DomůNovinkyBudou rybáři platit více? Nájmy za vodní plochy rostou! Kde na to...

Budou rybáři platit více? Nájmy za vodní plochy rostou! Kde na to vezmou rybáři peníze?

- Reklama -

Hodně zásadní téma nedávno „zvednul“ předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner. Ten na webu středočeských rybářů napsal, že nájmy a pachty za vodní plochy se zvyšují. A že někteří rybáři před tímto problémem zavírají oči. Jenže tohle není chytré řešení! Pokud rybáři nepřistoupí k jasným řešením, a nebudou mít připravený plán na těžká období, pak to může skončit hodně špatně. Jak z toho ven? Například středočeští rybáři zavedli dobrovolný nástroj, který na tyto případy myslí. Jenže ne všichni rybáři jej přijali s otevřenou náručí…   

Těch chvílí, kdy byly vodní plochy, na kterých probíhá svazové rybaření, v ohrožení, bylo konkrétně ve Středočeském územním svazu hned několik. A i když se o tom moc nemluví, tak „tlaky“ z nejrůznějších směrů tady jsou pořád. Rybáři si totiž pořád neuvědomují, že kolikrát stačí „lusknout prsty“, a rázem přijdou o milovanou lokalitu. A právě na tohle Dušan Hýbner upozorňuje…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nejlevnější nahazovací echolot na trhu? Tenhle stojí jen pár korun!

„Již dnes se na mě obrací řada funkcionářů s žádostí o pomoc s řešením financí při krytí zvyšujících se pachtů, nájmů, neboť všude nejsme schopni dosáhnout na cenu obvyklou, či finančním příspěvkem na ekologické havárie a podobně. Jenže kde na to vzít? Náš územní svaz není bankovní dům, aby rozpůjčoval peníze našich členů. Na to jsme vytvořili Fond, který by to měl a mohl řešit, kdyby…“ napsal Dušan Hýbner.

 

Jak funguje středočeský Fond?

Co to je ten Fond? Jedná se o nástroj, ve kterém se shromažďují peníze na nečekané události, kdy jsou například vody v ohrožení, třeba když na ně má zálusk někdo ze soukromého sektoru. „Fond byl před dvěma lety schválený naší Konferencí SÚS, protože bylo zřejmé, že drtivá většina našich místních organizací nemá a nebude mít sama o sobě ekonomickou sílu na koupě nových revírů a vodních ploch, případně, což se ukazuje nyní, se může dostat do problémů se stoupajícími cenami pachtů, pronájmů a podobně,“ vysvětluje Dušan Hýbner.

Ten, kdo by si myslel, že Fond nefunguje, by se spletl. Už v minulosti díky tomuto nástroji mohli středočeští rybáři pomoci některým místním organizacím. „Fond hned po spuštění v následujících měsících jednoznačně prokázal, jak důležitou roli může sehrát ve fungování především místních organizací, kdy jsme z něho zachraňovali rybníky, které by jinak skončily v soukromých rukách – například rybníky Veletov, Svárov, Štikový, anebo pozemky pod Proboštským jezerem,“ říká středočeský předseda.

Když se rybářů zeptáte, jestli se jim Fond líbí, tak na internetu každý říká, že je to suprový nápad. Jenže realita je potom ve skutečnosti výrazně jiná! „Za téměř dva roky do Fondu přispělo 35 MO, z toho 17 MO pak opakovaně každý rok. Pro ostatní, jako by Fond neexistoval, zřejmě ve stylu – my nic takového nepotřebujeme! Za sebe říkám, že je to bláhový a neprozíravý postoj. A vím, o čem mluvím! Paradoxní je, že se čelem k Fondu postavily malé místní organizace, které obrací každou korunu, zatímco ty velké…“ mrzí Dušana Hýbnera.

 

Bude se platit povinně? 

Předseda Dušan Hýbner je z Fondu zklamaný, a to i přesto, že díky jeho pomoci rybáři zachránili už několik vodních ploch. „Osobně jsem zklamaný z dosavadního fungování Fondu, do něhož, aby výrazněji pomáhal, by muselo být ročně vloženo přibližně 3 000 000 korun. Kde je vzít? Máme tu jistotu vkladu SÚS v minimální výši 1 700 000 korun – ale dál?“ ptá se Dušan Hýbner.

Možností je několik. Zaprvé: Situace zůstane taková, jaká je, ale nepůjde pomoci všem místním organizacím. Zadruhé: Fond rybáři zruší, a v případě vážného problému si každá místní organizace pomůže sama. Anebo zatřetí: Všichni rybáři se budou podílet na přispívání do Fondu formou známek.

„Nabízí se varianta, která již není o dobrovolnosti, a tou je příspěvek každého člena v SÚS ve výši 40 korun (nevztahoval by se na mládež a děti), který by byl vybírán od členů v MO při výdeji povolenky nebo členské známky, následně by jej MO převedla jednou ročně do Fondu. Je to moje úvaha, říkám ji naprosto otevřeně a tady očekávám stanoviska především funkcionářů MO a samozřejmě i členů našeho územního svazu,“ nabízí řešení Dušan Hýbner.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nejlevnější nahazovací echolot na trhu? Tenhle stojí jen pár korun!

„Závěrem chci poděkovat všem MO, které do Fondu přispěly a přispívají, stejně jako všem členům, kteří do Fondu zasílají prostředky jako soukromé osoby. Toho si vážím, stejně jako příspěvků od našich malých MO, které mají minimální příjem, rozpočet do 70 000 korun, a přesto v něm našly 3 až 6 000 korun, které do Fondu zaslaly,“ zakončuje středočeský předseda.

INFO: Kompletní vyjádření předsedy Dušana Hýbnera k problematice Fondu

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Pane Hybner,vy tu zadate o prispevek na reviry ve vysi ceny jedne Plzne. To je smesne. To by si meli rybari uvedomit,kdyz si pakuji vysazene kapry na Vanoce!!!!

  2. ČRS Severní Moravy a Slezska již několik let vybira 200 Kč ročně za každého člena prave pro tyto případy, nevím proč by to nemohlo fungovat i u Vás p.Hybnere.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -