DomůNovinkyNaděje pro ryby na Dyji? V řece pod Novými Mlýny bude systém...

Naděje pro ryby na Dyji? V řece pod Novými Mlýny bude systém včasného varování

- Reklama -

Hromadné úhyny na Dyji pravděpodobně „přispějí“ k zavedení opatření, která by mohla na blížící se katastrofu včas upozornit. Předseda rybářů řekl, že s povodím pracují na systému včasného varování. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Informaci o spolupráci rybářů z Moravského rybářského svazu a vodohospodářů z Povodí Moravy potvrdil webu Novinky.cz předseda MRS Jiří Ryšánek. V letošním roce na řece Dyji došlo ke dvěma hromadným úhynům, kdy dohromady uhynuly desítky tun ryb.

Přesné číslo se pravděpodobně bude týkat „pouze“ odvezených ryb do kafilérie, protože další neposbírané rybí zdechliny se rozložily v řece Dyji. Aby se na možné kritické situace rybáři v budoucnu připravili, spolupracují s Povodím Moravy na systému včasného varování

 

Hromadné úhyny se mohou opakovat

Předseda pro zmíněný zpravodajský web připustil, že podobný hromadný úhyn se může v budoucnu zopakovat. Vinu na tom má třeba přemíra živin ve vodě, konkrétně se mluví třeba o fosforu. Řešením může být efektivnější čištění odpadních vod, které se vypouští do říčních toků. Pak je samozřejmě důležité připočíst i vysoké teploty nebo sucho, které snižují průtoky v tocích.

Předseda Jiří Ryšánek pak pro Novinky.cz ještě řekl, že moravští rybáři po dvou úhynech na Dyji chtějí sesbírat co nejvíce podkladů, což by mělo posloužit k zavedení účinných opatření v budoucnosti. Jedním z nich bude i již zmíněný systém včasného varování na řece Dyji pod Novými Mlýny.

Spolupráci mezi vodohospodáři a rybáři od prvních dní úhynu potvrzuje i mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Ten v minulosti mluvil pro magazín InRybar.cz právě i o negativním vlivu odpadních vod.

„Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin.“

 

Rybář podal na Povodí Moravy trestní oznámení

Některé rybáře nedávné hromadné úhyny na Dyji zasáhly natolik, že se rozhodli konat. Jako třeba rybář Marian Bešter, který na Povodí Moravy podal trestní oznámení. To by podle informací rybáře mělo být už postoupeno oddělení hospodářské kriminality.

„Trestní oznámení jsem se rozhodl podat z toho důvodu, že situace se opakuje od roku 2013 znova a znova. Od té doby byla spousta času najít řešení, ale vždy se to přešlo, není mi to lhostejné,“ řekl magazínu InRybar.cz zmíněný rybář.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -