DomůRybolovné technikyPlavanáJednoduchá plavaná s bičem: Rybaření plné zábavy a nádherných záběrů na splávek

Jednoduchá plavaná s bičem: Rybaření plné zábavy a nádherných záběrů na splávek

- Reklama -

Rybaření na plavanou nabízí spoustu zábavy. Jde o styl rybaření, při kterém se neustále něco děje. A tohle platí dvojnásob ve chvíli, kdy chytáme na plavanou s bičem. Jak takové rybaření vypadá? 

Foto: InRybar.cz

Třeba taky patříte k těm rybářům, kteří nemají tolik času na ryby. A namísto toho, abyste mlčky seděli u nahozených prutů na položenou, tak se chcete během chvilky u vody především pobavit. V takovém případě by vás mohlo zajímat rybaření na plavanou s bičem. Jde o akční rybolovnou metodu s jemným vybavením, která nabízí obrovskou zábavu.

 

Proč si lov na bič zamilujete?

Zbožňuji ty chvíle, kdy jaro propukne naplno, a kdy se na březích zazelená čerstvá tráva. Ta mnohdy zasahuje až do vody, takže vytváří „špajz“ pro nejrůznější druhy ryb. U takových překážek se strašně rádi drží nejen líni, perlíni nebo plotice, ale kolikrát jde pod nohama vidět třeba kapřík.

VIDEO: Jak vypadá rybaření na plavanou s bičem? Podívejte se na video

A právě na takových místech rozházím trochu krmení. Jde o naprosto jednoduchou návnadu, která stojí pár korun. Ale tady bude fungovat skvěle! Netrvá to dlouho, a mého krmení si rybky všimnou. To poznám i tak, že se na hladině vytváří drobná kolečka.

Tahle místa jsou pro rybaření s bičem jako dělaná

Na háčku se svíjí několik čerstvých červíků. Švih! Splávek letí na krmné místo. Netrvá to nikterak dlouho a začne „tancovat“ jako při živelné španělské muzice. Tohle je prostě nádhera! Koukat na tu anténku splávku. Tohle je rybaření, které pohladí rybářovu duši!

Není na co čekat, sekám. A v jemném biči na plavanou cítím tah ryby. Je to krásný perlín. Nádherně zdravý, famózně zbarvený, krásně baculatý. Tyhle ryby prostě nejde nemilovat. I když jim není věnována taková „mediální“ pozornost, je to jedno. Stejně je to jedna z nejkrásnějších rybek v našich vodách.

Krásně baculaté rybky berou hodně dobře při západu sluníčka, když se stmívá…

Člověku při tomhle rybaření fakt stačí jen hodinka, a zažije spoustu záběrů. A krásných soubojů s baculatými rybkami. Pokud tedy hledáte u vody především zábavu, pak je bič ideální volbou. Zejména pak ve chvíli, kdy berete s sebou k vodě malou ratolest. Pro děti rybářů je rybaření na bič to pravé ořechové…

 

Jak rybařit na plavanou s bičem?

Na rybářském trhu je celá řada bičů na plavanou. Rybáři si mohou vybrat od naprosto základních modelů za pár stovek, až po ty kvalitnější za větší peníze. Pro takové „normální rybaření“ bohatě postačí základní model za pár korun, který je k dostání v každém rybářském obchodu.

Pokud máte bič s koncovým očkem, pak doporučuji na jeho konec navléknout bužírku. Právě takové zakončení zabraňuje tomu, aby se vlasec omotával okolo samotného biče…

Co je to vlastně bič na plavanou? Jde o rybářskou udici, která nemá na blanku žádná očka, kromě jediného na špičce (u dražších modelů může být adaptér pro připnutí vlasce). Právě za toto koncové očko přivážeme vlasec se splávkem. Na biči nenajdeme ani sedlo na naviják, protože naviják se při tomhle rybaření nepoužívá.

Při rybaření na bič používám pevné splávky

Za koncové očko nebo zmíněný adaptér pak přivážeme/připneme kus vlasce. Délku vlasce volím vždy tak, aby háček „končil“ asi 20 nebo 30 centimetrů nad koncem rukojeti. Pokud by byl vlasec delší, hůře by se s udicí manipulovalo při zdolávání ryby. Jaký vlasec při tomhle rybaření použít? Osobně volím jemný vlasec o průměru 0,10 až 0,12 mm.

Takový perlín na jemném biči na plavanou s jemným vlasce dokáže pořádně prověřit rybářovo umění

Bič na plavanou je dokonalý z toho pohledu, že jde opravdu o jemnou udici, která se krásně ohne i při chytání malých „čudel“. Tohle rybaření je opravdu velmi zábavné, a pokud rybář najde vhodné místo, které rozkrmí krmením na ryby, pak má o zábavu postaráno.

 

Na co chytat?

Při chytání na bič můžeme použít celou řadu nástrah, které se při lovu ryb na plavanou běžně používají. Asi nejčastější „dobrotou“ pro ryby jsou živí červi. Právě ti se po napíchnutí svůdně kroutí, takže lákají ryby lákavým pohybem na háčku. Navíc specificky páchnou, což také přispívá k atraktivitě nástrahy.

Červi jsou TOP nástrahou při chytání na plavanou s bičem

Ale tohle rybaření není jen o červech. Velmi populární nástrahou je i pečivo. Jelikož rybaříme především s malými háčky, tak se nejčastěji z pečiva dělá těsto. Právě z něj pak uděláme drobnou kuličku, kterou napíchneme na háček. V zimním období ale někteří rybáři napíchnou i nestlačenou střídku, která taky perfektně funguje.

Nádherně zbarvený perlín neodolal červíkům

Pokud budeme rybařit na plavanou poblíž podvodních překážek, u kterých se ryby přirozeně zdržují, není nutné to přehánět ani s krmením. Pro rozkrmení místa bohatě postačí nějaká levná krmná směs požadované příchutě.

Osobně to ale dělám tak, že do krmení přidávám nemalé množství strouhanky. Proč? Jde o to, že strouhanka je výborné pojivo, které v krmení vytvoří větší hrudky. A právě tyto hrudky vydrží na krmném místě delší dobu, a to i ve chvíli, kdy najede velké hejno drobných rybek. Takže taková návnada láká ryby k nástraze podstatně delší dobu. Strouhanky do krmení přidávám minimálně 30 %, spíše ale více.

Při jednoduchém rybaření na plavanou postačí levná krmná směs, kterou můžeme vylepšit jednak strouhankou, ale také živými červy

Pro další vylepšení pak poslouží i živí červi, které můžeme do krmné směsi přidat. Není třeba to přehánět s množstvím, stačí do kbelíku s krmením vysypat půlku kelímku červů. Další super „surovinou“ jsou potom i kukly červů, takže pokud se vám stane, že se vám v krabičce zakuklí, rozhodně je nevyhazujte!

 

Kde a kdy s bičem rybařit?

Z výše uvedeného je asi zřejmé, že s bičem budeme chytat především v příbřežních partiích. Ale to vůbec nevadí! Právě tady se schovává celá řada atraktivních rybích druhů. Pokud se rozhodneme pro lov na plavanou na bič, pak doporučuji hledat taková místa, kde jsou přirozené překážky. Co tím myslím?

Tam, kde je zatopená tráva, budou i ryby. Především pak krásně zbarvení perlíni, ale třeba také plotice nebo líni

Je prostě dobré chytat třeba na zarostlých březích, anebo na březích, na kterých je zatopená tráva či keříky. Právě tyhle překážky jsou samy o sobě pro ryby velmi atraktivní, takže ty se tady budou schovávat. Ryby prostě chytejme tam, kde se zdržují

Při chytání s bičem si užijete spoustu zábavy za krátkou chvíli

Ideální je pak na bič chytat ve chvílích, kdy jsou ryby přirozeně natlačené v blízkosti břehu. Tyto okamžiky jsou nejčastěji k vidění během východu nebo západu slunce, kdy voda u břehu „vaří“ jako voda v rozpáleném hrnci. V tyto chvíle jde nachytat opravdu velké množství ryb.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -