DomůRybolovné technikyKaprařinaJednoduchý lov amura z hladiny na pečivo: Rybaření plné adrenalinu, které funguje

Jednoduchý lov amura z hladiny na pečivo: Rybaření plné adrenalinu, které funguje

- Reklama -

Letní vedra dost komplikují rybaření. Jde o to, že ryby se za takových podmínek nedrží u dna, ale postávají hned u hladiny. Jak je tady chytat? Existuje jednoduchý způsob lovu, který funguje. 

Foto: InRybar.cz

Tohle zná asi každý rybář: Člověk sedí na břehu oblíbeného revíru, ale číhátka nebo swingery se ani nehnou. No, ono se není moc co divit! O klidnou hladinu se opírají ostré sluneční paprsky, které ohřívají vodu ve vrchních vrstvách. Takže ryby se zvedají vzhůru vodním sloupcem.

Kolikrát tak za letních dní jdou těsně pod hladinou vidět temné obrysy ryb. A často jsou mezi nimi i kapitální kusy! Jak ale tyto ryby chytat? Je to naprosto jednoduché: Pro lovu amurů a kaprů z hladiny můžeme použít účinnou rybářskou metodu tzv. „na mlaskačku“. Jak to funguje?

VIDEO: Jak úspěšně chytat amury a kapry z hladiny? Vyzkoušejte tento způsob

 

Zátěž nepotřebujeme, kvalitní fluorocarbon ano

Montáž pro lovu amurů nebo kaprů z hladiny není nikterak komplikovaná. Jelikož musíme mít nástrahu na hladině, tak nepotřebujeme žádnou zátěž. Jedinou zátěží bude nastražený rohlík. Jak tedy připravit návazec „na mlaskačku“? Je to fakt jednoduché!

Při lovu amura z hladiny není důležité používat nikterak zvláštní vybavení. Jen je ale zapotřebí dbát na kvalitu háčku a navazovacích materiálů…

Jen si připravíme přibližně metr kvalitního fluorocarbonu, na který navážeme pevný háček. Háček musí být opravdu ostrý – jelikož nemáme při tomto rybaření žádnou zátěž, tak při záběru nevznikne žádná „protisíla“ jako při lovu na položenou. Proto je ostrost háčku naprosto zásadní.

Jakmile máme háček na fluorocarbonu navázaný, tak na druhém konci navážeme klasické očko. A toto očko protáhneme očkem na kmenovém vlasci. Správně! Pro spojení návazce „na mlaskačku“ nepoužíváme žádné obratlíky nebo kroužky, které by měly tendenci klesat ke dnu.

Ideální lokalita pro lov amurů z hladiny vypadá přesně takto…

Pamatujte na jednu zcela zásadní věc: Při lovu na mlaskačku je extrémně důležité používat nejen ostré háčky, ale také kvalitní návazcové materiály. Jde o to, že amury a kapry na hladině hledáme třeba poblíž potopených překážek. A pokud by nám ryba třeba o potopenou větev „brnkla“ s návazcovým materiálem, tak ten to prostě musí vydržet!

Jedna technická: Při lovu amurů a kaprů z hladiny to osobně dělám tak, že překlopím naviják. Právě tenhle způsob zajišťuje to, že amur nebo kapr nebude cítit při záběru vůbec žádný odpor. Je to mnohem spolehlivější než úplné povolení brzdy, při kterém přece jen nějaký odpor je.

Amur je dokonalou rybou, která nabízí neopakovatelné rybářské vzrušení

Překlopení navijáku je při tomto letním rybaření vhodné i proto, že za těchto podmínek jen málokdy fouká silný vítr. Takže rybář nemusí mít obavy z toho, že by vítr vymotával navazovací materiál z cívky navijáku.

 

Kde chytat amury a kapry na hladině?

Lov amurů a kaprů z hladiny není nikterak složitý, ale je velmi důležité najít vhodné místo pro takový lov. Jak takové místo vypadá? Ideální je amury a kapry hledat u spadaných stromů nebo zatopené vegetace. U těchto překážek se tyto ryby typicky vyskytují za vysokých letních teplot, kdy se o hladinu opírají horké sluneční paprsky.

Amury je dobré hledat poblíž překážek. Pokud ale budeme chytat v jejich blízkosti, je nutné používat kvalitní navazovací materiály. Bez nich to nepůjde!

Abychom ryby našli, je vhodné si nejprve obejít vybraný revír a daná místa navštívit. Nejosvědčenější metodou je „stopování“ ze břehu s pomocí polarizačních brýlí, díky kterým velmi rychle zjistíme, jestli na daném místě nějaké ryby stojí.

Není nutné ale chytat pouze u překážek. Třeba při stmívání amuři a kapři ze zmíněných překážek rádi plavou na „otevřenou vodu“. A kolikrát se pohybují v těsné blízkosti břehu, kde hledají něco dobrého k snědku. Proto v takových podmínkách stačí nahodit třeba jen 15 až 20 metrů od břehu. Důležité je ale být naprosto potichu.

 

Na co chytat amury a kapry z hladiny?

Nejlepší nástrahou pro tuto rybolovnou metodu je jednoznačně pečivo, konkrétně pak rohlík. Jde o to, že právě rohlíky, zejména pak ty 2 dny staré, mají dokonale „gumovou konzistenci“. Díky tomu na háčku drží i bez přídavné gumičky nebo provázku, které rybáři používají k přivázání k háčku.

Ideální nástrahou na amury z hladiny je 2 dny staré pečivo, konkrétně rohlíky

Nevhodné jsou naopak čerstvé rohlíky, které jsou „křehké“, a které kolikrát nevydrží švih při nahození. Pokud nemáte starší rohlíky k dispozici, pak stačí čerstvé rohlíky napařit. Jednoduše je strčte do navlhčeného sáčku, který stačí vložit na chviličku do mikrovlnky. Tohle je nejrychlejší postup, jak upravit rohlíky „na mlaskačku“.

Nebojte se na háček napíchnout velký kus pečiva. Amur má velkou tlamu…

Co se týče nastražení, tak těch postupů je celá řada. Někdo k nastražení používá zmíněné přídavné provázky nebo gumičky. Nejjednodušší ale je rohlík propíchnout nejprve na jeho špičce, a poté ho několikrát propíchnout po stranách. Na závěr pak doporučuji návazec několikrát obmotat okolo rohlíku, aby lépe držel při hodu (celý postup je ukázaný ve videu výše).

 

Pamatujte: Amura nikdy nepodceňujte!

Při lovu amurů a kaprů z hladiny je jedním z nejkrásnějších momentů záběr. Jen si to představte: Kus rohlíku se „válí“ na klidné hladině, občas do něj jen ťukne drobnější rybička. Rázem se ale z hlubiny kousek od nástrahy zjeví tajemný stín větší ryby.

To velké bílé uprostřed je nastražený rohlík. Takový kus je na amury naprosto ideální. Navíc vydrží i nájezdy menších rybek, které si také chtějí kousnout

V tu chvíli se rybářovo srdce naprosto zastaví! Stín se blíží ke kusu rohlíku, a najednou… Mlask! Povolený vlasec se začne odvíjet z překlopené cívky. Není na co čekat! Rybář bere prut do ruky a zasekne. V tu chvíli začne nefalšované rybářské eldorádo.

Zdolávání amura je specifické z toho ohledu, že ve chvíli, kdy jej rybář tahá z volné vody, tak „jde jako cejn“. Bez odporu. Ve chvíli ale, kdy amur ťukne „břichem“ o dno, tak se charakteristika souboje okamžitě změní. Proto je důležité pamatovat na to, že při lovu amurů je zásadně důležité mít nastavenou brzdu navijáku.

Ideální taktikou je hledat amury a kapry u překážek bez prutu, kdy se projdeme podél břehu. Třeba tady určitě budou! 

Lov amurů a kaprů z hladiny je opravdu nádherná rybářská disciplína. Při tomto rybaření rybář zažije neuvěřitelný adrenalin a vzrušení, přičemž k tomuto lovu není nutné nikterak speciální vybavení. Ne, postačí běžný prut s navijákem, jen je nutné věnovat pozornost navazovacím materiálům a háčku.

A hlavně! Toto rybaření funguje i v tu chvíli, kdy ostatní metody selhávají. Takže pokud se budete chtít bavit i za těch největších letních veder, pak vyzkoušejte tuto rybolovnou metodu. Jde opravdu o perfektní rybářskou zábavu v letním počasí…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Hezké video ALE jek je vidět tak na revíru není žádná bílá ryba protože jinak by byl ten rohlík do 5 minut dole. A co pak?

    • Zdravím Miloši,

      pokud Vás při lovu z hladiny trápí bílá ryba, pak doporučuji rozházet na místě vícero kusů rohlíků. Tím rozprostřete tlak bílé ryby na více kousků, takže rohlík na háčku vydrží déle. Navíc, aktivita bílé ryby na hladině zaujme většinou i kapry a amury, takže to není jen negativní faktor…

      Ať Vám to u vody jezdí!

      V.

  2. Pokud je hodně bílé ryby používám starší chleba ten vydrží podstatně déle.Naviják nenechávám odklopený nechám jen víc volného silonu na vodě a pak je z toho krásný vrčák.Nějaký odpor bych vůbec neřešil protože ryby to bez problémů tahají i s větší bublinou.JInak perfektní rady a finty jsou na videu na Mrku hlavně jak použít nekonečnou zarážku.A kapři co mucli jen spodek chleba teď už mají smůlu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -