DomůNovinkyMasakr trofejních ryb na Labi! Do řeky unikla toxická látka, která zabíjela...

Masakr trofejních ryb na Labi! Do řeky unikla toxická látka, která zabíjela ryby

- Reklama -

Do řeky Labe ve městě Štětí unikla toxická látka! Rybáři po tomto incidentu posbírali stovky kilogramů uhynulých ryb, mezi nimi i trofejní kusy. Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody z řeky, na místě byli i policisté. Rybáři zatím neví, jaká látka se do řeky dostala. To vše ukážou až odebrané vzorky vody z řeky.

FOTO: Severočeský ÚS

Fotografie z místa úhynu nevypadají vůbec dobře. Jsou na nich vyfoceny mršiny krásných ryb, které mnohdy dosahovaly i zajímavých rozměrů. Na fotkách jdou vidět třeba krásní sumci, kapři, amuři nebo úhoř. Podle mluvčího Severočeského územního svazu toxická látka pobila i velké množství „bílé ryby“. Co se vlastně stalo?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jaké úhyny trápily rybáře v posledním období? Tady je přehled!

„Na řece Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí byl dnes zaznamenán hromadný úhyn ryb. Zatím bylo odloveno několik stovek kilogramu uhynulých ryb, včetně kusů v trofejních velikostech,“ uvedl tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

 

Na místě zasahovala policie

Po hromadném úhynu ryb na řece Labi přijela na místo policie, a také Česká inspekce životního prostředí, která odebrala vzorky. „Ze strany České inspekce životního prostředí byly odebrány vzorky vody i uhynulých ryb. Na místě byla přítomna i Policie ČR,“ řekl tiskový mluvčí Jan Skalský.

Rybáři jsou přesvědčeni o tom, že vylovené ryby nejsou všechny, které toxická látka zabila. „S ohledem na charakter řeky (velikost, průtok, hloubka apod.) lze předpokládat, že uhynulých ryb bude větší množství, část se podaří zajistit, určité množství ovšem nejspíše řeka odnese níže po toku, případně je zaznamenáme později, až vyplavou vlivem rozkladných procesů,“ dodal tiskový mluvčí severočeských rybářů.

FOTO Z MÍSTA ÚHYNU: Podívejte se na fotografie uhynulých ryb v řece Labi! 

Rybáři posbírané rybí mršiny odvezou k odborné likvidaci, a budou čekat na rozbory odebraných vzorků ryb. „Uhynulé ryby zajištěné rybáři z MO Štětí budou odeslány k odborné likvidaci. Aktuálně čekáme na informace, jaká látka se konkrétně do řeky dostala,“ zakončil Jan Skalský.

 

VIDEO: Zimoviště ve Štětí před únikem toxické látky

O několik hodin později po úhynu ryb v Labi zveřejnil Severočeský územní svaz video, na kterém je k vidění zimoviště ryb v zasaženém místě. Tenhle pohled hřál jistě nejednoho rybáře, dokud nedošlo k úniku toxické látky. Nyní na zmíněném místě podle severočeských rybářů ryby nejsou.

„Takto vypadalo zimoviště ryb ve Štětí pod výtokem z papíren Mondi před včerejším úhynem (potvrzen únik louhu). No videu je možné zaznamenat značné množství ryb, které v zimě k výtoku lákala nejen teplá voda, ale též potrava v podobě buničiny apod. Dnes není v tomto místě možné zaznamenat doslova ani šupinu,“ uvedl Severočeský územní svaz.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  • Viník je jasný, papírny Mondi Štětí. Teď už jim jen dát pořádný flastr. Rybám to ale život nevrátí 😥

 1. Tohle už snad ne
  Jezdíme tam rádi a teď máme po hehe
  Za to už musej padat hlavy ne?
  Na pařit za to kriminál a stovky milionů pokut
  Tohle už není normální
  Nes rybáře to taky něco stojí a nakonec pak nebudeme mít kam jezdit si zarybařit

 2. Když už se začíná Labe zase po dlouhé době chlubit krásnými a trofejními úlovky,tak nám je průmyslové podniky vyhubí.Nez vypustí odpadní vody do řek,měla by být daleko přísnější kontrola a zabezpečení…

 3. no co čekat na průmyslové zóně že to zase nějaký doufám že budou padat hlavy ale mi to nezjistíme odnese to zase nějaký chudák z údržby aby byl klídek, něco se zaplatí a pojede se dál. A pak nám tam vysadí půl kilové kapříky z velikou slávou….. protože zase dostane někdo nasypáno do kapsy..

 4. Né jenom že pochcipaji ryby ale vytravene bude všechno živé co se ve vodě vyskytovalo a to má ještě větší nedozírné následky nezdli vychcipane ryby. Léta bude trvat než se to aspoň trochu dostane do normálu.

 5. Na „Špíně“, jak se u nás ve Štětí lovnému místu říká, jsem trávil svoje dětství. Jezdil jsem tam chytat s dědou, tátou, pak sám a letos jsem se tam chtěl zrovna vrátit vytáhnout si nějakého sumce, protože tam jich vždycky bylo dost. Je tam po celý rok teplá voda a dostatek potravy. Chlapi se tam scházeli na pokec. Tohle mě bolí když to vidím. Bordel a smrad tam byl vždycky, proto ten název Špína, ale tohle je úplně jinej level. Nejdřív nám vzali ryby povodně, následky vnímám do dneška a teď to ještě lokálně vymlátí papírna Mondi. Fakt doufám, že se k tomu postaví čelem a postarají se, aby místo bylo v následujících letech v lepším stavu než před únikem toho jejich vražednýho bordelu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -