DomůNovinkyRybář podal trestní oznámení na Povodí Moravy. „Vše konzultuji s odborníky,“ říká

Rybář podal trestní oznámení na Povodí Moravy. „Vše konzultuji s odborníky,“ říká

- Reklama -

Nejen rybáři z jihu Moravy v posledních dnech nemluví o ničem jiném než o hromadném úhynu na řece Dyji. Rybáři už posbírali 40 tun mrtvých ryb a další tuny rybích mršin jsou ještě v řece.

Ilustrační foto: Marian Bešter

Hromadný úhyn ryb v řece Dyji způsobil pravděpodobně souhrn několika faktorů, které výrazně zhoršily podmínky v toku. Jenže! S tímhle se nechce smířit rybář Marian Bešter. Rybář z jihu Moravy je přesvědčený o tom, že svůj podíl viny na celé situaci má Povodí Moravy. A proto na vodohospodářský podnik podal trestní oznámení.

To bylo podle informací Mariana Beštera už postoupeno oddělení hospodářské kriminality. Proč se rybář rozhodl podat trestní oznámení na vodohospodářský podnik? A co se podle rybáře musí v příštích letech změnit?  

 

„Není mi to lhostejné,“ říká rybář

Proč jste se rozhodl podat trestní oznámení na Povodí Moravy?

Trestní oznámení jsem se rozhodl podat z toho důvodu, že situace se opakuje od roku 2013 znova a znova. Od té doby byla spousta času najít řešení, ale vždy se to přešlo, není mi to lhostejné.

Opírá se trestní oznámení o data a informace i z „odborných kruhů“?

Ano, opírá se o data a informace z odborných kruhů a organizací. Vše konzultuji s odborníky, a také se opírá o oficiální korespondenci mezi hospodáři, Povodím Moravy a vodoprávním úřadem.

Šly z Vašeho pohledu udělat nějaké věci jinak, aby k takovému úhynu nedošlo?

Ano, šlo udělat změnu v provozním řádu MVE, v součinnosti s Povodím Moravy na instalaci stacionárního oxymetru, ale k tomu nedošlo, i když byli písemně o toto žádáni v roce 2013, 2018, 2019, 2021, a pak v lepším hospodaření s vodou.

Neupřednostnit výrobu elektrické energie před životem v řece a také komplexně jednat po celý rok a zadržovat co nejvíce vody. Častěji kontrolovat v teplých měsících kvalitu vody na VD Nové Mlýny, ale i na toku.

Vypadá to, že za úhynem ryb stojí celá řada faktorů. Co se musí v budoucnu změnit, aby k takové katastrofě už nedošlo?

Změnit se musí vše, co jsem uvedl výše, a také musí být rychlejší komunikace s dotčenými úřady, vypracovat krizový plán pro tyto situace, instalovat oxymetrii a kontrolovat, co se na toku děje, a kdo tam manipuluje s vodou.

Třeba čerpací závlahové stanice nejsou modernizovány z důvodu, že na to zemědělci nemají peníze, i když jim modernizaci přikazuje vodní zákon č. 254/2001.

 

Rybáři vytáhli už 40 tun mrtvých ryb

Včera byla zveřejněna informace o tom, že rybáři a hasiči posbírali dohromady už 40 tun mrtvých ryb. Další tuny rybích zdechlin pak jsou stále v řece Dyji. Řeku v posledních dnech postihly dva úhyny. Ten druhý řeku zasáhl v neděli.

A právě z něho rybáři viní vodní elektrárnu na Nových Mlýnech. Někteří rybáři jsou přesvědčeni, že z elektrárny byla vypuštěna voda, která neobsahovala tolik kyslíku. Povodí Moravy se ale brání tím, že vše konzultuje s Moravským rybářským svazem. Více o úhynu na Dyji zjistíte v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -