DomůNovinkyKonec pstruhů v Česku? Do 50 let je nebude možné chovat, vyhubí je...

Konec pstruhů v Česku? Do 50 let je nebude možné chovat, vyhubí je teplá voda!

- Reklama -

Měnící se klima má stále citelnější dopady na naše prostředí. Poslední léta jsou ničivá a sucho začíná nutit přemýšlet odborníky, ale například i politiky, jak celou situaci řešit. Zvyšující se teploty mohou do 50 let způsobit například i to, že v našich zeměpisných šířkách nebude možné chovat ve velkém lososovité ryby. Jednoduše to nedovolí vysoká teplota vody.

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží najít způsob, jak předvídat možné hromadné úhyny ryb. Ty čím dál častěji postihují naše rybníky, které jednoduše nejsou schopny odolávat ničivému vedru. Následně dojde ke kyslíkovému deficitu a ryby začnou hromadně hynout. Vedra jsou schopna během několika hodin zlikvidovat desítky tun ryb!

Na tyto neblahé situace ale možná bude možné se připravit. Vědci z Mendelovy univerzity chtějí přijít na to, jak tyto kyslíkové deficity co nejpřesněji předpovědět. Pokud by se toto povedlo, měli by rybáři mnohem více času spustit protiopatření, která by dopady veder snižovala.

„Úhynům nezabráníme, ale rybníkáři budou mít informace dříve a získají možnost zmírnit svoje ztráty. Něco mohou odlovit, aby rybníku ulehčili a ryby přesadili jinam. Mohou zastavit například krmení,“ řekl Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity.

Měnící se klima, které chov ryb pořádně komplikuje, bude pro některé druhy likvidační. V budoucnu budou mít velké problémy například lososovité ryby. „Například chov lososovitých a síhových ryb v rybnících do 50 let skončí právě kvůli vysokým teplotám. Kaprovité ryby vydrží více,“ dodal Kopp.

Vědci zatím neví o kyslíkových deficitech všechno. Ano, obecně jde říci, že čím vyšší teplota je, tím méně kyslíku ryby v rybnících mají. Jenže! Jak kyslíkový deficit ovlivňuje příchod fronty, změna tlaku nebo nedostatek světla? Na všechny otázky se budou chtít zaměřit zmínění vědci z Brna, kteří se budou snažit vysvětlit příčiny vzniku kyslíkového deficitu. A jejich práce je nutná – problémy se rok od roku stupňují.

„Náš úkol je zmonitorovat co nejvíce parametrů, dát je do souvislostí s úhyny a zjistit, jestli je ještě faktor vedle klimatu, který úhyny způsobuje, nebo ne,“ uzavírá Radovan Kopp, který povede dvacetičlenný tým vědců, kteří se budou touto problematikou intenzivně 5 let zabývat.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -