkého kapra. A pokud rybář prokáže svůj um, a velkou rybu dostane do podběráku, pak musí projevit i další část „rybářského vychování“.

Uloveného kapra VŽDY pokládejte na mokrou podložku

Po ulovení kapra pokládejte jen na mokrou podložku. Pokud bychom totiž kapra položili na suchou podložku, pak z něj sedřeme ochranný sliz, který ho chrání před nemocemi a parazity. Jestli podložku nemáte, pak kapra položte v mokrém podběráku na MOKROU trávu. Nikdy rybu nepokládejte na kamení, písek nebo hlínu.

Chápu, že rybáři, kteří nechytí většího kapra každý den, mohou na spoustu věcí pod vlivem emocí zapomenout. A často si taky chtějí kapra „užít“. Ale nenechávejte ho zbytečně dlouho na souši. Po dobu, kdy je kapr na břehu, ho polévejte vodou z kbelíku, abyste zabránili poškození kaprova organismu.

Někteří rybáři tvrdí, že podobná opatření jsou zbytečná, není to ale pravda. Kapr sice může odplavat, ale to, co se děje pod hladinou, lidské oko už nevidí. Proto se chovejte ke KAŽDÉ ulovené rybě s maximální respektem. Díky za to!

Foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -