DomůNovinkyMonstrum z hlubin: rybáři vytáhli z moře vzácného žraloka s hrůznými zuby

Monstrum z hlubin: rybáři vytáhli z moře vzácného žraloka s hrůznými zuby

- Reklama -

Rybáři u Tchaj-wanu ulovili žraloka šotka, který žije v hlubinách moře. Tento druh žraloka patří k fascinujícím tvorům hned z několika důvodů. Třeba proto, že jeho zjev připomíná nějaké monstrum. 

Hluboké mořské vody nejsou ani v dnešní době pořádně prozkoumané, takže někdy se stane, že například rybáři vytáhnou z hlubin tvora, který jako by se ani nenarodil na naší planetě. Přesně tak vypadá žralok šotek, kterého rybáři ulovili u Tchaj-wanu. A zdá se, že jde o největšího žraloka tohoto druhu z tchajwanských vod.

 

Rybáři ulovili březí samici s mláďaty

Rybářská loď se pohybovala v tchajwanských vodách, když najednou z hlubin vytáhla neobvyklého žraloka. Ten měl hrůzně vypadající zjev, který by leckomu mohl připomínat nějaké mimozemské monstrum ze sci-fi.

Podle dostupných informací tento žralok šotek měřil neskutečných 4,7 metrů (15 stop a 5 palců) a vážil skoro 800 kilo (1763 liber). Magazín fieldandstream.com napsal, že jde o největšího žraloka tohoto druhu, který kdy byl ulovený v tchajwanských vodách.

Bohužel, tento ulovený žralok byl samice. A ještě smutnější na tom je, že šlo o březí samici, ve které byla mláďata. Tato mláďata budou tak sloužit vědcům k výzkumu tohoto pořád tajemného druhu žraloka, o kterém ani moderní věda příliš neví.

Jelikož tohoto žraloka ulovila rybářská loď, měl skončit v restauraci. Nakonec ale o úlovek projevilo zájem tchajwanské muzeum. „Poté, co o žraloka Tchajwanské muzeum mořského umění bojovalo, byla tato vzácná fosilie přidána do sbírky muzea,“ citoval magazín fieldandstream.com.

 

Tajemný žralok šotek z hlubin

Co je tohle za žraloka? Jedná se o žraloka šotka, který je zajímavý třeba proto, že je označován za živou fosilii. Ano, tento žralok se během desítek miliónu let vývoje téměř nezměnil. Tomuto druhu dominuje výrazná čelist, která je „vysouvací“.

Tento druh je i v dnešní moderní době zahalen tajemstvím. A to třeba i proto, že tito žraloci žijí i v extrémních hloubkách přes 1 kilometr. Občas se ale stane, že rybáři tohoto žraloka chytí, jako nedávno rybáři u tchajwanských břehů.

Žraloci šotci dorůstají průměrně okolo 3 až 4 metrů, největší jedinci pak mohou mít až 6 metrů. Tento druh žraloka žije především v asijských vodách, třeba u Japonska. Ovšem s tímto druhem je možné se setkat také u Nového Zélandu nebo u Jižní Afriky. I když nálezy o těchto žralocích existují i z jiných oblastí, jedná se spíše o vzácnost.

Zdroj: fieldandstream.com, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -