DomůNovinkyJedna velká fraška? Znalec už ví, kdo otrávil Bečvu! Teď se o...

Jedna velká fraška? Znalec už ví, kdo otrávil Bečvu! Teď se o něj zajímá policie

- Reklama -

Porušil zákon o mlčenlivosti? Slova znalce Jiřího Klicpery, který vyhodnocuje masivní úhyn ryb na otrávené Bečvě, nyní prověřuje policie. Znalec totiž v pořadu České televize Reportéři ČT řekl, že s úhynem ryb nemá nic společného chemička Deza. Navíc! Znalec také v jedné online diskuzi naznačil, že už ví, kdo otravu způsobil. Ovšem podle něj chybí důkazy. Jenže! Znalci jsou vázání mlčenlivostí a policie nyní prověřuje, zdali byl porušen zákon…

Chemička Deza, která patří do holdingu Agrofert, je od začátku vyšetřování ekologické havárie v podezření. A to i proto, že před masivním úhynem ryb došlo v podniku k provozní události, při které unikla toxická látka. Znalec ovšem tvrdí, že Deza za otravu řeky nemůže. „Byli jsme v Deze, víme, jak to tam je, a Deza skutečně je mimo podezření, tak jak to řekla inspekce hned na začátku,“ uvedl znalec Jiří Klicpera.

Znalec v online debatě „Vodárenské čtvrtky“, která probíhala 21. ledna, řekl, že už ví, kdo Bečvu otrávil. Jenže podle něj zatím nejsou žádné zásadní důkazy. „Bečva je úplně zvláštní případ. Já ho znám toho viníka. Ale my ho musíme dostat do rukou usvědčeného. Musíme mít důkazy. Proto to trvá tak dlouho,“ naznačil znalec Klicpera v debatě.

Otázkou je, jestli tyto informace mohl znalec vypouštět do veřejného prostoru. Tím se teď zaobírá policie. „Vystoupení soudního znalce policii překvapilo, ze strany Policie ČR zbaven mlčenlivosti nebyl. V současné době jeho vystoupení do veřejného prostoru vyhodnocujeme a zabýváme se jím. Více informací v tuto chvíli nelze poskytnou,“ řekla krajská mluvčí policie Lenka Javorková.

Právník Petr Svoboda označil vyšetřování případu za frašku: „Zatímco policie a Česká inspekce životního prostředí, které by měly poskytnout veřejnosti informace, mlčí, tak začal mluvit znalec, který by měl mlčet.“ Právník zároveň dodal, že znalcova mlčenlivost může být zrušena pouze tehdy, když ji „zruší“ zadavatel posudku. To ale policie neudělala. Porušil tedy zákon?

Úhyn na Bečvě v číslech: Zničeno 38 kilometrů řeky. Uhynulo 39,24 tun ryb (převážně parmy a ostroretky). Škody jsou v desítkách miliónů korun. Dobrovolníci při úklidu mrtvých ryb odpracovali celkem 1 177 hodin. Rybáři při odvážení mrtvých ryb najezdili 3 300 kilometrů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Brzy půjdeme zase k vodě. Já už se těším. Loni jsem měl jen 6 docházet-bez ryby-více krát jsem nemohl kvůli operaci očí. Rozesmutnila mě zpráva o otravě Bečvy. Lidi, nikdo nejsme neomylni a chyby se mohou stát. Tím ovšem nechci omlouvat to co se stalo. Když už něco uniklo do VODY-OKAMŽITĚ ZALARMOVAT VŠECHNY Zainteresované-mohly se hned použít norne stěny, zkusit vše možné i nemožné – NE OTRAVU ZATAJIT.. Vod máme méně než dřív-chráníme si je. Kdyby bylo třeba číslo účtu – jistě bych přispěl – nemám moc peněz – ale podle kamaráda je to krásná voda-pomozte ji zase oživit. Bobika

  2. Klicpero , Klicpero 🙄 …
    Tebe bych si najal leda jako obecní drbnu , s kulatým razítkem 😆😂😂😂😂!!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -